Światowi liderzy zjeżdżają do Rzymu. Na czas szczytu G20 stolica Włoch zmieniła się w twierdzę

Wojciech Szczęsny
Wojciech Szczęsny
Fot. Twitter / Polizia di Stato
Jako jeden z pierwszych we Włoszech zjawił się prezydent Stanów Zjednoczonych, który na pokładzie Air Force One wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino już w piątek w nocy. Jeszcze przed rozpoczęciem rozmów w gronie liderów G20, które będą odbywały się w Rzymie w sobotę i niedzielę, Joe Biden wraz z żoną spotkał się w Watykanie z papieżem Franciszkiem.

W związku z weekendowym szczytem szefów rządów G20, Rzym zamienił się w jedno z najbardziej strzeżonych miejsc na świecie. Już od czwartku strefa powietrzna nad miastem została zamknięta. Nad bezpieczeństwem członków międzynarodowych delegacji czuwa ponad osiem tysięcy funkcjonariuszy włoskich służb - przede wszystkim policjantów, karabinierów oraz żołnierzy.

Cała dzielnica włoskiej stolicy EUR (Esposizione Universale di Roma), gdzie w centrum konferencyjnym "La Nuvola" dyskutować będą światowi w liderzy, stanowi tzw. czerwoną strefę. Wyłączone z użytku będą także największe ulice i aleje w centrum miasta.

Według włoskiej prasy największe środki bezpieczeństwa będą obejmować poszczególne przejazdy i spotkania z udziałem Joe Bidena oraz prezydenta Turcji Recepa Erdoğana, którzy mają być najbardziej narażeni na ryzyko ewentualnych zamachów terrorystycznych. Obu przywódcom, we współpracy z amerykańską Secret Service oraz tureckimi służbami specjalnymi, zapewniono kolumny złożone łącznie z 40 pojazdów.

Utrudnienia związane ze szczytem nie dotyczą samego Rzymu. Od czwartku aż do poniedziałku 1 listopada do godziny 13.00 Włochy czasowo przywróciły kontrole na wewnętrznych granicach strefy Schengen, co oznacza dłuższy czas oczekiwania na przekroczenie włoskiej granicy drogą lądową, morską i lotniczą.

Głównymi tematami tegorocznego spotkania mają być kwestie związane z pandemią COVID-19 i globalną kampanią szczepionkową oraz zmiany klimatu, które będą omawiane także podczas zbliżającego się szczytu klimatycznego w COP26 w w Glasgow, który rozpocznie się w niedzielę 31 października.

- Chcemy, by do końca przyszłego roku szczepionkę otrzymało 70% ludności świata. To ambitny cel, ale jesteśmy przekonani, że da się go osiągnąć. - mówiła przed wyjazdem do Rzymu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - Podczas szczytu musimy też poświęcić czas zagadnieniom klimatycznym. Potrzebujemy wiarygodnych zobowiązań dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku węgla nie tylko do połowy stulecia, ale już w tej dekadzie. To ludzkość wywołuje zmiany klimatyczne, dlatego to my musimy je zatrzymać. - zadeklarowała.

Grupa G20 zrzesza największych przedstawicieli gospodarki, której członkowie generują ponad 80% globalnego PKB, 75% obrotu w handlu zagranicznym oraz stanowią 60% światowej populacji. Pierwsze spotkanie grupy odbyło się w 1999 roku, a od 2008 roku ma charakter rozmów między przywódcami poszczególnych państw i rządów.

Do grona G20 należą Argentyna, Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Japonia, Indie, Indonezja, Włochy, Meksyk, Rosja, RPA, Arabia Saudyjska, Korea Południowa, Turcja, Wielka Brytania, USA oraz Unia Europejska.

UE jest pełnoprawnym członkiem grupy G20, wraz z trzema państwami członkowskimi: Francją, Niemcami i Włochami. Hiszpania ma status stałego gościa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl