Święto Policji: Promocja oficerska, ślubowanie nowych funkcjonariuszy i życzenia premiera [GALERIA]

Redakcja
Możecie liczyć na wparcie państwa w każdej sytuacji - zapewniał w sobotę policjantów premier Donald Tusk w czasie obchodów Święta Policji. Podkreślał też historyczne zasługi w czasie Euro 2012. A szef KGP dodawał: policyjny mundur to zaszczyt i obowiązek.

Centralne obchody policyjnego święta odbyły się w sobotę na pl. Zamkowym w Warszawie; była promocja oficerska absolwentów Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie i ślubowanie funkcjonariuszy z oddziałów prewencji policji.

Ślubowanie złożyło 220 policjantów, a 166 absolwentów policyjnej szkoły otrzymało promocję na podkomisarza - pierwszy stopień oficerski. W uroczystościach z okazji 93. rocznicy powstania policji uczestniczył m.in. premier Donald Tusk, szef MSW Jacek Cichocki i komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński, który przypomniał, że policyjny mundur to zaszczyt i obowiązek.

Premier zadeklarował, że policja może liczyć na wsparcie państwa w każdej sytuacji. "Będziecie tym wsparciem cieszyli się w każdej sytuacji, nawet wtedy, gdy wasze działania i interwencje budzą czasami emocje, nie zawsze są rozumiane" - zadeklarował. "Ale możecie liczyć na nasze wsparcie, bo my wiemy dobrze, że wasza służba bywa niezwykle skomplikowana, wymaga nadzwyczajnego refleksu odwagi i zdecydowania" - zapewnił.

"To jest ten dzień, w którym w imieniu całego polskiego rządu chciałem powiedzieć, że tak jak państwo polskie i obywatele mogę liczyć na waszą pomoc, tak wy możecie liczyć na wsparcie państwa polskiego" - podkreślił szef rządu.

Nawiązując do pracy policji podczas piłkarskich mistrzostw Europy Tusk wysoko ocenił jej pracę. Przypomniał, że podczas Euro 2012 od polskich policjantek i policjantów, zależała reputacja Polski w oczach świata. "W czasie największej imprezy w historii Polski, która budziła i budzi emocje tysięcy ludzi, ich bezpieczeństwo należało w decydującej mierze od waszego profesjonalizmu i poświęcenia" - powiedział Tusk.

Ocenił, że policjanci sprostali temu wyzwaniu ponad wszelkie oczekiwania. "To, że to wielkie historyczne przedsięwzięcie zostało ocenione tak wysoko przez obywateli Rzeczypospolitej, przez tysiące gości, którzy przyjechali do naszego kraju, przez europejską opinię publiczną, także przez rząd Rzeczpospolitej, to naprawdę wasza wielka - i mogę powiedzieć bez przesady - historyczna zasługa" - powiedział Tusk do policjantów.

Szef rządu wyraził też nadzieję, że wszyscy kibice w Polsce będą śpiewali: "zawsze i wszędzie policja kochana będzie".
Przypomniał, że policja zyskuje szacunek za zwykłą, codzienną pracę. "Nie tak jak w nieodległej przeszłości ludzie potrzebujący pomocy, ludzie przyzwoici, ludzie będący w biedzie szanują policję, oczekują jej pomocy i otrzymują jej pomoc. Boją się policji wyłącznie ludzie źli, boją się przestępcy - podkreślił. "To wielkie osiągnięcie" - dodał.

"Dzisiaj cała Polska myśli o was bardzo ciepło i serdecznie. Jesteście naszymi prawdziwymi bohaterami" - powiedział Tusk na zakończenie swojego wystąpienia.

Działoszyński podkreślił, że w ciągu ostatnich lat systematycznie poprawia się stan bezpieczeństwa w Polsce. "Polscy policjanci mogą być dumni z tego. Ponad 70 proc. Polaków, pytanych o ocenę działalności policji, wystawia nam dobre oceny, a 67 proc. dobrze ocenia służbę policjantów w rejonie ich miejsca zamieszkania" - powiedział komendant.

"Musicie pamiętać, że policyjny mundur to nie tylko zaszczyt, ale nade wszystko obowiązek" - dodał.

"W związku ze zdobyciem oficerskich szlifów życzę wam, koleżanki i koledzy, wielu sukcesów w służbie, spełnienia zawodowych aspiracji, dalszych awansów oraz pomyślności w życiu osobistym" - zwrócił się do policjantów Działoszyński.

I szef KGP dziękował policjantom i pozostałym pracownikom policji za zaangażowanie w zwiększanie bezpieczeństwa w kraju.

Podczas uroczystości wręczono nagrody dla funkcjonariuszy, którzy zwyciężyli w konkursie "Policjant, który mi pomógł". W konkursie organizowanym przez Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" pod patronatem KGP nagradzani są policjanci szczególnie zaangażowani w pomoc ofiarom przemocy domowej. Ma wzmacniać wzorowe postawy policjantów i pokazać, że wiedza o problemie przemocy i o tym, jak w takiej sytuacji interweniować, są bardzo pomocne w skutecznej walce z przemocą w rodzinie.

Na zakończenie uroczystości odbyła się uroczysta defilada pododdziałów policji. Potem premier przez kilkadziesiąt minut rozmawiał w policjantami i pozował do wspólnych zdjęć. Od jednego z funkcjonariuszy Tusk otrzymał błękitną kamizelkę spottersa, czyli funkcjonariusza, który pomaga kibicom. Podczas Euro wielu z nich pracowało w miastach gospodarzach Euro 2012.

Święto Policji obchodzone jest 24 lipca; tego dnia w 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.

Policja to największa służba mundurowa w kraju. Obecnie służy w ponad 100 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
OcarO
Ciekawe czy w razie potrzeby będzie i vice versa? Fajnie jest! Policja na garnuszku jednej osoby, historyka! Kiedy policjanci będą grzeczni, wtedy dostaną jałowe pocieszenie. Ktoś tutaj zapomniał o tym, że teraz w policji są już osoby z maturą! Lecz nie po kursach w KC PZPR.
SYLWESTER
Ty antypolski Premierze byłeś organizatorem NIEBEZPIECZEŃSTWA NIBY KIBICÓW ROSJI dla Polski. Polska honorowo znosiła obelgi Rosjan na które Prezydent, Premier, Prezydent Warszawy dali PRZYZWOL ENIE !. Policja była bezradna, bo zamiast chronić Obywateli Polski to z rozkazu Premiera chronili Ruskich bandziorów którzy w pełni zorganizowani i wyselekcjonowani przyjechali na AWANTURY Z POLAKAMI !. Po takim przemówieniu powinien podjechać ambulans z żółtym krzyżem, ubrać Tuska w kaftan bezpieczeństwa i odizolować antypolaka od Narodu Polskiego !. A "rząd" tak rządzi, że Policja właśnie przygotowuje się do DEMONSTRACJI w Warszawie, bo Policja też ma Rodziny i muszą godnie żyć !. MATOLE JEDEN !.
Dodaj ogłoszenie