Szaleńcza pogoń siatkarzy Trefla Gdańsk w Kędzierzynie-Koźlu! Play-offy wyszarpane w ostatnim meczu rundy zasadniczej

Tomasz Galiński
Trefl Gdańsk potrzebował przynajmniej dwóch punktów, by awansować do fazy play-off. Po dwóch setach meczu w Kędzierzynie-Koźlu wydawało się, że jest to koniec sezonu dla żółto-czarnych, ale później nastąpił niespodziewany zwrot akcji. Gospodarze, którzy po wygranej drugiej partii zapewnili sobie pierwsze miejsce po fazie zasadniczej, wystawili do gry zmienników, co gdańszczanie momentalnie wykorzystali. Trefl łatwo wygrał trzy kolejne partie i rzutem na taśmę zagwarantował sobie miejsce w najlepszej ósemce.

Potrzebne były dwa punkty i cel udało się zrealizować, choć pewnie nie jeden kibic Trefla Gdańsk mógł mieć stan przedzawałowy. Gdańszczanie przegrywali już 0:2 i wydawało się, że play-offy się oddalają. Druga część spotkania należała jednak do gości, którzy wykorzystali rozprężenie ZAKSY.

Pierwszy set był bardzo wyrównany. Trefl prowadził nawet 20:18, ale cztery z rzędu zdobyte punkty przez gospodarzy trochę skomplikowały sytuację i w końcówce partii to ZAKSA okazała się zdecydowanie lepsza.

Druga partia początkowo wyglądała nieco inaczej. ZAKSA szybko wypracowała sobie pozornie bezpieczną przewagę. No właśnie, pozornie, bo podopieczni Michała Winiarskiego się nie poddali i odrobili straty. Przez moment kibice Trefla mogli mieć nadzieję, że ich ulubieńcy odwrócą losy rywalizacji, lecz później lider tabeli wykorzystał każdą pomyłkę gdańszczan i powiększył prowadzenie w spotkaniu.

Jeśli jednak ktoś myślał, że Trefl się podda, to był w błędzie. ZAKSA po drugim secie zapewniła już sobie pierwsze miejsce w tabeli po rundzie zasadniczej i trener postanowił dać odpocząć podstawowym zawodnikom. To odbiło się na postawie gospodarzy w dalszej fazie spotkania. Trefl bez większych problemów wygrał trzeciego i czwartego seta, doprowadzając tym samym do tie-breaka.

I Trefl poszedł za ciosem, wygrywając również tie-breaka, choć nie przyszło to łatwo. Oznacza to, że rzutem na taśmę żółto-czarni awansowali do najlepszej ósemki i powalczą o jeszcze lepszy wynik w play-offach.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Trefl Gdańsk 2:3 (25:22, 25:21, 20:25, 16:25, 12:15)

ZAKSA: Kaczmarek, Rejno, Janusz, Śliwka, Semeniuk, Smith, Shoji (libero) oraz Kluth, Żaliński, Kalembka, Staszewski, Kozłowski, Banach.

Trefl: Lipiński, Kozub, Sasak, Mika, Mordyl, Paszycki, Olenderek (libero) oraz Reichert, Wlazły, Kampa, Urbanowicz, Łaba.