Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia służb mundurowy przeciw COVID-19. Termin został przesunięty. Policjanci i strażacy muszą czekać, choć chcą się szczepić

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Służby mundurowe czekają na szczepienia przeciw COVID-19
Służby mundurowe czekają na szczepienia przeciw COVID-19 Archiwum DZ
Policjanci i strażacy podczas codziennej służby są narażeni na zakażenie koronawirusem. - Zdecydowana większość policjantów czeka na możliwość zaszczepienia się dla bezpieczeństwa własnego, swoich bliskich i ludzi, z którymi stykamy się na służbie - mówi asp. szt. Maciej Dziergas. Tymczasem termin rozpoczęcia szczepień służb mundurowych został przełożony.

Chaos związany z Narodowym Programem Szczepień, ciągłymi zmianami terminów dostaw oraz ilości dawek preparatów przeciw COVID-19 sprawia, że harmonogram wykonywania szczepień ulega ciągłym zmianom.

Jeszcze niedawno zapowiadano, że szczepienia służb mundurowych rozpoczną się w poniedziałek, 22 marca. Minister Michał Dworczyk poinformował jednak, że tego terminu nie uda się dotrzymać, dlatego początek szczepień został przeniesiony o tydzień, czyli na 29 marca.

Nie przeocz

- W pierwszej kolejności będą to osoby, które w swojej pracy stykają się na co dzień z osobami chorymi lub mogą mieć z nimi potencjalny kontakt. Tygodniowo będziemy na tę grupę przeznaczać 32 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca, czyli mniej więcej 2 tys. szczepionek na jedno województwo - zapowiedział szef kancelarii premiera.

Policjanci czekają na szczepienia przeciw COVID-19

Zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 wśród służb mundurowych jest duże.

- Zdecydowana większość policjantów czeka na możliwość zaszczepienia się dla bezpieczeństwa własnego, swoich bliskich i ludzi, z którymi stykamy się na służbie - mówi asp. szt. Maciej Dziergas, rzecznik NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego.

On sam we wtorek, 9 marca, odebrał pozytywny wynik testu na COVID-19. Jak mówi, nie czuje się najlepiej i przebywa w izolacji.

- Czekamy na potwierdzenie terminu i wytyczne dotyczące procesu szczepień - dodaje.

Charakter służby funkcjonariuszy sprawia, że są oni wyjątkowo mocno narażeni na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. W codziennych kontaktach stykają się z innymi ludźmi, zabezpieczają protesty i manifestacje, jakich ostatnio nie brakuje - manifestacje antycovidowców, protesty kobiet w sprawie aborcji.

Zobacz koniecznie

"Wszystkie działania są prowadzone w reżimie sanitarnym"

Kontakt z osobami zakażonymi mają również strażacy, którzy nie tylko gaszą pożary, ale często udzielają pierwszej pomocy i wspierają medyków w działaniach.

- Podczas wyjazdów potwierdzamy, czy jest możliwość zakażenia covidem, a od ubiegłego roku wszystkie działania są prowadzone w reżimie sanitarnym - mówi mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

W związku z Narodowym Programem Szczepień strażacy przyjęli nowe obowiązki. Pomagają seniorom dotrzeć do punktów szczepień, jeśli ci nie mają możliwości, aby dojechać tam samodzielnie lub z pomocą bliskich.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera