Święto Solidarności w Gdańsku. Zagrał Chris de Burgh...

  Święto Solidarności w Gdańsku. Zagrał Chris de Burgh [ZDJĘCIA]

  Ryszarda Wojciechowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Święto Solidarności w Gdańsku
  1/49
  przejdź do galerii

  Święto Solidarności w Gdańsku ©Karolina Misztal

  Irlandzki muzyk Chris de Burgh wystąpił w sobotnią noc jako gwiazda festynu "Solidarność pokoleń", który zorganizowano z okazji 35 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Koncert odbywał się na stumetrowej scenie postawionej przy historycznej Sali BHP stoczni gdańskiej.
  Na koncert Chrisa de Burgha przyszły całe pokolenia. Artysta zaśpiewał swoje największe przeboje, a publiczność bujała się w rytm jego nastrojowych ballad. Najbardziej ożywiła się przy "The Lady in Red", "High on Emotion" i przy coverze "Africa". Muzyk nie zagadywał widowni, a kiedy się odzywał, to starał się powiedzieć coś po polsku, z obowiązującymi: dobry wieczór i dziękuję. Wyrecytował też w naszym języku: - Miło mi tu być dla Solidarności.


  Polska i ojczyzna


  Jego występ został poprzedzony przez inny koncert, pt. "My, Naród", nawiązujący tytułem do słynnej przemowy Lecha Wałęsy, którą przewodniczący Solidarności wygłosił przed Kongresem Stanów Zjednoczonych 15 listopada 1989 roku. Podczas tego koncertu usłyszeliśmy piosenki, które w ostatnim 35-leciu były ważne dla Polaków albo powstały na okoliczność tamtego Sierpnia '80. Zupełnie nowy utwór "Stąd ruszyła lawina", chociaż poświęcony tamtym wydarzeniom, wykonał Krzysztof Cugowski. To był koncert, w którym słowa Polska i ojczyzna padały ze sceny najczęściej.

  Pewną niespodzianką stał się występ Dawida Kwiatkowskiego, młodej gwiazdki pop, ulubieńca nastolatek, który się zmierzył z utworem Marka Grechuty "Ojczyzna". Na szczęście nie poległ.

  Inni wykonawcy sobotniego koncertu też sięgali po cudze piosenki - Skubas po "Wychowanie" zespołu T.Love i "Nie pytaj o Polskę" Grzegorza Ciechowskiego, a Natalia Przybysz pięknie zaśpiewała "Kwiaty ojczyste" Czesława Niemena i "Arahję" Kazika Staszewskiego.

  Wielopokoleniowo


  Już z samej listy wykonawców widać, że scena, podobnie jak widownia, także była wielopokoleniowa. Z jednej strony mieliśmy satyryka Jana Pietrzaka, który przypomniał swój wielki przebój "Żeby Polska była Polską", napisany w 1976 roku. Pietrzak na okoliczność okrągłej rocznicy Sierpnia '80 przygotował nową pieśń zatytułowaną "Niech żyje Polska". Młode skrzydło zapełniali wspomniany już Dawid Kwiatkowski, raper Eldo czy zespół SexBomba.

  Były też akcenty polityczne. Koncert otwierał prezydent Andrzej Duda, który mówił ze sceny: - Właśnie dzięki wam tutaj jestem. I kiedy widownia skandowała: dziękujemy, prezydent odpowiadał: - Nie, to ja wam dziękuję.

  Zobacz ZDJĘCIA Andrzeja Dudy na koncercie z okazji z okazji 35 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność"w Gdańsku

  W koncercie uczestniczyła też minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, która wcześniej brała udział w uroczystości odsłonięcia na bramie nr 2 tablicy Znak Dziedzictwa Europejskiego. Pojawili się również trzej przewodniczący Solidarności - obecny Piotr Duda oraz jego poprzednicy Marian Krzaklewski i Janusz Śniadek. Nie było tylko pierwszego przewodniczącego Lecha Wałęsy, który przebywał w Afryce, gdzie - jak pisały media - promował polskie traktory...

  ryszarda.wojciechowska@polskapress.pl

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Młodzi nie wstydzą się patriotycznie śpiewać

  Polacy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Natalia Przybysz zmasakrowała "Kwiaty polskie". Cieszy fakt, że młodzi wykonawcy pięknie spiewali patriotyczne piosenki. Wielkie brawa dla nich! I dla pana Pietrzaka za "Żeby Polska była Polską"....rozwiń całość

  Natalia Przybysz zmasakrowała "Kwiaty polskie". Cieszy fakt, że młodzi wykonawcy pięknie spiewali patriotyczne piosenki. Wielkie brawa dla nich! I dla pana Pietrzaka za "Żeby Polska była Polską". Szkoda że. T.Lipnicki, pomimo że miał b.drogą gitarę wciąż nie potrafi na niej grać, oraz że zblaźnił się swoją ,pożal się Boże, "politycznie zaangażowaną" pieśnią. Jakoś brawa były cieniutkie, oj cieniutkie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czy mozna , czy możemy pamiętać o tym co naprawde ważne ?.... po polsku ........

  Marta_ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  "Jeśli zapomnę o NIch , Ty Boże na niebie zapomnij o mnie" - tak jak pisał Adam Mickiewicz w III cz. Dziadów ......to trzeba wysłuchać a jeszcze lepiej najpierw przeczytać teksty -sa na...rozwiń całość

  "Jeśli zapomnę o NIch , Ty Boże na niebie zapomnij o mnie" - tak jak pisał Adam Mickiewicz w III cz. Dziadów ......to trzeba wysłuchać a jeszcze lepiej najpierw przeczytać teksty -sa na stronie tego zespołu - wtedy na pewno nie da się zapomnieć o tym co naprawdę ważne ......

  https://www.youtube.com/watch?v=-UD0z_3-xUY

  .
  .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to było dla Solidarności właśnie

  Marta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  to właśnie utwór Solidarności

  https://www.youtube.com/watch?v=HI6hwc7ln6E

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kogo święto?

  Jolanta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Z pierwszą SOLIDARNOŚCIĄ nie ma ta nic wspólnego! Teraz jest to święto Dudów i reszty działaczy partyjnych PIS oraz związkowców różnej maści! Robotnicy i pracownicy są bardzo głęboko w tyle!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kogo świeto ?

  robotnik PKP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Czy wypasionego Wałęsy, Borusewicza czy Borowczaka i ich przydupasów czy tych co dzisiaj żyją za 1700 zł emerytury po 40 latach pracy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kogo święto? Pisowców !

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Obecna Solidarność niewiele ma wspólnego z tą sprzed 35 lat.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo