Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Wcześniaka 17 listopada, ale Łódź już świętuje [ZDJĘCIA]

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Światowy Dzień Wcześniaka w łódzkiej Manufakturze
Światowy Dzień Wcześniaka w łódzkiej Manufakturze Krzysztof Szymczak
17 listopada na całym świecie świętowany jest dzień wcześniaka, ale w Łodzi obchody zaczęły się już w sobotę, 12 listopada.

Łodzianie mogą dowiadywać się, z jakimi wyzwaniami stykają się wcześniaki i ich rodzice, w rotundzie Manufaktury w sobotę (12 listopada) i w niedzielę - w godzinach pracy tego centrum. Wcześniaki to dzieci urodzone przed 38 tygodniem ciąży. Także w naszym województwie zdarzają się porody maluchów ważących mniej niż kilogram - bardzo często takie dzieci czeka długa walka o życie w szpitalu, a potem rehabilitacja.

- Co dziesiąte dziecko rodzi się jako wcześniak. Dlatego dzisiaj wycinamy papierowe skarpetki, a co dziesiąta jest mniejsza - mówiła Aneta Juśkiewicz, rzecznik Szpitala Specjalistycznego Pro Familia. - Oprócz tego w Manufakturze są dziewczyny dziergające ośmiorniczki, które trafią do najmłodszych pacjentów, przesiąknięte wcześniej zapachem mamy, w czasie, gdy maluch nie będzie mógł z nią przebywać.

Światowy Dzień Wcześniaka. Jaś miał 32 cm i 600 gramów. To mały bohater

Za akcję dziergania odpowiada Fundacja Małych Serc - jej wolontariuszki chętnie uczą tej sztuki, więc każdy może przyłączyć się do tworzenia ośmiorniczek.

17 listopada, w Światowy Dzień Wcześniaka, gmachy Manufaktury oraz łódzkich szpitali zostaną podświetlone na fioletowo, czyli w kolorze symbolizującym wcześniaki. To akcja dotycząca wielu najsłynniejszych budowli - w tym Wieży Eiffla. Niewiele osób wie, że przedwcześnie urodzili się m.in. Albert Einstein, Karol Darwin, Winston Churchill, Napoleon Bonaparte czy słynna baletnica Anna Pavlova.

Łódź to ważny ośrodek dla rodziców wcześniaków. Fachowcy opiekują się nimi w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki oraz w szpitalu im. Pirogowa (dawniej Madurowicza) przy ul. Wileńskiej w Łodzi.

W sobotę w Manufakturze obecna była również profesor Ewa Gulczyńska, wojewódzki konsultant ds. neonatologii i lekarka w ICZMP. - Wcześniaki wymagają opieki wielodyscyplinarnej: m.in. kardiologicznej, neurologicznej, rehabilitacji. Są grupą ryzyka wymagającą kontroli okulistycznej - opowiadała prof. Gulczyńska. - Niestety, wokół wcześniactwa jest, mówiąc nieładnie, zmowa milczenia.

Co to za "zmowa"? Wojewódzka konsultant twierdzi, że często, już po okresie pobytu w szpitalu, wcześniaki nie mają doskonałej opieki, brakuje bowiem rozwiązań systemowych: dzieci są przyjmowane do różnych poradni, ale nie ma dobrej koordynacji działań różnych lekarzy. Trwają w tej sprawie rozmowy specjalistów i przedstawicieli rodzin z Ministerstwem Zdrowia.

Naukowcy z Łodzi zaprojektowali inteligentne śpioszki dla wcześniaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki