Święcenia kapłańskie w katedrze [ZDJĘCIA]

BO
Metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny wyświęcił na prezbiterów (kapłanów) 14 diakonów wrocławskiego seminarium oraz jednego diakona ze zgromadzenia księży klaretynów.

– Naszym zadaniem nie jest dawanie światu tego, co do niego należy. Mamy raczej zaspokajać te ludzkie potrzeby, których świat zaspokoić nie potrafi, dlatego trzeba pokonać pokusę przekształcania kapłaństwa w służbę socjalną albo akcję polityczną - podkreślił pasterz wrocławskiego Kościoła, dodając: - Mamy dawać to, o co człowiek nie pyta i czego często nawet nie zna, a co jednak jest jego właściwa potrzebą – mamy dawać imię Jezusa Chrystusa. Tego imienia ludzkość pragnie i potrzebuje, nawet jeśli sobie tego nie uświadamia.

Kontynuując swoje rozważania Józef Kupny przypomniał, że w imię Chrystusa nowi kapłani będą odpuszczać grzechy, udzielać namaszczenia w godzinę śmierci, sprawować Eucharystię i chrzcić. Wymaga to od nich jednak tego, by sami często wzywali Boga. – Nikt nie może sam od siebie mówić w imię Jezusa – zaznaczył abp Kupny. – Tylko On nas może do tego upoważnić – dopowiedział, podkreślając, że mówienie w imieniu Jezusa jest ogromnym wyróżnieniem i poważnym wyzwaniem.

Nowi kapłani:

  • ks. Teodor Sawielewicz,
  • ks. Paweł Andrejczuk,
  • ks. Dawid Dudziak,
  • ks. Przemysław Przyślak,
  • ks. Marcin Bącela,
  • ks. Rafał Michaelis,
  • ks. Jakub Deperas,
  • ks. Jan Inglot,
  • ks. Wiktor Trojnar,
  • ks. Patryk Stolarek,
  • ks. Łukasz Radomski,
  • ks. Tomasz Kowalski,
  • ks. Marcin Malinowski,
  • ks. Wojciech Legendziewicz,
  • ks. Zbigniew Ziętek - klareytn.

Wrocławskie seminarium duchowne jest jednym z najstarszych w Polsce. Zostało powołane do życia przez bp. Kaspra z Łagowa w październiku 1565 roku jako owoc Soboru Trydenckiego. Formowało wówczas powołanych do kapłaństwa od Śląska Cieszyńskiego aż po Brandenburgię. Po wojnie zainaugurowało działalność 8 października 1947. Na pierwszy rok zgłosiło się wówczas 24 alumnów. W okresie powojennym wykształciło i uformowało ponad 1500 księży, pracujących głównie w diecezjach: wrocławskiej, legnickiej i świdnickiej oraz w wielu krajach Europy i poza jej granicami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Święcenia kapłańskie w katedrze [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Komentarze 29

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maria
Ludzie dlaczego wszystko tak ''opluwacie,, juz na samym starcie ci mlodzi ludzie sa przez was osadzeni negatywnie..... A czy jak jeden Ty jesteś zawsze taki wporzadku? Czy gdy np. Jakiś rzemiesnik ,, spartoli robote,, i zachowa sie niestosownie to znaczy ze wszyscy sa tacy?
!
i to szybko.
c
ciężką i uczciwą pracą
j.w.
f
ferdek kiepski
z imprezki w pałacu u kupnego kurde! Tam to się działo...
N
Niesmak
Szkoda, że niemal żaden klecha o tym nie pamięta, gdy parafianie przychodzą po chrzest, ślub czy pochówek.
G
Gość
i liczą dokładnie na to co dzieje się w komentach:) i teraz , wychodzi na to,że kazdy ksiądz to pedofil według gw i komentujących . BRAWO śmieciowi ,pseudo dziennikarzyny osiągneliście SUKCES W nienawiśći :)
D
Dusiołek
Do gościa „Naprawdę?” z 28 maja, godzina 8, 55.

W swojej polemice z abp. Kupnym nie zwróciłeś uwagi na słowa Chrystusa, które zresztą zacytowałeś: „Oświadczam wam, że ile razy zrobiliście coś dla jednego z tych najlichszych, to właśnie dla mnie zrobiliście”. Chrystus wyraźnie adresuje swoją wypowiedź i określa obowiązki ludzi, którzy słuchają jego słów i chcą żyć zgodnie z jego nauką. Czyli formułuje etos, zasady moralne, jakich powinni przestrzegać. A oni, słuchacze jego mów, nazywali go (w innych rozdziałach NT) Rabbi, czyli Nauczycielu. A rolą nauczyciela jest pouczanie, jak robić, a nie robić za kogoś. Podobnie jak trener ma uczyć sportowca, a nie za niego uprawiać sport.
Przenosząc to w czasy współczesne – rolą księdza jest pouczanie o tym, co dobre, a co złe, a nie wyręczanie ludzi, państwa (polityków), organizacji społecznych w zaspokajaniu ludzkich potrzeb. Zwróć uwagę, że duchowni zajmujący się działalnością charytatywną, np. ksiądz Stryczek, nie wyręczają ludzi, ale uczą, jak sobie radzić w życiu. Podobnie ksiądz Kaczkowski, owszem założył hospicjum, ale również po to, żeby wywołać u chorych chęć walki z chorobą i w ogóle pozytywne myślenie (pisał o tym w swoich książkach).
Mówił też o tym Jurek Owsiak i komentatorzy chwalący WOŚP, że impreza ta nie tylko (nie tyle) ma dać konkretne korzyści materialne, ale i uwrażliwić społeczeństwo na potrzeby innych i wywołać gotowość pomocy.
Z ukłonem – Dusiołek
Ó
ÓÓ
ÓÓ

masz już na „fb” /// kz / nszz / solidarnosc / organistow /10 ///
(opuść wszystkie znaki zostawiajac tylko face i nazwę związku z 10-tką!!!)

ÓÓ
r
rumczik
do zrobienia LASKI nie musieli się w kabaretowe stroje przebierać
...
Nie mogę z tego zdjęcia, aż sobie wydrukowałem z wklejonym logo b r a z z e r s :)

Ja z zasady do kościoła nie chodzę, bo nie chcę ich kusić, może na starość gdy będę mniej przystojny i atrakcyjny.
e
eles1949
. . . szopka . . . A przyszłym klerykom książkę Thavisa "Dziennik watykański", szczególnie rozdział Nuestro Padre.
H
Homo
Pozdrawiam kolegę
e
eklezja
do wyciągania kasy od państwa i naiwniaków chodzących do kościoła. Łatwa i szybka kasa do wzięcia.
w
wrocco
Powinniście tylko ostrzegać, że artykuł dla 18+
g
gość
Sądząc po tym jak cię wasale watykańscy minusują to chyba masz rację.
Wróć na i.pl Portal i.pl