Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej: Klub Higienistek uczy dzieci i dorosłych dbać o zęby [ZDJĘCIA]

Marta Żbikowska
Poznański Klub Higienistek pomaga dbać o higienę jamy ustnej dzieci i dorosłych
Poznański Klub Higienistek pomaga dbać o higienę jamy ustnej dzieci i dorosłych Marta Żbikowska
Statystyczny Polak zużywa o połowę mniej pasty do zębów niż Niemiec. Co piąty rodak myje zęby tylko raz dziennie, a cztery miliony nie robi tego wcale. Efekty to wszechobecna próchnica i problemy z zębami, do których przyznaje się 98 proc. Polaków. 20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej.

- Przez cały rok zachęcamy pacjentów do dbania o zęby, ale w marcu robimy to bardziej intensywnie - mówi higienistka dr n. med. Paulina Radoma, który udowadnia, że nie tylko w lekarskich gabinetach stomatologicznych można dbać o zęby.

Przyczyny złego stanu jamy ustnej to nieodpowiednia edukacja, niska świadomość pacjentów i brak pieniędzy na leczenie.

Ten stan rzeczy starają się zmienić higienistki stomatologiczne skupione w Klubie Higienistek działającym w całej Polsce, także w Poznaniu. - Zajmujemy się szeroko rozumianą promocją zdrowia, staramy się zwiększać świadomość pacjentów - mówi Katarzyna Mizerka z poznańskiego Klubu Higienistek, ambasadorka na województwo wielkopolskie. - Pokazujemy, jak skutecznie myć zęby, jak używać nitki dentystycznej czy dbać o protezę. Przeprowadzamy zabiegi profilaktyczne, jak usuwanie kamienia, piaskowanie i polerowanie, usuwanie osadów czy fluoryzacja.

O tym, jak potrzebne są te działania higienistki, przekonują się każdego dnia. Mówią o tym zarówno te pracujące z lekarzami, jak i prowadzące własne gabinety, choć ich obserwacje różnią się od siebie.

- Zdecydowałam się na założenie własnego gabinetu higienizacji - mówi Sylwia Tamm. - Zdecydowana większość moich pacjentów to obcokrajowcy, dla których korzystanie z opieki higienistki jest sprawą oczywistą. Jeśli nic nam nie dolega, nie trzeba chodzić do lekarza - przekonuje.

Wizyta u higienistki dentystycznej trwa dłużej niż standardowa porada lekarska. - Czasami rozmawiamy z pacjentem nawet półtorej godziny, poznajemy jego nawyki żywieniowe, pytamy o wszystko, co może mieć wpływ na stan jamy ustnej - mówi dr n. med. Paulina Radoma, higienistka. - Ludzie często w naszej obecności mówią rzeczy, o których nie powiedzą lekarzowi z różnych powodów. Czasami wstydzą się, czasami obawiają, że są to problemy zbyt błahe, aby obarczać nimi lekarza.

Czytaj też: Mini robot z nożem ultradźwiękowym: Innowacyjna metoda operacyjna dostępna w Poznaniu

Higienistki dowiadują się więc często rzeczy, które potrafią zaskoczyć nawet doświadczone osoby. - Widać, że w Poznaniu, w ogóle w miastach, jest o wiele większa świadomość pacjentów, ale są miejsca, do których docieramy ze swoimi akcjami profilaktycznymi, gdzie z tą wiedzą jest naprawdę krucho - mówią higienistki i wspominają m.in. kobietę, która na pytanie, jak często myje zęby, odpowiada, że zazwyczaj często, ale obecnie nie, bo wnuk wyjechał na Zieloną Szkołę i zabrał szczoteczkę.

- Okazało się, że była to szczoteczka, której używała cała rodzina - mówi higienistka. Inna wspomina pana, który przez dwa lata nie zdejmował ruchomej protezy. - Poprosiłam tego pacjenta, aby zdjął szkielet protezy do prześwietlenia, a on zdziwiony zapytał, jak ma to zrobić - mówi higienistka. - Wtedy powiedział mi, że nigdy tego nie robił. Po prostu wziął protezę od lekarza, a nikt nie powiedział mu, jak ma ją pielęgnować.

Czytaj też: 20 mln zł na głowę (i szyję) pomoże wykryć raka

Popękane protezy, posklejane domowymi sposobami, higienistek już nie dziwią. - Najgorsze, że tym ludziom nikt nie powiedział, jak dużą krzywdę sobie robią, jaki wpływ na cały organizm mają zakażenia w jamie ustnej - mówi Paulina Radoma. - Dlatego nasze akcje kierujemy w dużym stopniu do rodziców, bo to oni maja największy wpływ na to, jak w przyszłości ich dzieci będą dbały o swoje zdrowie.

Klub Higienistek odwiedza więc przedszkola, szkoły, a także ośrodki dla dzieci niepełnosprawnych i szpitalne oddziały.

Czym zajmuje się higienistka i jak może nam pomóc, można przekonać się 20 marca, przy okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. W tym dniu dzieci mogą skorzystać z wizyty w Klinice Stomatologii Dziecięcej UMP przy ul. Bukowskiej 70, w godzinach od 9 do 12, a dorośli i dzieci - z konsultacji od godz. 15.30 w Klinice Interdent w Skórzewie, przy ul. Szkolnej 35, gdzie gabinet higieny otwarty będzie dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak odpowiednio dbać o zęby i jamę ustną.

W trakcie konsultacji higienistki będą również pokazywać, w jaki sposób sprawdzać, czy w jamie ustnej nie pojawiły się zmiany, które mogą okazać się groźne dla zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej: Klub Higienistek uczy dzieci i dorosłych dbać o zęby [ZDJĘCIA] - Głos Wielkopolski

Wróć na i.pl Portal i.pl