Święto Policji 2019 [PROGRAM] Koncert, piknik rodzinny i oficjalne obchody w Warszawie

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
fot. Szymon Starnawski
24 lipca to szczególna data dla policjantów i pracowników Policji. Dokładnie tego dnia 1919 roku powołano Policję Państwową, która miała pilnować porządku publicznego w II Rzeczypospolitej, a także stać na straży bezpieczeństwa wszystkich obywateli. Aby upamiętnić to wydarzenie, co roku obchodzone jest Święto Policji. Jak będą wyglądały obchody tego święta w tym roku w Warszawie?

Koncert policyjnych muzyków, zdjęcia z policyjną maskotką, piknik rodzinny

Od poniedziałku (22 lipca) w Biurze Edukacji Historycznej - Muzeum Policji KGP przy ul. Orkana 14 można oglądać wystawę pt. Od Policji Państwowej do Policji. Wystawa dotyczy dziejów formacji policyjnych na ziemiach polskich. Na ekspozycji zostały również przedstawione wybrane aspekty funkcjonowania służb policyjnych od czasów pojawienia się w trakcie trwania pierwszej wojny światowej na ziemiach polskich do chwili obecnej. Wystawa zawiera elementy multimedialne.

Zobaczcie zdjęcia pięknych policjantek pracujących w komendach w całym kraju. Są też nasze z podlaskiej policji.

Piękne funkcjonariuszki pracujące w policji. Galeria zdjęć p...

24 lipca na specjalnych stoiskach wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się z działalnością różnych formacji policyjnych, obejrzeć specjalistyczny sprzęt, zasięgnąć informacji na temat rekrutacji do Policji, obejrzeć występy artystyczne czy choćby zrobić sobie zdjęcie z policyjną maskotką. Stoiska będzie można odwiedzać w godzinach 10:00 - 17:00 wzdłuż Międzymurza Piotra Biegańskiego, a w godzinach 13:00 - 17:00 na Placu Józefa Piłsudskiego.

Ponadto 24 lipca między 17:30 a 19:00 w Amfiteatrze Parku Łazienkowskiego będzie można wysłuchać koncertu policyjnych muzyków.

Natomiast w sobotę (27 lipca) odbędzie się piknik rodzinny na błoniach Stadionu Agrykola przy ul. Myśliwieckiej 9. Podczas festynu będzie można m.in. odwiedzić policyjne stoiska promocyjne, wysłuchać koncertów Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, obejrzeć pokazy tresury psów czy wystawę specjalistycznego sprzętu policyjnego. O godz. 10.30 reprezentacja polskiej Policji kobiet w piłkę nożną stanie w szranki z reprezentacją Wojska Polskiego. O godz. 12:30 natomiast mężczyźni zaprezentują swoje umiejętności sportowe podczas meczu piłki nożnej reprezentacji polskiej Policji z reprezentacją USA. Zmagania sportowe rywalizujących drużyn będzie można obejrzeć na Stadionie Agrykola. Piknik zakończy się biegiem dla funkcjonariuszy i pracowników Policji na dystansie 5 km. Start biegu przewidziano na godz. 16:00. Po nim zwycięzcy uhonorowani zostaną medalami.

Święto Policji 2019. Oficjalne uroczystości

Święto Policji to jednak przede wszystkim oficjalne obchody, którym towarzyszyć będzie szereg uroczystości. 23 lipca o godz. 11:00 przed Tablicą Pamięci w Komendzie Głównej Policji kierownictwo Policji i zaproszeni goście oddadzą hołd poległym funkcjonariuszom. Na Tablicy Pamięci odsłonięte zostaną tabliczki epitafijne a do Księgi Pamięci wpisane zostaną nazwiska policjantów poległych na służbie. O godz. 16:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych policjantów.

Kolejny dzień obchodów Święta Policji (24 lipca) to uroczystości na Zamku Królewskim, których rozpoczęcie przewidziano na godzinę 11:00. Otworzy je Komendant Główny Policji. Następnie wręczone zostaną odznaczenia resortowe, medale Za Zasługi dla Policji oraz awanse.

święto policji
Zeszłoroczne obchody Święta Policji w Warszawie / fot. http://policja.pl

Następnie Centralne uroczystości Święta Policji przeniosą się na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zanim do tego dojdzie, około godz. 13:00 na Placu Zamkowym uformowana zostanie kolumna uczestników uroczystości, która przejdzie na Plac. Przejściu ulicami towarzyszyć będą występy m.in. Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczną się o godzinie 14:00. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi państwowej na maszt nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Centralne obchody setnej rocznicy powołania Policji Państwowej zakończy uroczysta msza święta, która odbędzie się 28 lipca o godz. 9.00 w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie. Msza odprawiona zostanie w intencji Policji, a uświetni ją Orkiestra Reprezentacyjna Policji.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Na stulecie Policji
A na stulecie Polskiej Policji nagrody z oszczędności za zwolnienia kolegów, patrz zapłata za dodatkowe obowiązki.
G
Glina
Święto Policji ale nie policjantów... Jestem na zwolnieniu posypalo się zdrowie... Psychiczne no i już podziękowanie w formie nagrody i tak śmiesznie niskiej nie należało się... Takie są fakty... Ale na zdjęciach cudnie... To wygląda...
G
Gość
2019-07-24T08:18:38 02:00, dawid:

Znów będzie łapanka klaunów do występu dla publiki i zuszanie do uczestnictwa. Nikt nie chce uczestniczyć w tych przedstawieniach, ludzie po prostu nie chcą już z siebie robić debili i wstydzą się pokazywać gdzie pracują. Taka prawda o policji. Gdyby do roboty kazali chodzić w "stroju roboczyn" jak to było za kouny, to wielu by zrezygnowało ze służby bo wstyd sąsiadów.

Przecież Policja nie istnieje 100 lat, bo była Milicja, i ten okres powinien być nie liczony za to co robili dla komunistycznej władzy. Choć słyszałem opinie, że z milicjantami prędzej można było się dogadać niż z tymi młodymi wychowanymi bez stresowo co teraz chodzą po ulicach. Oni nie byli bici, ale chętnie biją za byle co tylko nie tych co trzeba.

k
koba
Banda protegowanych pociotków i wygwiazdkowanych dygnitarzy czy innych liżydupków politycznych ze szczytów policyjnej władzy się bawi, a szeregowcy zgarnięci z łapanki i na siłę robią za oprawę wizualną.
J
Ja
Co roku na święto policji zapraszani są wszyscy oprócz liniowych policjantów. Takie to święto...
A
Andrzej
1000 policji na placu , to po co te pajace z ochrony chodzą za Duda ? Boi się narodu ?
G
Gość
szlachta sie bawi, a robole patrol
G
Gość
Szymczyk najpierw zaczynij pzrestrzegać prawa a potem może przyjdzie czas na świętowanie
d
dawid
Znów będzie łapanka klaunów do występu dla publiki i zuszanie do uczestnictwa. Nikt nie chce uczestniczyć w tych przedstawieniach, ludzie po prostu nie chcą już z siebie robić debili i wstydzą się pokazywać gdzie pracują. Taka prawda o policji. Gdyby do roboty kazali chodzić w "stroju roboczyn" jak to było za kouny, to wielu by zrezygnowało ze służby bo wstyd sąsiadów.
Wróć na i.pl Portal i.pl