Świńska grypa w Rybniku! Już trzeci przypadek potwierdzony w rybnickim szpitalu. Oddział rehabilitacji został zamknięty

Aleksander Król
Świńska grypa w Rybniku! Już trzeci przypadek potwierdzony w szpitalu w Rybniku
Świńska grypa w Rybniku! Już trzeci przypadek potwierdzony w szpitalu w Rybniku Aleksander Król
Kolejne zachorowania na świńską grypę w Rybniku. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku potwierdzono trzeci już przypadek AH1N1. Oddział rehabilitacji został zamknięty. Nie ma odwiedzin ani przyjęć. Szukane jest ognisko świńskiej grypy. Jak zaraziły się trzy osoby? Wiadomo, że to nie rodzina.

- Na ten moment mamy potwierdzone już trzy przypadki świńskiej grypy. Potwierdziło się, że przypadek z soboty to także AH1N1 - mówi Michał Sieroń, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku.

CZYTAJ KONIECZNIE
JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED ŚWIŃSKĄ GRYPĄ? OTO ŻELAZNE WARUNKI

Pacjenci są izolowani, znajdują się w stanie dobrym, niezagrażającym życiu. Mają klasyczne objawy grypowe.

- Odział rehabilitacji jest zamknięty, w związku z czym nie ma odwiedzin. Przez tydzień może do 10 dni będziemy mieli zakaz przyjmowania nowych pacjentów. Dopiero po świętach oddział będzie otwarty - mówi Sieroń.

Tłumaczy, że nowi pacjenci nie będą przyjmowani na oddział rehabilitacji, by nie stwarzać ryzyka.

- Na oddziale rehabilitacji jest jeszcze kilka osób, ale te osoby nie miały kontaktu z chorymi, są pod stałą obserwacją. Jak nie będą miały żadnych objawów, to te osoby będą sukcesywnie wypisywane. Natomiast też muszą być obserwowane - dodaje Sieroń.

Pacjenci, którzy wymagają przyjęcia na oddział rehabilitacji są kierowane do ościennych oddziałów rehabilitacyjnych. - Ci którzy mają planowe zabiegi, ale nie są to zabiegi wymagające natychmiastowej realizacji, są przesunięci na inny termin - dodaje.

PISALIŚMY:
Świńska grypa w Rybniku. Szpital zamknął oddział z chorymi. Zakaz odwiedzin na oddziale rehabilitacji

Jak doszło do zarażenia? Pacjenci u których stwierdzono świńską grypę nie są rodziną

Pacjenci u których stwierdzono świńską grypę byli hospitalizowani w szpitalu.

- 22 marca otrzymaliśmy ze szpitala wojewódzkiego w Rybniku raport wstępny o podejrzeniu wystąpienia ogniska epidemicznego na oddziale rehabilitacji. Pacjenci, u których stwierdzono świńską grypę byli hospitalizowani na tym oddziale.

- mówi Michał Dudek, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku

Czy to oznacza, że w szpitalu doszło do zarażenia?
- Na oddział rehabilitacji mógł zostać przyjęty ktoś z infekcją - mówi Michał Dudek.

Tłumaczy, że natychmiast została wszczęta procedura, którą realizuje się w takich przypadkach. Szpital podejmuje wszelkie działania zmierzające po pierwsze do wyeliminowania zagrożenia dla pozostałych pacjentów oraz do rozpracowania tego ogniska. Będzie przeprowadzona przez nas kontrola sanitarna w szpitalu pod kątem stosowania procedury – mówi Michał Dudek.

Możesz uchronić się przed grypą. Musisz tylko zastosować się do naszych porad dotyczących zachowania higieny.

JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED ŚWIŃSKĄ GRYPĄ?

  1. Nie lekceważ nawet lekkiego, wydawałoby się przeziębienia. Lepiej przeleżeć w łóżku dwa dni, niż chorować potem dwa tygodnie!
  2. Bezwzględnie zgłoś się do lekarza, gdy pojawią się wysoka gorączka i osłabienie.
  3. Świńska grypa poza nazwą i zmutowanym wirusem nie różni się w objawach od grypy klasycznej. Nie wpadaj więc w panikę, że jesteś nosicielem zmutowanej świni, bo chorobie mogą towarzyszyć też brak apetytu, kaszel, a niekiedy katar, ból gardła, nudności, ból w klatce piersiowej, wymioty i biegunka.
  4. Czerwone światło powinno się zapalić w naszych głowach, gdy zaczną się problemy z oddychaniem i brak łaknienia, ale przecież w takich sytuacjach zwykle pędzimy do lekarza.

  5. W okresie wzrostu zachorowań należy unikać dużych skupisk: nie jedź po zakupy do supermarketu, jeśli to możliwe zrezygnuj z podróży publicznymi środkami lokomocji: autobusem, tramwajem, a mszy świętej wysłuchaj np. w radiu.

  6. Myj jak najczęściej ręce. Gdy nie ma masz dostępu do bieżącej wody i mydła możesz też kupić nawilżane chusteczki dla niemowląt, by nimi wycierać ręce. Szczególnie przezorni mogą wyposażyć swoje kosmetyczki także płyn antybakteryjny.
  7. Niestety całowanie nie jest wskazane, bo wiadomo, że wirus przenosi się najłatwiej w wyniku kontaktu z ustami, nosem i oczami.

  8. Po jednorazowym użyciu natychmiast wyrzuć chusteczkę higieniczną.

  9. Bezwzględnie zakrywaj usta, gdy kichasz lub kaszlesz. W ten sposób uchronisz przed grypą innych.

  10. Ze szczególną wnikliwością obserwuj stan zdrowia starszych członków rodziny (babci, dziadka) oraz najmłodszych, bo im wirus może zaszkodzić najbardziej.

  11. Zdrowo się odżywiaj. Dbaj, by w codziennym menu znalazły się owoce i warzywa.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl