Święto Hot Doga. Oto najdroższy i największy hot dog na świecie! Tego nie wiedziałeś o tym niezwykłym fast foodzie

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Dla Polaków hot dog to jeden z wielu fast foodów, który jednak nie cieszy się taką popularnością, jak chociażby pizza. Dla Amerykanów mają one jednak większe znaczenie, a nawet stały się elementem tradycji i źródłem zarobku! W jaki sposób? Tego na pewno nie wiedziałeś o hot dogach!

Spis treści

Hot dogi nie są amerykańskie

4 lipca obchodzone jest Święto Hot Doga. W Polsce fast food nie jest tak bardzo popularny. Znacznie częściej stawiamy na pizzę, burgera czy kebaba, a największa sprzedaż bułek z parówką w Polsce związana jest ze stacjami benzynowymi, odkąd po raz pierwszy pojawiły się na stacjach PKN Orlen.

Dla Amerykanów mają jednak niezwykłą wartość i stały się stałym elementem lokalnej kultury. Hot dogi w Stanach Zjednoczonych są tak popularne, że regularnie organizowane są turnieje związane z jedzeniem bułek na czas, w tym największy na świecie Nathan’s Hot Dog Eating Contest. Dyscyplina stała się bardzo zarobkowa i obecnie stanowi dla wielu prawdziwe źródło dochodów, bo "zawodowcy" mogą wygrać nawet 10 tysięcy dolarów.

Oto najdłuższy hot dog na świecie.
Oto najdłuższy hot dog na świecie. wikipedia.org / Tim Lindenschmidt

Amerykanie prześcigają się w jedzeniu hot dogów, a według różnych legend zwyczaj ten trwa już od 1916 roku, ale mało kto wie, że hot dogi tak naprawdę nie wywodzą się z USA.

Historia tego magicznego dla "Jankesów" fast foodu związana jest z Niemcami, a konkretniej z Frankfurtem nad Menem. Zgodnie z przyjętą tradycją, to właśnie to miasto jest uznawane za twórcę parówek, a miało to miejsce w XV wieku - 1487 rok. Inna z historii mówi o Johannie Georghehnerze, który miał stworzyć "dachsund", czyli popularnego później "jamnika", z którym zawitał do Frankfurtu.

Do Stanów Zjednoczonych hot dogi miały natomiast trafić za sprawą emigrantów, a historii związanych z ich początkiem jest wiele. Najbardziej znane mówią o Charlesie Feltmanie, który przywędrował do USA w 1871 roku i otworzył na Coney Island pierwszą budkę. Inni uważają jednak, że przed nim, bo w latach 60. XIX wieku, był inny Niemiec, jednak jego nazwisko nie jest znane, stąd historia Feltmana posiada więcej zwolenników.

Najdroższy hot dog na świecie

Jakiś czas temu nad polskim morzem, w Sopocie, pojawiła się oferta hot doga za niemal 100 zł - 99,99. Cena nie wzięła się znikąd, ponieważ parówka w bułce zastąpiona została polską kiełbasą z grilla dodatkowo posypaną jadalnymi płatkami 26-karatowego złota. Patrząc jednak na najdroższe hot dogi na świecie, Polska pozostaje daleko w tyle.

Portal rarest.org stworzył ranking najdroższych hot dogów na świecie. Wystarczy, że spojrzymy jednak tylko na pierwszą piątkę.

Na piątym miejscu znajduje się specjalny hot dog stworzony przez program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju ONZ. Jego specjalność w zasadzie nie wiąże się ze smakiem, ani ze składnikami, ponieważ jest on najzwyklejszym hot dogiem, jednak cel był zupełnie inny. Chodziło o zwrócenie uwagi na światową biedę. ONZ wyliczył, że 130 dolarów to koszt bułki z parówką dla ludzi poniżej granicy ubóstwa i właśnie za tyle sprzedawał swoje bułki, z których zysk poszedł na cele charytatywne. Na dziś zatem piąta pozycja to cena 528,59 zł.

Tuż za podium znajduje się natomiast California Capitol City Dawg. Twórcą jest właściciel Capitol Dawg w Sacramento w Kalifornii
w USA Mike Brown. By zrobić sobie reklamę, zaproponował klientom hot doga wartego 149,49 amerykański dolarów, a w tej cenie znajduje się 3/4 funta wysokiej jakości mięsa wołowego duszonego w szwedzkim serze łososiowym posmarowanym białym masłem truflowym i francuską musztarda zbożową, czego zwieńczeniem jest boczek z New Hampshire i bułka focaccia. Jego cena na złotówki to 607,83.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Podium otwiera z kolei Juuni Ban Hotdog z Seattle z Waszyngtonu. Jest on na tyle wyjątkowy, że znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa. Stało się tak, ponieważ dwa droższe od niego były hot dogami specjalnymi, a ten cały czas znajduje się w regularnej sprzedaży i jest wart 169 dolarów. W cenie mieści się japońskie mięso wołowe wagyu na bułce brioche z grzybami maitake, foie gras, grillowaną cebulą z masłem teriyaki, kiełbasa z wędzonym serem, kawior, japoński majonez i ogolone czarne trufle. To wszystko daje nam cenę 687,16 złotych.

Na drugim miejscu znalazł się theONEdog. Powstał tylko i wyłącznie po to, by jego twórca - Mike Juliano - mógł szczycić się najdroższym hot dogiem sprzedanym w historii. Szalony hot dog wart był 1501 dolarów, a taka cena została osiągnięta za sprawą bardzo drogich składników: cały ogon homara i ćwierćfuntowy stek wołowy, jadalne złoto i szafranowe allioli. Został sprzedany w 2012 roku, a dziś wart byłby 6103,14 zł!

Niekwestionowanym liderem w zestawieniu hot dogów jest natomiast 230 Fifth Hotdog, a swoją nazwę zawdzięcza restauracji w Nowym Jorku, gdzie jest tworzony. Nie uświadczymy w nim parówki, ponieważ została zastąpiona dojrzewającą na sucho japońską wołowiną wagyu - najdroższym stekiem na świecie dojrzewającym 60 dni. Wołowina pokryta jest karmelizowaną cebulą Vidalia Dom Perignon, kawiorem i kapustą kiszoną duszoną w szampanie Cristal. By skosztować najdroższego hot doga na świecie trzeba zadzwonić dwa dni przed planowaną wizytą, by obsługa mogła go przygotować, a jego cena to 2300 dolarów, czyli 9351,91 zł!

Rekordy i ciekawostki związane z hot dogami

  • Według National Hot Dog and Sausage Council (NHDSC), Amerykanie kupują dziewięć miliardów hot dogów rocznie w sklepach spożywczych. Jeszcze więcej jest sprzedawanych w restauracjach i na meczach. W związku z tym stowarzyszenie szacuje, że całkowita sprzedaż hot dogów w ciągu roku wynosi około 20 miliardów.
  • Najwięcej hot dogów zjedzonych w ciągu jednej minuty to sześć. Dokonała tego Miki Sudo z Ameryki w Tempa na Florydzie 22 października 2022 roku.
  • Najwięcej hot dogów zjedzonych w trzy minuty to z kolei 12 i dokonał tego Nicholas Wehry, mąż Miki Sudo, na tych samych zawodach.
  • W 2021 roku, podczas corocznego konkursu jedzenia hot dogów Nathan's Famous, który odbył się 4 lipca, Joey Chestnut pobił swój własny rekord świata i zjadł 76 hot dogów w 10 minut.
  • Najdłuższy na świecie hot dog został stworzony w 2017 roku w mieście Flensburg w Niemczech, gdzie grupa wyprodukowała i podała hot doga w kształcie litery U o długości 218,7 metra.
  • Oprócz Tang i liofilizowanych lodów, hot-dogi przeszły długi proces zatwierdzania przez NASA żywności, która może być zabierana i spożywana w kosmosie. Nawet astronauci Apollo 7 smakowali ten klasyczny posiłek w drodze na Księżyc.
  • Najszybszy czas na zjedzenie hot doga bez użycia rąk to 18,15 sekundy i został osiągnięty przez Leah Shutkever w Redditch w Wielkiej Brytanii 11 kwietnia 2021 roku.
  • Hot dogi zostały po raz pierwszy sprzedane na meczach baseballowych w 1893 roku.
  • Prezydent USA Franklin D. Roosevelt podał hot dogi królowi Jerzemu i królowej Elżbiecie. Król zjadł dwa.
  • Radziecki premier Nikita Chruszczow zjadł hot doga podczas pierwszej wizyty radzieckiego premiera w USA w 1959 roku i przyznał, że Amerykanie pokonali Sowietów w produkcji kiełbas.

źródło: National Hot Dog & Sausage Council / Guinness World Records

aj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl