Sytuacja na rynku cukru w Polsce. Czy zabraknie go w sklepach?

Czy w Polsce zabraknie cukru?
Czy w Polsce zabraknie cukru? fot. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
- Pragnę przypomnieć o podobnej sytuacji sprzed dwóch lat - wtedy pewne media także snuły przypuszczenia, że zabraknie cukru. Krajowa Grupa Spożywcza ma cukier, cukier jest w naszych silosach - poinformował na czwartkowym briefingu Tomasz Rega, członek zarządu spółki Polski Cukier.

W siedzibie Krajowej Grupy Spożywczej odbył się w czwartek briefing prasowy dotyczący sytuacji na rynku cukru w Polsce. - W związku z informacjami o cukrze i jego niedoborem, chcemy potwierdzić, że nie odczuwamy żadnych przeszkód. Wszystkie kontrakty są realizowane zgodnie z planem - poinformował na wstępie Jan Wernicki, prezes Krajowej Grupy Spożywczej.

- Jeżeli są takowe problemy, to wynikają one z problemów wewnętrznych sklepów. Cukier jest i będzie dostarczany - dodał Wernicki.

Głos zabrał także Tomasz Rega, członek zarządu spółki Polski Cukier. - Pragnę przypomnieć o podobnej sytuacji sprzed dwóch lat - wtedy pewne media także snuły przypuszczenia, że zabraknie cukru. Krajowa Grupa Spożywcza ma cukier, jesteśmy gotowi do rozmów, bo cukier jest w naszych silosach - poinformował Rega. - Jako koncern mamy 40 proc. udziału w polskim rynku, pozostałe 60 proc. mają koncerny niemieckie - przypomniał Wernicki.

W czasie konferencji zapewniono także, że do sklepów, w których brakuje obecnie cukru, zakontraktowane dostawy wkrótce dotrą.

- Dostępność cukru nie będzie zmniejszona, natomiast obserwujemy elementy paniki i widać, że ten cukier ze sklepów znika. Jest to też być może spowodowane poniekąd tym, że mamy sezon na przetwory i marynaty - dodał Rega, a Wernicki podkreślił raz jeszcze, że wszelkie kłopoty to wewnętrzne problemy sieci sklepów. - Bo my mamy cukier i możemy go dostarczać - dodał.

TYLKO U NAS. Jan Wernicki: Nie bójmy się, że cukier będzie w niedoborze

Czy rosnące ceny surowców, ropy, gazu, mogą mieć wpływ na to, że cukier w sklepach drożeje?
To jest absolutnie rzecz, którą musimy uwzględnić przy kontraktach na lata następne. W tym roku już pewne zobowiązania mamy i te, które związane są kontraktami musimy zrealizować. Natomiast przy kolejnych kampaniach, wzrosty cen surowców, będziemy musieli uwzględnić przy koszcie przerobu buraków cukrowych.

Czy wiadomo, kiedy ceny cukru mogą spaść do wartości sprzed wojny? Czy musimy się spodziewać, że ceny cukru w najbliższych miesiącach będą tylko rosnąć?
Myślę, że nie ma takiego ryzyka. To jest taki typowy niepokój związany z historiami jak covid, czy wojna. Konsumenci w Polsce od dawna traktują cukier, jako dobro, które przy różnego rodzaju niepokojach jest wykupowane, bo chcemy mieć je na wszelki wypadek w zapasie. Ta sytuacja jednak szybko minie. Nie bójmy się, że cukier będzie w niedoborze.

Wspomniał Pan na konferencji, że macie 40 proc. udziału w rynku. Czy może to być powód tego, że sklepy mają niedobory i wprowadzają ograniczenia przy sprzedaży cukru?
Sieci handlowe, wprowadzając ograniczenia, chcą uniknąć sytuacji, gdy w pewnym momencie zacznie brakować im produktu na półkach. Ale czy są konsumenci, którzy używają 20 kg cukru w ciągu miesiąca? Raczej nie. To przejściowa sytuacja. Sklepy same to regulują, my na to nie mamy wpływu.

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl