Sytuacja powodziowa na Podkarpaciu. Po gwałtownych ulewach od północy strażacy interweniowali już ponad 180 razy

Beata Terczyńska/ KW PSP/ UMWP
Fot Tomasz Leyko (UMWP)
Podkarpaccy strażacy usuwają skutki intensywnych opadów deszczu. Prezydent Andrzej Duda odwiedził wczoraj miejscowości, które najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Był w Izbiskach, Wadowicach Dolnych, jak również w Jamach-Przybysz.
Aktualizacja godz. 17:29

- Park Olszynki zagrożony zalaniem. Woda na Wisłoku sięga prawie ścieżek spacerowych. - napisał do nas Internauta.

Jak informują strażacy, stan ostrzegawczy jest przekroczony, jednak stan alarmowy nie.

Sytuacja powodziowa na Podkarpaciu. Po gwałtownych ulewach od północy strażacy interweniowali już ponad 180 razy
Internauta
Aktualizacja godz. 16:35

IMGW wydało ostrzeżenie 3 stopnia, które obowiązuje od godz. 19:00 dnia 24.05.2019 do godz. 06:00 dnia 26.05.2019.

- Na Wiśle notowany będzie dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów alarmowych. Na rzece Łęg (bezpośredni dopływ Wisły) na stacji wodowskazowej Grębów, w wyniku spływu wód opadowych, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody z możliwością przekroczenia stanu alarmowego.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 95%.

Aktualizacja godz. 13:35

Informacja o sytuacji meterologiczno-hydrologicznej na godz. 12:

Gmina Laszki
Rz. Szkło (m Charytany) – 4,45 m, - (tendencja rosnąca) – Wójt Gminy Laszki w dniu 22 maja br. O godz. 15.30 wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe. Dalszy wzrost poziomu na rzece Szkło z możliwością przekroczenia stanu alarmowego – sytuacja będzie uzależniona od opadów.

Gmina Radymno:
Stan wód powoli się normuje. W chwili obecnej największe zagrożenie powodziowe stanowiła rzeka Szkło. Wzdłuż koryta rzeki Szkoło woda miejscami rozlewa się powodując lokalne podtopienia gruntów rolnych i użytków zielonych m.in. Budzyń, Młyny, Chałupki, Chotynieckie, Łazy. W miejscowości Chotyniec zatkany przepust spowodowany zalanie gruntów rolnych.

Stan wód na terenie powiatu jarosławskiego na głównych ciekach kształtuje się w strefie stanów wysokich.

Drogi są przejezdne, ale rowy są pełne wody, co może przy dalszych opadach powodować zatkanie przepustów i miejscami zalanie dróg.

Na chwilę obecną wpłynęły do urzędu 2 zgłoszenia od indywidualnych rolników dot. Zgłaszania strat powodziowych. Zgłoszenie dotyczy zalania gruntów rolnych – k. 70 ha. Do chwili obecnej nie wpłynęła do urzędu żadna informacja dotycząca wystąpienia zdarzeń kryzysowych powstałych z intensywnymi opadami deszczu.

Pozostałe rzeki:

  • rz. Lubaczówka (m. Zapałów) – 3,38 m przekroczony stan ostrzegawczy
  • rz. Wisznia (m. Nienowice) – 2,64 m – tendencja spadkowa
  • rz. San (m. Jarosław) – 2,11 – tendencja rosnąca

ZOBACZ TEŻ: Powódź w Tułkowicach k. Strzyżowa. Film internauty

Aktualizacja godz. 12:55

Od północy strażacy interweniowali już ponad 400 razy. W miejscowości Przysieki w powiecie jasielskim strażacy układają worki przy 8 gospodarstwach, które mogą być zalane wodą deszczową. - Około 19 budynków już zostało podtopionych - mówi mł. bryg. Marcin Betleja, rzecznik KW PSP w Rzeszowie. - Na miejscu działa 18 pomp.

W miejscowości Przyszów w powiecie stalowowolskim trwa umacnianie wałów na rzece Łęg. Rzecznik wylicza, że w regionie od północy pracuje w terenie ok. 2300 strażaków z PSP i OSP.

Aktualizacja godz. 12

Do Jasła przyjechali Grzegorz Schetyna i Rafał Trzaskowski, z kolei do gminy Bojanów jedzie premier Mateusz Morawiecki, pojawi się w miejscowościach Stany i Przyszów.

Aktualizacja godz. 10

Prezydent RP dziękował wszystkim, którzy pracują, pomagają, wspierają działania ratunkowe. Szczególnie najmłodszym strażakom ochotnikom. Podtrzymał także deklaracje premiera Mateusza Morawieckiego o wsparciu finansowym z budżetu państwa.

Od północy podkarpaccy strażacy interweniowali już ponad 180 razy.

- Po przejściu frontu burzowego w nocy nad częścią naszego regionu najwięcej interwencji odnotowaliśmy w powiatach ropczycko - sędziszowskim, jasielskim, brzozowskim i strzyżowskim - wymienia mł. bryg. Marcin Betleja, rzecznik KW PSP w Rzeszowie. - Większość naszych działań to pompowanie wody z okolicznych rozlewisk, ale także z zalanych posesji i piwnic.

Cały czas strażacy pomagają zabezpieczyć workami z piaskiem posesje, które mogą być narażone podtopieniem, a także nadzorują brzegi lokalnych rzek.

- Nie ma konieczności ewakuacji mieszkańców w żadnej z miejscowości - mówi rzecznik.

Cały czas na terenie powiatu mieleckiego działa sztab akcji Podkarpackiego Komendanta wojewódzkiego PSP. Tam cały czas wypompowywana jest woda z rozlewisk.

Ubiegła doba to 373 interwencje podkarpackich strażaków. W działania zaangażowanych było 2600 strażaków, 560 zastępów OSP i PSP.

Aktualna sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna na terenie województwa, godz. 5 (dane WCZK)

Dla wszystkich powiatów obowiązuje:

do godz. 18 - ostrzeżenie meteorologiczne 1 stopnia wydane przez IMGW-PIB dot. silnego deszczu z burzami: prognozowana wysokość opadów miejscami od 30 mm do 50 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 60 km/h.

do godz. 12 - ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia o spodziewanych dalszych wzrostach poziomu wody w strefie stanów wysokich w zlewniach: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka i przekroczonych stanach ostrzegawczych również na Wiśle, a w dalszej kolejności także stanów alarmowych.

W związku ze wzrostem stanu wód w rzekach Wisłoka, Wisłok, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły oraz niekorzystną prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w zakresie hydrologii, Wojewoda Podkarpacki ogłosiła pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów (miast na prawach powiatu):

  • jasielskiego
  • dębickiego
  • mieleckiego
  • ropczycko-sędziszowskiego
  • kolbuszowskiego
  • tarnobrzeskiego
  • Tarnobrzeg

Przerażające prognozy zmian klimatycznych. Czarne scenariusz...

Alarm przeciwpowodziowy:

  • powiat kolbuszowski (cały powiat)
  • powiat dębicki (gminy: Dębica, Żyraków, Czarna), miasto Dębica
  • powiat mielecki (gmina Wadowice Górne)
  • powiat stalowowolski (gmina Bojanów)
  • Miasto i Gmina Ropczyce

Pogotowie przeciwpowodziowe:

  • powiat przeworski (gmina Przeworsk)
  • powiat ropczycko-sędziszowski (gminy: Sędziszów Młp., Iwierzyce, Ostrów, Wielopole Skrz., Ropczyce)
  • powiat niżański
  • pow. jarosławski (gmina Laszki)
  • powiat rzeszowski (m. Rzeszów)
  • powiat brzozowski ( gm. Dydnia ,Brzozów, Domaradz, Haczów, Jasienica Rosielna, Nozdrzec).
  • Aktualna sytuacja hydrologiczna:

W zlewni Wisłoki następują dalsze wzrosty poziomu wody związane z opadami deszczu oraz spływem wód opadowych z poprzedniej doby. Wzrosty te mają miejsce głównie przy przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych od Jasła przez Mielec do ujścia do Wisły.

W zlewni Wisłoka w chwili obecnej sytuacja jest dynamiczna, mogą wystąpić ponowne wzrosty poziomu wody, punktowo z możliwością przekroczeń stanów alarmowych i ostrzegawczych na dopływach.

Na dopływach Sanu obserwowane są wahania bądź wzrosty poziomu wody – w górnej części zlewni w strefie stanów średnich i wysokich; w środkowej i dolnej części w strefie stanów wysokich, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych.

Na Sanie od ujścia Wisłoka notowany jest wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych, a powyżej ujścia Wisłoka na ogół obserwowany jest spadek poziomu wody na granicy strefy stanów średnich i wysokich.

Na Wiśle przemieszcza się fala wezbraniowa, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych i w dalszej kolejności około alarmowych. Najwyższe stany prognozowane są na 25 maja.
W tym dniu o godz. 8 na podkarpackim odcinku Wisły, na wodowskazie Koło stan wody powinien ułożyć się ok. 30 cm poniżej stanu alarmowego.

Sytuacja na zbiornikach retencyjnych:

  • Besko na Wisłoku – piętrzenie w zakresie 1/4 pojemności rezerwy powodziowej zbiornika (rezerwa 4 mln m3)
  • Klimkówka na Ropie – piętrzenie normalne (rezerwa 10 mln m3)
  • Solina na Sanie – piętrzenie normalne (rezerwa 44 mln m3)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sytuacja powodziowa na Podkarpaciu. Po gwałtownych ulewach od północy strażacy interweniowali już ponad 180 razy - Nowiny

Wróć na i.pl Portal i.pl