Szczepionka na koronawirusa: Donald Trump oferował CureVac miliard dolarów za udostępnienie USA formuły leku na wyłączność

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
fot. pixabay.com
Przeklinany przez niemieckich kibiców miliarder Dietmar Hopp zablokował Donalda Trumpa, który chciał kupić od niemieckiej firmy na wyłączność dla Ameryki prawa do powstającej szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Niemieccy politycy nie zostawili suchej nitki na propozycji amerykańskiego prezydenta, który oferował „duże pieniądze” jednej z niemieckich firm za udostępnienie na wyłączność powstającego leku na koronawirusa.

ZOBACZ TEŻ:

Zdaniem niemieckiego ministra zdrowia, pomysł, aby USA zabezpieczyły sobie prawa do niemieckiej szczepionki koronawirusowej, był „nie na miejscu”.

- Niemcy nie są na sprzedaż - oświadczył stanowczym tonem minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier.

Prezydent Donald Trump miał zaoferować miliard dolarów niemieckiej firmie z branży biofarmaceutycznej CureVac z Tybingi za formułę leku.

EPIDEMIA KORONAWIRUSA MINUTA PO MINUCIE. RELACJE NA ŻYWO:

Ze swej strony niemiecki rząd miał oferować zachęty finansowe, by szczepionka pozostała w kraju.

- Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której inni chcą na wyłączność uzyskiwać wyniki naszych badań- mówił szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas.

- Najważniejsza teraz w jest współpraca międzynarodowa, a nie interes narodowy - dodaje Erwin Rüddel, z komisji zdrowia Bundestagu.

Christian Lindner, lider partii FDP mówił: - Oczywiście Donald Trump użyłby wszelkich dostępnych środków w kampanii wyborczej w USA, w tym naszej szczepionki.

WYWIADY

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn wyjaśniał, że przejęcie CureVac przez Stany Zjednoczone odbyłoby się „pod stołem”. Dodał, że CureVac opracowuje szczepionki „tylko dla całego świata”, „nie dla poszczególnych krajów”.

Amerykańscy urzędnicy bagatelizują sprawę mówiąc, że rząd USA rozmawiał już z ponad 25 firmami w bardzo wielu krajach, które twierdzą, że mogą pomóc w opracowaniu szczepionki. Większość z nich dostała już nawet dofinansowanie od amerykańskich inwestorów.

Urzędnicy zaprzeczają, by USA chciały szczepionkę zatrzymać tylko dla siebie. - Będziemy rozmawiać z każdą firmą, która twierdzi, że jest w stanie pomóc w walce z korowirusem i każde rozwiązanie zostanie udostępnione światu – dodał jeden z urzędników.

Firma CureVac powstała w roku 2000. Ma siedzibę w Badenii-Wirtembergii oraz swoje oddziały we Frankfurcie i Bostonie. Reklamuje się jako firma specjalizująca się w opracowywaniu terapii przeciwnowotworowych, terapii opartych na przeciwciałach, leczeniu rzadkich chorób i szczepionek profilaktycznych.

Laboratorium tej firmy współpracuje między innymi z Instytutem Paula-Ehrlicha, które z kolei związane jest z niemieckim ministerstwem zdrowia.

Die Welt, cytując źródła niemieckiego rządu, donosi, że Daniel Menichella, do niedawna jeszcze dyrektor generalny CureVac z siedzibą w Tybindze spotkał się w Białym Domu na początku marca. Z informacji gazety wynika, że zaproponowano mu „wysoką kwotę (mowa o miliardzie dolarów) za uzyskanie szczepionki,ale tylko dla Stanów Zjednoczonych.

Daniel Menichella został zaraz po spotkaniu z Trumpem, wiceprezydentem USA i przedstawicielami amerykańskich firm farmaceutycznych w Waszyngtonie zastąpiony przez Ingmara Hoerra. Powodów jego odejścia nie podano do tej pory.

Reakcja inwestorów CureVac była następująca na zakulisowe rozmowy z Amerykanami: nie sprzedamy szczepionki jednemu państwu. - Jeśli uda nam się opracować skuteczną szczepionkę, powinna ona pomóc i chronić ludzi na całym świecie- oświadczył Dietmar Hopp, główny inwestor firmy Dievini Hopp BioTech.

Człowiekiem, który zablokował tak naprawdę transakcję z Amerykanami jest wspomniany już Hopp, wyzywany jeszcze niedawno przez niemieckich kibiców od najgorszych za butę i styl zarządzanie drużyną piłkarską z niemieckiej prowincji, w którą wpompował miliony euro.

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

Teraz Hopp jest znów na czołówkach gazet, ale niemal jak bohater, który rzucił rękawicę samemu Trumpowi. Hopp jest bardzo bogaty, ma między innymi 80 procent udziałów w firmie CureVac i tym samym jego głos liczy się najbardziej.

Niemieccy politycy z zadowoleniem przyjęli oświadczenie, że firma nie trafi jednak w ręce Amerykanów. Zwracają też uwagę, że rząd Niemiec jest uprawniony do kontrolowania zagranicznych posunięć, które oznaczałyby przejmowanie niemieckich firm, zwłaszcza, kiedy dotyczy to ważnej infrastruktury oraz interesów krajowych i europejskich.

Podczas gdy Biały Dom nie wypowiedział się od razu w sprawie tajnych rozmów w Waszyngtonie, niemieccy politycy natychmiast je oprotestowali. A minister gospodarki Peter Altmaier powiedział, że „Niemcy nie są na sprzedaż”.

Ze swojej strony minister spraw zagranicznych Heiko Maas mówił, że „nie możemy dopuścić do sytuacji, w której inni chcą tylko dla siebie uzyskiwać wyniki naszych badań”.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

CureVac zareagował szybko i zaprzeczył, że powstaje ekskluzywna umowa z Waszyngtonem. Dodano, że firma próbuje opracować szczepionkę koronawirusową „w celu ochrony ludzi na całym świecie”, a nie tylko w USA.

Nad taką szczepionka pracują nie tylko firmy w Niemczech. Kilka dni temu dziesięcioosobowy zespół naukowców z Erasmus Medical Center w Rotterdamie i Uniwersytetu w Utrechcie oświadczył, że udało się im po raz pierwszy na świecie znaleźć przeciwciało przeciw infekcji koronawirusa Covid-19.

To odkrycie może doprowadzić do szybszego opracowania leku przeciwko groźnemu wirusowi, może też ułatwić samokontrolę szerokiej publiczności.

Z kolei francuski producent leków, koncern Sanofi ostrzega, że ​​w tej chwili Europa nie ma odpowiednich zdolności produkcyjnych, aby masowo produkować szczepionki przeciw pandemii, takiej jak obecny koronawirus. Szefostwo firmy zapewniło jednak, że przyspiesza badania i współpracę z paryskim systemem szpitali publicznych.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE SARS-CoV-2:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl