Szczątki Maurycego Mochnackiego zostały sprowadzone do Polski. W sobotę uroczystości w warszawie

Mariusz Grabowski
Maurycy Mochnacki
Maurycy Mochnacki Fot. domena publiczna
Na cmentarzu Saint-Amatre w burgundzkim Auxerre odbywa się w piątek 26.11.2011 pożegnane szczątków Maurycego Mochnackiego, powstańca listopadowego i przedstawiciela Wielkiej Emigracji, który zmarł we Francji w 1834 r. W sobotę w uroczystym ich złożeniu na cmentarzu wojskowym na Powązkach w Warszawie weźmie udział premier Mateusz Morawiecki.

W sobotę szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną przywiezione do Warszawy. Starania o sprowadzenie Mochnackiego do Polski zaczęły się dwa lata temu. To wtedy premier Mateusz Morawiecki zlecił działania, aby najpierw odnaleźć a następnie sprowadzić do kraju – jak to ujął – „wybitnego architekta polskiej tożsamości".

Niepokorny student

Maurycy Mochnacki urodził się 13 września 1803 r. w majątku Bojaniec na Ukrainie, ale uczył się a później studiował na w Warszawie. Był słuchaczem Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Na kilkanaście dni „przed złożeniem magistrowskiego examinu - pisał w Paryżu współczesny mu dziennikarz Michał Podczaszyński - we własnym mieszkaniu, napadnięty przez policjanta i zelżony, gdy chciał napaść odeprzeć, porwany do więzienia, z rozkazu W. Xięcia przez 40 dni pod gołym niebem, z największymi zbrodniarzami przeznaczony do robót publicznych w ogrodzie belwederskim”. Miała to być represja za przynależność Mochnackiego do gminy akademickiej Towarzystwa Patriotycznego.

W latach 1826-1830 pracował w redakcji „Izydy Polskiej", początkowo jako tłumacz, a następnie jako „kollaborator głównego wydawcy”. Równocześnie wraz z Ksawerym Bronikowskim najpierw założył „Gazetę Polską”, której był redaktorem od grudnia 1827 do grudnia 1829 r., a następnie „Kurier Polski”, do którego pisał prawie codziennie artykuły, aż do czasu wybuchu powstania listopadowego.

W 1830 r. Mochnacki opublikował rozprawę „O literaturze polskiej w wieku dziewiętnastym", do dziś klasyczne dzieło o polskim romantyzmie.

Radykał i żołnierz

Był także słuchaczem Szkoły Podchorążych i wraz ze swym bratem Kamilem brał udział w wielu spiskach przeciwko carowi Mikołajowi I. Od 1829 r. należał do sekretnego Sprzysiężenia Piotra Wysockiego.

Po wybuchu powstania listopadowego na krótko utworzył tzw. Klub rewolucyjny, będący w opozycji do ugodowej polityki księcia Druciego-Lubeckiego. W numerze 22 z 26 stycznia 1831 r. w piśmie „Nowa Polska” zapisał: „Namże to car moskiewski śmie grozić zdala? nam najstarszym synom Europejskiej wolności? nam najokszesańszemu ludowi słowiańskiemu? nam, którzyśmy wczora, święcili pogrobową uroczystością pamiątkę Bestużewa i Rylejewa? nam którzyśmy garstką bezbronnej młodzieży, wystraszyli najstarszego brata carów północy? Noc 29 listopada, uznanie rewolucji za narodową, odsądzenie Mikołaja od tronu polskiego ... - ochocza młodzież, waleczne wojsko: otóż panorama rewolucyjne narodu polskiego, który obecnie zwrócił na siebie uwagę całej Europy”. Mochnacki słowa popierał czynem - jako piechur 1. Pułku Strzelców Pieszych walczył m.in. w bitwie o Olszynkę Grochowską, pod Okuniewem i w bitwie pod Ostrołęką, w której został wielokrotnie ranny. Został za odwagę odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Pisarz i historyk

Po klęsce Powstania wyemigrował do Francji: mieszkał najpierw w Paryżu, następnie przeniósł się do Auxerre, aby leczyć się z choroby płuc. Głosił poglądy ultrademokratyczne. Był najważniejszym krytykiem i teoretykiem wczesnego romantyzmu polskiego. Stworzenie przez Polaków własnej literatury uznał za warunek istnienia narodu.

Mochnacki traktował Rosję jako śmiertelnego wroga Polski. Uważał, że w związku z tym Polacy niezależnie od stanu winni wystąpić przeciwko niej. Był naczelnym publicystą w „Pamiętniku Emigracji Polskiej” wydawanym przez wspomnianego już Michała Podczaszyńskiego. Na łamach tej gazety opublikowano rozprawę literacką Mochnackiego „O duchu i źródłach poezji w Polszcze”. Mało kto wie, że Mochnacki nieźle grał na fortepianie, a nawet przyjaźnił się z Fryderykiem Chopinem. W roku 1834 r. w Paryżu, ukazało się kolejne dzieło Mochnackiego „Powstanie narodu polskiego”, gwałtowanie oprotestowane przez emigrację. Sprzeciwiano się głównie silnemu subiektywizmowi, jak i postawionym tezom, które przyjmowano za niesłuszne bądź sprzeczne. Mimo to „Powstanie...” odegrało ważną rolę w kształtowaniu postawy patriotycznej kolejnych pokoleń młodych Polaków.

W tym samym roku Mochnacki został zaocznie skazany przez władze carskie na karę śmierci przez powieszenie za udział w powstaniu. Zmarł na gruźlicę 20 grudnia 1834 r. w Auxerre w wieku 31 lat. Gdzie w Polsce spoczną szczątki Mochnackiego - na razie nie wiadomo. Podobnie jak nie wiadomo, czy – jak donosiła gazeta „Lyonne Republicaine” - zostanie po postawiony pomnik.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl