Sytuacja na granicy Polski z Białorusią. Tylu migrantów próbowało nielegalnie ją przekroczyć

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
W grudniu zauważalny jest spadek liczby takich prób, odnotowano ich dotychczas na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej blisko 370.
W grudniu zauważalny jest spadek liczby takich prób, odnotowano ich dotychczas na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej blisko 370. PAP/Artur Reszko
Straż Graniczna poinformowała, że minionej doby dziewięć osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Wszystkie na widok polskich patroli zawróciły na Białoruś.

Ile prób nielegalnego przekroczenia granicy?

Próby przekroczenia granicy miały miejsce na odcinku ochranianym przez funkcjonariuszy w Białowieży.

Według danych Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było około 25,8 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W maju i czerwcu zanotowano ich po ok. 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu – niespełna 1,1 tys., w październiku – 2 tys. prób, a w listopadzie – blisko 1,5 tys.

W grudniu zauważalny jest spadek liczby takich prób, odnotowano ich dotychczas na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej blisko 370. Migranci zatrzymani w tym roku na granicy z Białorusią pochodzili z 53 krajów.

Zapora na granicy z Białorusią

Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

Straż Graniczna wybrała wykonawcę takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Straż Graniczna chce wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim; prace miałyby ruszyć w 2024 roku.

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl