Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święci Piotr i Paweł znalezieni za ołtarzem [WIDEO]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Ołtarz główny w katedrze. Przed Światowymi Dniami Młodzieży te rusztowania już znika
Ołtarz główny w katedrze. Przed Światowymi Dniami Młodzieży te rusztowania już znika fot. michał gąciarz
Zabytki. Konserwatorzy zajrzeli za ołtarz główny w katedrze wawelskiej po raz pierwszy od czasu prac prowadzonych na przełomie XIX i XX wieku. Odkryli gotyckie malowidła.

W katedrze na Wawelu, podczas prowadzonej w tym roku konserwacji ścian i sklepienia prezbiterium, badaczom udało się odkryć dwa XIV-wieczne malowidła za zwieńczeniem ołtarza głównego. Znalezisko jest wyjątkowe: to jedne z nielicznych zachowanych fragmentów pierwotnych malowideł, które zdobiły ściany katedry gotyckiej.

Autor: Małgorzata Mrowiec
- O istnieniu reliktów malowideł było wiadomo wcześniej, bo częściowo były widoczne ponad zwieńczeniem ołtarza, jako drobne punkty, plamki - mówi dr Ignacy Jakubczyk, konserwator dzieł sztuki. - Natomiast zaskoczył nas poziom zachowania malowideł niżej, ukrytych za zwieńczeniem ołtarza. Okazało się, że są one zachowane w dużo większym zakresie.

Specjaliści zidentyfikowali przedstawienia dwóch postaci apostołów - świętych Piotra i Pawła. Polichromie pochodzą najprawdopodobniej z drugiej połowy z XIV wieku, a później były dwukrotnie przemalowywane, jak wstępnie się ocenia - w XV i XVI wieku. Natomiast ostatni raz mogli mieć do nich dostęp konserwatorzy, którzy prowadzili prace w katedrze na przełomie XIX i XX wieku, gdy ołtarz był zdemontowany na potrzeby renowacji. Od tamtego czasu nikt nie zaglądał w wąską przestrzeń między ołtarzem a ścianą za nim.

Odkryci święci nie są w najlepszym stanie - zachowało się ok. 40 proc. powierzchni malowideł. Zostaną one poddane konserwacji technicznej, ale ponieważ nie będą eksponowane, konserwatorzy nie będą uzupełniać ubytków ani uczytelniać tych wizerunków.

Malowidła te najpewniej towarzyszyły dwóm ołtarzom gotyckim oraz jednemu renesansowemu, które były mniejsze od obecnego.

Jak dodaje dr Ignacy Jakubczyk, niegdyś na ścianie prezbiterium widniały wizerunki wszystkich apostołów, jak też patronów Królestwa Polskiego - św. Stanisława i św. Wojciecha. Zostały jednak częściowo zasłonięte barokowymi polichromiami, a także zniszczone podczas późniejszych prac w katedrze.

W prezbiterium, gdy zadrzemy głowę do góry, możemy oglądać odnawiane w tym roku malowidła ścienne barokowe - przedstawienia aniołów z atrybutami Męki Pańskiej. Prace przy nich są jeszcze w toku. Konserwatorzy w prezbiterium odnowili również drewniane polichromowane i złocone kartusze herbowe z początku XVII wieku, znajdujące się na ścianach.

W czasie Światowych Dni Młodzieży nie będzie we wnętrzu katedry żadnych rusztowań. Część prac konserwatorskich ukończono, inne zostały przerwane z racji tego zbliżającego się wydarzenia. I tak np. konserwatorzy po ŚDM dokończą prace przy chórze. W tym roku odnawiana jest jego część wykonana z marmuru dębnickiego, z elementami złoconymi. Uzupełniane są ubytki, powierzchnię marmuru nasączono preparatem pogłębiającym kolor i zabezpieczono woskiem pszczelim. - Znaleźliśmy podczas tych prac mały fikuśny rysunek wykonany ołówkiem na złoconym kapitelu: liść akantu z ptaszkiem - mówi prowadząca prace konserwator Grażyna Chromy-Rościszewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski