Sytuacja na granicy Polski z Białorusią. Straż Graniczna: 110 cudzoziemców próbowało w piątek nielegalnie dostać się do Polski

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku listopada zanotowano w sumie ponad 1,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski
Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku listopada zanotowano w sumie ponad 1,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski twitter.com/MSWiA_GOV_PL
Aż 110 cudzoziemców próbowało w piątek nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią - poinformowała w sobotę Str Graniczna. Byli to m.in. obywatele Pakistanu i Egiptu. Znowu były wśród nich osoby, które przeprawiły się przez graniczną rzekę Świsłocz.

Sytuacja na granicy Polski z Białorusią

Straż Graniczna przekazała, że dziewięciu nielegalnych imigrantów przeprawiło się przez rzekę Świsłocz na odcinku granicy, za którego ochronę odpowiada placówka w Bobrownikach. W okolicach Narewki (również województwo podlaskie) 24 osoby podeszły pod stalowe ogrodzenie na granicy, ale ostatecznie wycofały się w głąb Białorusi.

Minionej doby zatrzymano też sześć kolejnych osób, podejrzanych o pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy – to trzech Ukraińców, dwóch Gruzinów i Mołdawianin.

Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku listopada zanotowano w sumie ponad 1,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W październiku było takich prób ponad 2,5 tys. W sumie od początku roku było to ponad 13,2 tys. prób.

Bariera elektroniczna na granicy z Białorusią

Trwa instalowanie bariery elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia, zbudowanego na 186 kilometrach granicy lądowej z Białorusią. Bariera elektroniczna ma mieć 206 km i obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki. Gotowy jest już jej pierwszy odcinek; w miniony piątek niedaleko Kuźnicy oficjalnie oddano do użytku 21 km takiej bariery, gdzie jest m.in. blisko ćwierć tysiąca kamer dzienno-nocnych i 67 kamer termowizyjnych. Według zapowiedzi MSWiA, do końca roku powinna być oddana do użytku cała bariera elektroniczna.

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych granicy.

Tymczasowa zapora na granicy z obwodem kaliningradzkim

Na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim powstaje od ponad tygodnia tymczasowa zapora składająca się z trzech rzędów drutu ostrzowego. Ma ona 2,5 metra wysokości i 3 metry szerokości. O tym, że taka zapora powstanie, poinformował 2 listopada wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl