Syndyk chciała 2 miliony złotych. Usłyszała zarzuty korupcyjne i stanie przed sądem

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Syndyk wkrótce stanie przed sądem
Syndyk wkrótce stanie przed sądem fot. Karolina Misztal
Podlaski pion PZ PK przedstawił zarzuty korupcyjne syndykowi, który zażądał łapówki w wysokości 2 milionów złotych w związku z prowadzonym postępowaniem upadłościowym.

Na polecenie prokuratora podlaskiego wydziału Prokuratury Krajowej w Białymstoku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 6 osób w śledztwie dotyczącym korupcji w postępowaniu upadłościowym. Wśród zatrzymanych jest była syndyk oraz jej pełnomocnik. Zatrzymania miały miejsce na terenie województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, opolskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Prokuratorskie zarzuty

- Prokurator przedstawił zatrzymanym, w tym byłej syndyk i jej pełnomocnikowi zarzuty żądania korzyści w kwocie 2 milionów złotych w związku z prowadzonym w latach 2014-2015 postępowaniem upadłościowym dotyczącym znaczącego wrocławskiego podmiotu gospodarczego, a ponadto pełnomocnikowi przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 300 tysięcy złotych kwalifikowane z art. 296a § 1 i 2 kk oraz z art. 228 § 4 kk - informuje dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Kolejna osoba usłyszała zarzut wręczenia korzyści majątkowej w wysokości 300 tysięcy złotych, a trzy kolejne osoby, jak podaje prokuratura: "pomocnictwa do oszustwa polegającego na wyłudzeniu zwrotu podatku VAT znacznej wartości w związku z fikcyjną wewnątrzwspólnotową dostawą towaru oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach w związku z nabyciem złomu AGD przez firmę, której przedstawiciele złożyli się na łapówkę udzieloną pełnomocnikowi syndyka".

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokości od 20 do 100 tysięcy złotych, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju. Ponadto na poczet przyszłych kar prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych w wysokości 2,7 miliona złotych.

Postępowanie upadłościowe

W toku śledztwa ustalano, że w 2014 roku pełnomocnik syndyka w likwidowanej spółce AGD przyjął korzyść majątkową w wysokości 300 tysięcy złotych, w zamian za zagwarantowanie wygranej w przetargu na zakup towarów sprzedawanych w postępowaniu upadłościowym.

Z ustaleń śledztwa wynika, że syndyk masy upadłościowej zażądał w porozumieniu ze swoim pełnomocnikiem korzyści majątkowej w wysokości 2 milionów złotych. W zamian za przekazaną korzyść majątkową umożliwić miał nabycie wręczającym łapówkę udziałów oraz objęcie funkcji kierowniczych w spółce, która miała przejąć cały majątek upadłościowy. W zamian za korzyść majątkową syndyk jak i jej pełnomocnik mieli wyeliminować podmiot gospodarczy, który jako jedyny złożył formalną ofertę na zakup majątku upadłej spółki.

od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jurek
W okresie międzywojennym za takie coś była czapa. I nie było korupcji.
J
Jasio z 4 klasy
Ja też chce być syndykiem. Kto rozdaje takie stanowiska ?
S
Sonia
skazujący na uniewinnienie, przecież to już nie raz tak było
Wróć na i.pl Portal i.pl