Święto Niepodległości 2019. XVII Parada Niepodległości w Gdańsku 11.11. Radosne świętowanie i wspomnienie prezydenta Pawła Adamowicza

Natalia Grzybowska
XVII Parada Niepodległości w Gdańsku 11.11.
XVII Parada Niepodległości w Gdańsku 11.11. Karolina Misztal
Święto Niepodległości 2019. Ulicami Gdańska przeszła uroczysta Parada Niepodległości, w której udział wzięły władze miasta i tłumy gdańszczan i gdańszczanek. Podczas obchodów wspomniano także zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza. Odśpiewano hymn narodowy, a całej uroczystości towarzyszyła wyjątkowa oprawa w postaci zabytkowych pojazdów i kolorowych strojów.

Parada Niepodległości ulicami Gdańska przeszła już po raz siedemnasty. Poniedziałkowy przemarsz zajął nieco ponad dwie godziny. Jak zwykle rozpoczął się od wystąpienia aktora wcielającego się w rolę marszałka Józefa Piłsudskiego.

W barwnym korowodzie wzięło udział wiele osób w strojach historycznych, jechały w nim zabytkowe pojazdy oraz oddziały konne. Wśród uczestników nie zabrakło uczniów szkół mundurowych, radnych miasta Gdańska i grup rekonstrukcyjnych. W pochodzie wzięli udział m.in. marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Gdańszczanki, gdańszczanie, Polki, Polacy, Europejczycy! - mówiła pani prezydent. - Żadna z tych tożsamości się nie wyklucza, co ważniejsze w takim dniu jak dziś powinniśmy pomyśleć, jak bardzo one się ze sobą łączą.

Parada przeszła w stronę ul. Długiej. Tam odbyło się wspólne śpiewanie hymnu narodowego i pieśni patriotycznych, robienie selfie, a także koncert carillonowy. Według szacunków organizatorów udział w obchodach wzięło kilkanaście tys. osób.

Nie był to jednak koniec gdańskich obchodów. Po południu zaplanowano wspólne sadzenie 101 drzew wiśni w parku Reagana. Jak mówiła Aleksandra Dulkiewicz, mają być one symbolem „trwania i nieprzemijalności”.

Zabytkowe żaglówki i międzywojenna potańcówka

W Gdyni, jak co roku, barwna parada ruszyła punktualnie o godzinie 12. Trasa biegła ul. 10 Lutego do skweru Kościuszki, gdzie pod pomnikiem Polski Morskiej odbyły się oficjalne uroczystości. Wzięło w nich udział ponad 50 grup: rekonstruktorów, reprezentantów szkół czy klubów sportowych. Podczas parady można było podziwiać zabytkowe pojazdy, żaglówki na specjalnych przyczepach czy łodzie ratownicze, zaś w podwórzu dawnego „Bankowca” zainteresowani mogli podglądać rekonstruktorów odgrywających międzywojenne życie gdynian. Nie zabrakło też klimatycznej potańcówki w rytmie muzyki Polish Polka.

Na czele pochodu tradycyjnie stanął marszałek Józef Piłsudski. Parada wyruszyła w samo południe spod Dworca PKP aż pod pomnik Polski Morskiej. Jak co roku w marszu uczestniczyły stowarzyszenia, kluby sportowe, szkoły, gdyński samorząd oraz krajowi politycy.

101. Gdyńskie Urodziny Niepodległej. Parada Niepodległości p...

Z kolei o godzinie 15 ze skweru Kościuszki wystartował główny Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim.

Polonez w dół Monciaka i żołnierska grochówka

Sopot świętował paradą zabytkowych pojazdów, przejazdem rowerowym, zatańczonym na Monciaku „Polonezem Niepodległości” i gorącą grochówką. Patriotyczna kolumna ruszyła ulicami miasta o godz. 11.00 i zmierzała w kierunku pl. Zdrojowego przy molo. Na miejscu odbył się festyn rodzinny, podczas którego na wszystkich czekała prezentacja zabytkowych wozów strażackich, pokaz pierwszej pomocy oraz warsztaty plastyczne dla dzieci.

Najważniejszym punktem słupskich obchodów był Bieg Niepodległości. Ulicami miasta pobiegło kilkuset biegaczy, zarówno zawodowców, jak i amatorów. Po zakończeniu zmagań odbyły się oficjalne uroczystości i msza święta.

Bardzo podniosły charakter miały obchody w Człuchowie. Tradycyjnie już uroczystości zainaugurowała msza św. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła.

W Kwidzynie odbył się Apel Pamięci. Po złożeniu kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza zebrani prowadzeni przez mażoretki oraz orkiestrę dętą przeszli pod pomnik Marszałka Piłsudskiego

Tuż po części uroczystej w Kartuzach również nie zabrakło poloneza. Na rynku rozbrzmiała melodia znana z „Pana Tadeusza”, a harcerze ten polski taniec wykonali wraz z przechodniami.

W Skarszewach rocznicę odzyskania niepodległości morsy uczciły, zanurzając się w Borównie. Nie zabrakło strojów w barwach narodowych, które ratowały śmiałków od zimna.

Jak poinformowała pomorska policja, podczas wczorajszych obchodów nie zanotowano żadnych zakłóceń.

ZOBACZ TAKŻE: Obchody Święta Niepodległości na Pomorzu. Marsze, parady, koncerty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl