Święty Krzysztof pomknął na motorze

  Święty Krzysztof pomknął na motorze

  Karolina Koziolek

  Polska

  Polska

  Wielkopolski duchowny ks. Edmund Jaworski z niewielkiej miejscowości Gułtowy słynie z nietypowych pomysłów. Ostatni z nich to obraz świętego Krzysztofa na motorze. Został uroczyście odsłonięty i poświęcony podczas święta patrona kierowców.
  Ksiądz Edmund gościł podczas uroczystości w swojej parafii ponad 500 motocyklistów. Księdzu Jaworskiemu zależy, aby gułtowski kościół stał się sanktuarium dla kierowców jednośladów, sam jest zresztą zapalonym motocyklistą zrzeszonym w klubie Shark. - W związku z tym poświęciłem obraz przedstawiający św. Krzysztofa. Jest on wyjątkowy, ponieważ ukazuje uwspółcześnioną twarz świętego - przedstawia go na motorze, ubranego w skórę - taką, jaką noszą rasowi motocykliści - mówił podczas uroczystości ks. Edmund Jaworski. - Chciałbym, aby stał on się symbolem, z którym motocykliści mogliby się utożsamiać - dodał duchowny.

  Obraz namalował zaprzyjaźniony z księdzem artysta Ludomir Gaudowski, który twierdzi, że współpraca z księdzem to duża przyjemność. Pojazdy poświęcił inny zapalony ksiądz motocyklista Łukasz Kędzierski.
  Na pikniku w Gułtowach obecni byli motocykliści z klubów m.in. z Poznania, Kórnika, Środy Wlkp., Stęszewa. Pojawili się także kierowcy na quadach, czyli właściwie takich niby-motocyklach, tyle że na czterech kołach.

  Swoją parafię ksiądz Jaworski prowadzi nowocześnie: na drzwiach plebanii przez dłuższy czas wisiał napis "Jestem całą dobę na smyczy", a pod nim jego numer telefonu. Jako jeden z pierwszych proboszczów w Polsce zaprosił do służenia podczas mszy świętej dziewczyny ministrantki. Poza tym, mimo że jeździ na motorze i w skórze, to nie życzy sobie, żeby mówić na niego "kapelan harleyowców". - Nie jestem ich kapelanem, jestem jednym z nich - mówi.

  Jak doszło do realizacji ostatniego nietypowego pomysłu księdza motocyklisty? - W ubiegłym roku na św. Krzysztofa przyjechało do mnie do Gułtów około 300 motocyklistów poświęcić swoje pojazdy. Byli to głównie ludzie zrzeszeni w bractwie motocyklowym Fire Ghost, do którego też należę - mówi ks. Edmund Jaworski.

  Jak twierdzi ksiądz, to zainspirowało go, aby poszukać chrześcijańskiego symbolu dla tej grupy. Po co daleko szukać - najlepsze, co mógł wymyślić, to zderzenie chrześcijańskiej tradycji z własną wizją, czyli święty Krzysztof, patron kierowców, na motorze. - To będzie symbol wszystkich motocyklistów, którzy będą się mogli modlić o tyle powrotów, ile wyjazdów. Podejrzewam, że jeszcze nikt na świecie nie namalował św. Krzysztofa na motorze - twierdzi Janusz Witaszczyk, znany wśród motocyklowej braci Tate.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  viastQliWSRLZiA

  cDvIUruTdoUvmiHCDYc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 87 / 85

  nTapiR baurpyrvytzg, [u**********pvzcyszzthig.com/]pvzcyszzthig[/url], [link=http://qenvltfurpzn.com/]qenvltfurpzn[/link], http://denlqdrzficn.com/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo