Szczegółowe wyniki matur w Rzeszowie. Pogrom w...

  Szczegółowe wyniki matur w Rzeszowie. Pogrom w "gastronomiku"

  Beata Terczyńska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Wśród rzeszowskich techników największy pogrom widać w Zespole Szkół Gospodarczych, gdzie na 224 zdających, na egzaminie maturalnym nie powiodło się aż 115.
  Maturzyści wczoraj poznali wyniki majowych egzaminów. Na Podkarpaciu sukcesem zakończyły się one dla 80 procent zdających. Co piąty zdający nie miał jednak takiego szczęścia. Pocieszające jest, że 15 procent z nich ma jeszcze szansę zaliczyć maturę podczas sierpniowej poprawki. Ta jednak przysługuje jedynie tym, którym noga powinęła się tylko na jednym przedmiocie. Jeśli ktoś nie zdał 2 egzaminów i więcej, będzie mógł próbować dopiero za rok.


  Skrzydła podcięła matematyka rozszerzona  Patrząc na obowiązkowe przedmioty zdawane na poziomie podstawowym, najwięcej trudności młodym ludziom sprawiła matematyka. Na Podkarpaciu maturę z „królowej nauk” z sukcesem zaliczyło 83 proc. zdających, gdy z polskiego aż 98 proc. Dużo gorzej matematyka wyszła maturzystom, którzy zdecydowali się zdawać ją na poziomie rozszerzonym. 30 proc. punktów - tak niski jest średni wynik w regionie biorąc pod uwagę zarówno licea, jak i technika. W samych liceach wyniósł on 40 proc. Maturzyści narzekali też na bardzo trudne zadania z rozszerzonej biologii, chemii i wiedzy o społeczeństwie i widać to po wynikach. Średnie wyniki z biologii i chemii na Podkarpaciu to 38 proc. punktów, a z wos - zaledwie 26.

  100 procent m.in. u Sióstr Prezentek oraz w ALO

  Sprawdź: Wyniki matury 2016 w rzeszowskich szkołach

  W Rzeszowie są szkoły, które mogą się pochwalić 100 - procentową zdawalnością. Wszyscy maturzyści zdali np. w Liceum Sióstr Prezentek.

  - Od pierwszych dni matur widzieliśmy, że tegoroczne egzaminy były bardziej wymagające - zwraca uwagę s. Anna Telus, dyrektor szkoły. - Część podstawowa była łatwa, ale rozszerzona znacznie trudniejsza. Wydaje się, że to słuszny kierunek. Po to jest matura, by różnicować, kto jest najlepszy. Mamy parę perełek z bardzo wysokim wynikiem, także z „maksem” punktów.

  Dyrektor jest zadowolona z sukcesów uczniów patrząc w kontekście wyników w regionie, mieście, kraju. - Dopiero wtedy rodzi się radość, bo widać, jak są wysokie - zaznacza. - Gdybyśmy patrzyli na nie bez tego porównania, to wyniki są troszkę niższe, niż w ub. roku.

  W bezpłatnym Akademickim Liceum Ogólnokształcącym przy WSIiZ maturę także zdali wszyscy uczniowie (58 osób).
  - Ten wynik to powód do dumy - podkreśla Renata Łunarska, dyrektor szkoły. - Na sukces po prostu trzeba zapracować. Realizujemy autorski program nauczania matematyki, który opiera się przede wszystkim na indywidualizacji . Pracujemy w grupach dobranych pod względem potencjału uczniów. Prowadzimy kółka wyrównawcze i dla uzdolnionej matematycznie młodzieży. Tygodniowy wymiar godzin jest u nas wyższy, niż w innych szkołach.

  W 100 proc. zdali też maturzyści z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. (15 osób) oraz Technikum w ZSKU (26 osób). W I LO na 209 zdających, maturę oblało 8 osób, w II LO na 344 - 3, w III LO na 241 - 6, w IV LO na 361 - 2, a w VI LO na 329 - 6.

  W Rzeszowie najgorzej w „gastronomiku”  W V LO nie zdało 39 maturzystów, w VII LO - 7, w VIII LO - 18. Wśród techników największy pogrom widać w Zespole Szkół Gospodarczych,
  gdzie na 224 zdających, nie powiodło się aż 115. Dalej: 22 osoby nie zdały w ZS Samochodowych, 20 w ZS Technicznych, 19 w ZS Elektronicznych, po 16 w ZS Ekonomicznych i ZS nr 1 i 13 w ZS Spożywczych. Najmniej niepowodzeń mają „Mechanik” i „Energetyk”. W każdej z nich nie zdało po 4 absolwentów. W ZS nr 2 - 5. W sumie na 2835 zdających w miejskich szkołach, nie zdało 378. Zdawalność w Rzeszowie jest wyższa, niż w kraju i w regionie o 7 procent.


  W „Koperniku” nie poszło jednej osobie  Grażyna Gregorczyk, naczelnik krośnieńskiego wydziału edukacji w Urzędzie Miasta mówi, że nie ma w mieście szkoły ze 100 proc. zdanych matur:

  - Wynik „Kopernika” to 99,6 proc. zdanych matur. Na 247 zdających oblała 1 osoba. Z pisemnego angielskiego - mówi. - W II Lo na 189 zdających, matury nie zdały 4: z angielskiego i matematyki. Wynik szkoły to 97,9 proc. Rewelacyjnie poszło uczniom technikum w ZSP nr 5. W „Elektryku” na 83 zdających, maturę oblały 2. Jednej nie poszło na matematyce, drugiej na matematyce i angielskim.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo