Syria: Bojownicy Państwa Islamskiego wysadzili starożytną...

  Syria: Bojownicy Państwa Islamskiego wysadzili starożytną świątynię Baalszamina w Palmirze [VIDEO]

  Aleksandra Gersz (AIP)/X-News/STORYFUL

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Przygotowanie do wysadzenia świątyni Baalszamina
  1/6
  przejdź do galerii

  Przygotowanie do wysadzenia świątyni Baalszamina ©ISIS

  Dżihadyści z Państwa Islamskiego (ISIS) w niedzielę wysadzili w powietrze antyczną świątynię w Palmirze w Syrii - poinformował dyrektor syryjskiego departamentu ds. antyków. Islamiści zajęli starożytne miasto w maju.

  X-News/STORYFUL

  - Państwo Islamskie podłożyło dziś [w niedzielę - red.], w świątyni Baalszamina dużą ilość ładunków wybuchowych, a następnie wysadziło ją, powodując znaczne zniszczenia obiektu - powiedział agencji AFP Maamoun Abdulkarim, szef wydziału ds.
  zabytków w Syrii. Mężczyzna poinformował, że zburzone zostało wnętrze świątyni, runęły także wysokie, otaczające ją kolumny - podaje BBC. Tymczasem według aktywistów z Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie dżihadyści wysadzili antyczną świątynię już miesiąc temu.

  Niecały tydzień temu do mediów dostała się informacja, że dżihadyści zamordowali 81-letniego archeologa, który od prawie czterech dekad opiekował się cennymi ruinami w Palmirze. Terroryści zamordowali mężczyznę we wtorek na placu przed miejskim muzeum. Egzekucji przyglądały się dziesiątki ludzi, w tym dzieci. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że członkowie Państwa Islamskiego zatrzymali i przesłuchiwali mężczyznę ponad miesiąc. Terroryści chcieli wydobyć od niego informacje na temat niektórych cennych obiektów z Palmiry, które przed nimi ukryto.

  Palmira leży w środkowej Syrii, ponad 200 kilometrów na północny wschód od Damaszku. Miasto, dziś znane jako Tadmur, największy rozkwit przeżywało w II i III w. n. e. Grecko-rzymskie ruiny w mieście znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, dlatego zajęcie Palmiry przez Państwo Islamskie w maju zaalarmowało syryjską oraz międzynarodową opinię publiczną. Islamiści już wcześniej niszczyli bowiem starożytne zabytki sprzed powstania islamu, które według nich są "manifestacją politeizmu" i symbolem herezji - podaje BBC. W marcu islamiści zburzyli obiekty należące do kulturowego dziedzictwa Iraku - w Nimrudzie i Hatrze. Na terytoriach Iraku i Syrii Państwo Islamskie utworzyło kalifat.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  heretycy

  inkwizytor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  skoro islam ma teraz 1435rok to moze zastosujmy europejskie prawo z czasow sredniowiecza i palmy islamistow na stosach za herezje

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  idiotyzm

  sk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ze względu bezpieczeństwa wprowadzono ograniczenie w odtwarzaniu filmu jest on dostępny jedynie na terenie Polski... no fajnie, właśnie się dowiedziałem, że mieszkam na Cyprze, bo nie mogę go...rozwiń całość

  ze względu bezpieczeństwa wprowadzono ograniczenie w odtwarzaniu filmu jest on dostępny jedynie na terenie Polski... no fajnie, właśnie się dowiedziałem, że mieszkam na Cyprze, bo nie mogę go odtworzyć...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  Krakauer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Nie będzie to zapewne nic dziwnego, kiedy zaczną Europejczycy wysadzać meczety w Europie !!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Koniecznie !

  Krakauer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Koniecznie zaprośmy ich do Polski !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciekawe co by powiedzieli po wysadzeniu meczetu

  wd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  tolerancja ma swoje granice

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo