Szczecińscy śledczy zatrzymali byłego szefa KNF

  • Głos Szczeciński

Mariusz Parkitny

,

Mariusz Parkitny

Były szef KNF z lat 2011-2016 i 6 byłych urzędników komisji zostało zatrzymanych w sprawie nadzoru nad SKOK Wołomin.

Aktualizacja, g. 16:07

W prokuraturze szczecińskiej są już trzy z siedmiu osób zatrzymanych w czwartek przez CBA w związku ze śledztwem ws. SKOK-u Wołomin. Trwają przesłuchania. Nie wiadomo, czy w czwartek się zakończą, bo do przesłuchania jest łącznie siedem osób. Szczegóły zarzutów prokuratura ma ujawnić po przesłuchaniach. Nie wiadomo, czy będzie wnioskowała o areszt wobec podejrzanych.

Aktualizacja, g. 14:57

Pierwszy z urzędników jest już dowieziony do prokuratury w Szczecinie. To Andrzej J., były szef KNF.

Auto CBA wjechało na prokuratorski parking i agenci od razu zaprowadzili byłego urzędnika na przesłuchanie. Wkrótce ma dojechać pozostałych sześciu podejrzanych.

Aktualizacja, g. 12:26

Pod siedziba Prokuratury Regionalnej w Szczecinie powoli gromadzą się dziennikarze w oczekiwaniu na przyjazd konwoju z zatrzymanymi urzędnikami. Wiadomo jednak, że CBA wprowadzi ich bocznym wejściem od strony parkingu. Może być więc kłopot ze zrobieniem spektakularnych zdjęć.

Wśród zatrzymanych jest Wojciech Kwaśniak, były zastępca szefa KNF w latach 2011-2017. To Kwaśniak kilka lat temu został pobity po tym, jak dzięki niemu wszczęto śledztwo w sprawie SKOK Wołomin. W szpitalu spędził kilka miesięcy. Sprawców nie znaleziono.

Kwaśniak zgodził się na podawanie swojego nazwiska. Poinformował o tym jego pełnomocnik.

- To oburzające, cztery lata temu Wojciech Kwaśniak omal nie został zabity w związku z tą sprawą, dzisiaj ci, którzy zlecili zamach na niego, są na wolności, a on sam jest zatrzymany pod absurdalnymi zarzutami - powiedział dziś dziennikarzom w Warszawie, mec. Jerzy Naumann, pełnomocnik Kwaśniaka.

Aktualizacja, g. 11:50

Zanim CBA przywiezie do prokuratury urzędników KNF podsumujmy, co wiemy i o co w ogóle tej sprawie chodzi.

Dziś o 6 rano agenci CBA weszli do mieszkań siedmiu panów w Warszawie i okolicach. Zlecenie na akcję dała Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która od kilku lat prowadzi śledztwo w sprawie nadzoru nad SKOK-ami.

Wśród zatrzymanych jest Andrzej J., były szef Komisji Nadzoru Finansowego oraz sześciu urzędników KNF. Prokuratura zapowiedziała, że usłyszą zarzuty związane z przestępstwami urzędniczymi. Andrzej J. szefem KNF był w latach 2011-2016, czyli za rządów Platformy Obywatelskiej. Zarzuty dotyczą lat 2013-2014.

- Obszerny i skrupulatnie zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na to, że zatrzymani w związku z pełnionymi funkcjami w KNF w latach 2013-2014 dopuścili się przestępstw niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w wielkich rozmiarach na szkodę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i depozytariuszy - twierdzi Prokuratura Krajowa.

Zapowiedziała, że więcej szczegółów poda po przesłuchaniu. Stanie się to najwcześniej wczesnym popołudniem.

Sprawa SKOK-u Wołomin, to według wielu obserwatorów większa afera niż Amber Gold. W lutym 2015 r. sąd w Warszawie ogłosił upadłość SKOK Wołomin, który przestał wypłacać ludziom powierzone mu pieniądze. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił do połowy 2015 r. 2 mld 200 mln zł klientom SKOK Wołomin.

Śledztwa w sprawie SKOK Wołomin prowadzi kilka prokuratur. Zarzuty usłyszało już 900 osób, 300 osób stanęło przed sądem.

Prokuratura w Szczecinie bada, czy urzędnicy KNF stworzyli coś w rodzaju parasola ochronnego dla działalności SKOK-u Wołomin i poprzez zaniechania doprowadzili do tego, że SKOK stał się niewypłacalny dla klientów, którzy powierzyli mu pieniądze.

Aktualizacja, g. 10:20

Urzędnicy zostali zatrzymani w Warszawie i podwarszawskich miejscowościach. Nie wiadomo kiedy zostaną dowiezieni do prokuratury.

Prawdopodobnie stanie się to najwcześniej po południu. Oprócz zatrzymania dokonano także przeszukań w mieszkaniach podejrzanych, co wydłużyło procedurę. Dopiero po tych czynnościach agenci CBA przywiozą samochodami zatrzymanych urzędników.

Aktualizacja, g. 8:55

Prokurator Marcin Lorenc z prokuratury regionalnej w Szczecinie potwierdza, że doszło do zatrzymania i dzisiaj osoby, które mają usłyszeć zarzuty zostaną przewiezione do prokuratury regionalnej w Szczecinie. Na razie nie wiadomo, o której zostaną dowiezione.

Jak informuje CBA śledztwo ma związek ze SKOK-ami, a konkretnie chodzi o SKOK Wołomin.

_____________________________________________________________________________________________________

O sprawie:

Agenci CBA ze Szczecina na polecenie szczecińskiej prokuratury zatrzymali 7 osób – byłych wysokich urzędników Komisji Nadzoru Finansowego i byłego Przewodniczącego KNF z lat 2011-2016.

Śledztwo dotyczy nadzoru nad SKOK Wołomin w latach 2012-2014 r. Zatrzymania w Warszawie i w miejscowościach podwarszawskich.

Trwają przeszukania w mieszkaniach. Jeszcze dziś zatrzymani przez CBA byli urzędnicy KNF zostaną przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty.

Komunikat CBA:

Dziś (6 grudnia 2018 roku) na polecenie prokuratora Prokuratury Regionalnej w Szczecinie funkcjonariusze CBA zatrzymali byłego przewodniczącego KNF Andrzeja J. i 6-ciu podległych mu urzędników.
Po doprowadzeniu podejrzanych do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie prokurator ogłosi zatrzymanym zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze urzędniczym.
Obszerny i skrupulatnie zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na to, że zatrzymani w związku z pełnionymi funkcjami w KNF w latach 2013-2014 dopuścili się przestępstw niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w wielkich rozmiarach na szkodę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i depozytariuszy.
Szersze informacje o zarzutach stawianych zatrzymanym i wykonanych czynnościach procesowych z ich udziałem, zostaną przedstawione przez prokuraturę po ich zakończeniu.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

____________________________________________________________________________________________________

Zobacz też:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

11.12.2018, 15:06

A dlaczego dopiero teraz skoro facet był znany ze swojej działalności albo raczej z braku działań ?? Cwaniak myślał , że przestępstwa ujdą na sucho ?

11.12.2018, 15:01

Najwyższa pora !!

07.12.2018, 21:26

Do więzienia z generalnym, mam nadzieję że nie odpuscicie, dla przykładu, żeby innym nie przychodziło do głowy taki politykierstwo nazywać prawem.

07.12.2018, 19:27

Nie doczekasz sie to my z PO was zaorzemy po wyborach

07.12.2018, 19:26

PiS złodziejem gorszym niż PO a tacy niby prawi i sprawiedliwi . TYLKo do swych kieszeni

07.12.2018, 19:24

PiS robi wszystko zeby przykryć własna aferę gdzie okradli 340 000 Polakow w aferze skoków a ta druga afera z KNF jak chcieli ukrasc bank leszkowi czarneckiemu i doprowadzić jego bank do bankructwa zeby swoje oszczędności znowu straciłoby tysiące ludzi. TVN rozszyfrował pisowska mafie w czas. Musza byc komisje śledcze po wyborach bo afera amber gold to mały pikus przy aferach Ziobry , kaczora i morawieckiego bankstera PiS

07.12.2018, 16:02

Takze Warszawiacy pokazali co mysla o klerykalnym Ciemnogrodzie z PIS. POkazali ze nie interesuje ich los paru tysiecy z wiecznie roszczeniowego plebsu ktorzy nie umia radzic sobie w warunkach prywatyzacji kamienic i gospodarki rynkowej. Temu PISowskiemu plebsowi z ruder zamarzyl sie powrot do PRL gdzie Panstwo i Partia maja ich chronic przed prawami wlascicieli. Sory ale taki mamy klimat i taki mamy kapitalizm. Powrotu do socjalizmu nie ma i nie bedzie. Jezeli dana kamienica lezy w prestizowym miejscu na mapie stolicy to czas oczyscic ja z pijakow, moherow, plebsu i innych roszczeniowych wyborcow PIS, odnowic i sprzedac mieszkania tym ktorym sie mieszkanie w tak dobrych miejscach nalezy bo ciezko na to pracowali zeby bylo ich na to stac. Warszawa dla przedsiebiorczych a nie dla socjalnych pasozytow z PIS! Panie Patryku Jaki- cale twoje wściekłe szczekanie w tej twojej żałosnej komisji poszlo na marne, ogromna wiekszosc Warszawiakow ma w d**** prywatyzacje kamienic bo ich to po prostu nie dotyczy, natomiast łamanie prawa i konstytucji przez PIS dotyczy nas wszystkich. Po waszych PISowskich rzadach pozostanie tylko wstyd i duzo pracy dla Trybunału Stanu zeby was wszystkich BEZ WYJATKU na czele z tym waszym obleśnym kartoflanym kurduplem rozliczyc!

07.12.2018, 16:02

Ludzie z PIS są całkowicie niewiarygodni. Ilość afer, oszustw, zatrzymań i zarzutów prokuratorskich dla członków PIS całkowicie dyskwalifikuje tych ludzi. Osobiście bedę głosował na PO lub PSL bo dotrzymują słowa, są wiarygodni i profesjonalni w tym co robią. Widac to po wynikach gospodarczych Polski za rządów PO/PSL i po tym jak wtedy lepiej żylo sie ludziom. Polska za rządów PO w 8 lat osiągnęła niemalze standardy europejskie w dobrobycie i rozwoju infrastruktury, podczas gdy PIS w zaledwie 3 lata zrobil z nas posmiewisko calej Europy i socjalno- katolicki skansen dla roszczeniowego ciemnogrodu. Jak PIS moze jeszcze cokolwiek obiecywac po tym jak przez 3 lata łamiac prawo i konstytucje confneli nas niemal do lat PRL. I jeszcze to ich kolaborowanie z pedofilskim klerem i sztuczne robudzanie wrogosci do Rosji przez oszczerstwa o rzekomym zamachu na ich nic nie wartego prymitywnego kartofla Lecha Kaczora. Nie, to zupełnie dyskwalifikuje tych ludzi z dalszego rządzenia krajem. Niebawem pojda oni przed Trybunal Stanu i do wiezienia za łamanie prawa i Konstytucji.

07.12.2018, 16:02

A PiS mówi tak - pieniądze sa - zapłacą za to przyszłe pokolenia ktore dopiero niedawno skończyły spłacać długi gierka . Żyjmy sobie na koszt naszych dzieci. Póki do wyborów teraz zryjcie ochłapy z 500 plus podczas gdy my zjemy kawior i trufle bo jak powiedziała mamuśka księża pedofila niejaka pokraka szydło- im to sie k**** po prostu należy , za długo zapierdalali na smoleńskie miesiączki to schudli i teraz musza sie nażreć.

07.12.2018, 16:01

PiS to partia katolickich złodziei , pedofilów i faszystów czyli skrajnie prawiciwy faszystowsko narodowy plebs i motłoch . Razem z Unia Europejska zrobimy z wami i ta wasza zboczona religia porządek raz na zawsze ! Niech żyje Europa i ateizm oraz tępienie zboczenia intelektualnego jakim jest wiara w bogi i niepokalane dziwki z obrazów w Częstochowie haha wy PiSowskie szmaty

07.12.2018, 16:00

Ludzie z PIS są całkowicie niewiarygodni. Ilość afer, oszustw, zatrzymań i zarzutów prokuratorskich dla członków PIS całkowicie dyskwalifikuje tych ludzi. Osobiście bedę głosował na PO lub PSL bo dotrzymują słowa, są wiarygodni i profesjonalni w tym co robią. Widac to po wynikach gospodarczych Polski za rządów PO/PSL i po tym jak wtedy lepiej żylo sie ludziom. Polska za rządów PO w 8 lat osiągnęła niemalze standardy europejskie w dobrobycie i rozwoju infrastruktury, podczas gdy PIS w zaledwie 3 lata zrobil z nas posmiewisko calej Europy i socjalno- katolicki skansen dla roszczeniowego ciemnogrodu. Jak PIS moze jeszcze cokolwiek obiecywac po tym jak przez 3 lata łamiac prawo i konstytucje confneli nas niemal do lat PRL. I jeszcze to ich kolaborowanie z pedofilskim klerem i sztuczne robudzanie wrogosci do Rosji przez oszczerstwa o rzekomym zamachu na ich nic nie wartego prymitywnego kartofla Lecha Kaczora. Nie, to zupełnie dyskwalifikuje tych ludzi z dalszego rządzenia krajem. Niebawem pojda oni przed Trybunal Stanu i do wiezienia za łamanie prawa i Konstytucji.

07.12.2018, 13:44

Związek Banków Polskich staje murem za zatrzymanymi byłymi szefami KNF

07.12.2018, 08:59

Gdzie my żyjemy ?
Co ten samozwaniec robi z Polską ?

07.12.2018, 08:37

Żeby zrozumieć jak można być taką szują jak Ziobro trzeba przypomnieć sobie jak ten facet inwigilował własnych kolegów będąc jeszcze na studiach.

06.12.2018, 22:41

PIS robił wszystko, żeby nie dopuścić do objęcia SKOK-ów jakąkolwiek kontrolą. Każdy to widział i wie, czym dla PIS-u były SKOK-i. Człowiek dziś aresztowany o mało nie został zabity przez wołomińską mafię po wykryciu gigantycznych strat w SKOK-ach.

06.12.2018, 22:00

Tak, rzeczywiście praca na wiele lat: najpierw starać się nie dopuścić do objęcia SKOKów gwarancjami BFG, a parę lat później zamykać ludzi, którzy do tego doprowadzili i uratowali oszczędności tysięcy ludzi. Piękna to praca, jak dalej tacy ludzie jak Pan będą tak niewiele rozumieć z tego, co się dookoła dzieje i głosować na tych kłamców robiących Wam sieczkę z mózgów, to nie raz zobaczymy jeszcze piękniejsze "dokonania".

06.12.2018, 19:57

Za rządów mafii PO-PSL, Polska została skorumpowana wzdłuż i w szerz. Nie wystarczy jedna kadencja PiS. To praca na wiele lat.

06.12.2018, 19:52

i nauczyli kraść. Zaczynali skromnie, od 1 miliona, a skończyli na 250 miliardach. Oni kradli, kradną i kraść nigdy już nie przestaną. To zdrajcy, kolaboranci i złodzieje.

06.12.2018, 18:18

Niezły głupek nie.

06.12.2018, 15:44

Widać za słabo ich kontrolował i się zdenerwowali (śmieję się, a dziś w wiadomościach pewnie będzie mniej więcej takie wytłumaczenie i wyborcy PiS-u w nie uwierzą).

06.12.2018, 15:40

Brawo, właśnie po to zorganizowano dziś tę ohydną akcję, żebyś Ty i inne owieczki pomyślały sobie to, co napisałeś. Polecam zamiast bezkrytycznie łykać partyjną propagandę poczytać sobie o SKOKach.

06.12.2018, 15:40

To ten pobity przez bandziorów ze Skoku Wołomin, na których nasyłał kontrole ?

06.12.2018, 15:36

Aresztuje się za niedopełnienie obowiązków człowieka, dzięki któremu SKOK-i, po długiej obstrukcji ze strony PiS-u, zostały wreszcie objęte nadzorem KNF i gwarancjami BFG. Bandyci, którzy prawie go zabili po tym, jak zawiadomił prokuraturę o nieprawidłowościach w SKOK-ach, pozostają na wolności. Podobnie jak osoby zasiadające w Kasie Krajowej SKOK-ów oraz Grzegorz Bierecki, którego PiS zrobił przewodniczącym senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych! Gdzie leży granica cynizmu i zakłamania obecnej ekipy?

06.12.2018, 14:24

Jeden telefon od pana Zbyszka i aresztują kogo trzeba żeby odwrócić uwagę. Mam nadzieję, że przy okazji SKOK-u Wołomin wyjdą wreszcie na jaw "bliskie" relacje Jarosława K. i Piotra P. z WSI, o których informował Stonoga.

06.12.2018, 11:06

Wszystkim dziwiącym się przypominam, że PRL bis w dniu 06 grudnia 2018 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie!

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3