Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowe Dni Młodzieży w Łodzi. Po trzech latach przygotowań zjeżdżają pierwsi pielgrzymi

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Krzysztof Szymczak
ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY 2016|Dziś w Łodzi rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży. Jako pierwsi pojawią się młodzi uczestnicy jezuickiego festiwalu Magis 2016. Do niedzieli będą modlić się na osiedlu Lumumbowo

Po trzech latach przygotowań do Łodzi zjeżdżają dziś pierwsi pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży. W ciągu tygodnia miasto odwiedzi 9,5 tysiąca osób.

Magis znaczy więcej

Jako pierwsi już dziś na osiedle Lumumbowo przyjadą uczestnicy festiwalu Magis 2016. To prawie 2 tysiące osób z 50 krajów z całego świata związanych z jezuickimi duszpasterstwami. Młodym pielgrzymom towarzyszyć ma około 250 jezuitów oraz generał zakonu, ojciec Adolfo Nicolas, który w sobotę wygłosi wykład i będzie przewodniczyć mszy świętej.

Jak tłumaczy ojciec Jacek Olczyk festiwal Magis to największe przedsięwzięcie duszpasterskie zakonu. - Nie ma innego po kongregacji generalnej naszego zakonu w Rzymie większego zgromadzenia jezuitów na świecie - tłumaczy.

Czytaj:Światowe Dni Młodzieży. PKP Intercity zawiesza kursy 22 pociągów

Największe delegacje, liczące po sto osób przyjadą z Hiszpanii, Francji i Stanów Zjednoczonych. Ale będą też jezuickie grupy z Zambii czy Mauritiusa, a także licząca zaledwie dwie osoby reprezentacja Szwajcarii.

Uczestnicy spędzą w Łodzi dwie doby. W niedzielę rozjadą się w różne miejsca Polski, Litwy i Słowacji, żeby brać udział we wspólnych eksperymentach. Do wyboru jest 97 różnych zajęć: od pielgrzymek przez pomoc społeczną po działania ekologiczne. Młodzi będą między innymi sprzątać tatrzańskie szlaki, pomagać w domu dziecka dla chorych, czy popłyną w pielgrzymkę żeglarską po jeziorach.

Jak podkreśla ojciec Olczyk, jezuicki festiwal celowo jest tak zorganizowany, że oprócz wykładów są wspólne zadania.

- Grupy są międzynarodowe, młodzi ludzie muszą się przełamać, dogadać w takiej grupie. Dzięki temu wzrastają. Niektórzy na początku mają obawy, później okazuje się, że dali radę - wyjaśnia Jacek Olczyk.

Trzy grupy zostaną w Łodzi. Przez tydzień będą ćwiczyć śpiew gospel oraz modlitwę gestami. Następnie wszyscy spotkają się w Częstochowie i wspólnie pojadą do Krakowa. Festiwal nie będzie dostępny dla zwykłych łodzian.

Paradise in the city

Natomiast w poniedziałek (18 lipca) pojawią się pierwsi uczestnicy festiwalu Paradise in the City francuskiej wspólnoty Chemin Neuf. Od wtorku na terenie Hali Sportowej, małej i dużej hali Expo oraz w Bombonierce zaczną się wykłady, modlitwy, spotkania oraz zabawy dla 5,5 tysiąca młodych ludzi z 42 krajów.

Najwięcej gości przyjedzie z Francji, ale będą też grupy z Nowej Kaledonii czy Libanu. Festiwal nie ma stałego programu.

- Impreza ma dość oryginalny program. To festiwal „a la carte” czyli z zajęciami do wyboru - mówi ojciec Arnaud Bonnassied, koordynator festiwalu. - Będzie czas na zabawę i na modlitwę. Chodzi o to, aby młodzi mogli otworzyć swoje serca przed wyjazdem do Krakowa - tłumaczy.

Na festiwalu pojawi się około czterdziestu prelegentów, którzy opowiedzą o wierze. Wśród nich są: arcybiskup Manili kardynał Luis Antonio Tagle, kapitan polskiej reprezentacji siatkarzy i mistrz świata z 2014 roku Michał Winiarski, głowa kościoła anglikańskiego abp Justin Welby, węgierski minister do spraw zasobów ludzkich Zoltan Balog, czy polski jezuita ojciec Grzegorz Kramer.

Uczestnicy spędzą w Łodzi prawie tydzień i w poniedziałek (25 lipca) wyruszą do Krakowa. Festiwal dostępny jest także dla mieszkańców Łodzi w wieku od 16 do 30 lat. Trzeba jednak zapisać się do poniedziałku. Koszt udziału dla mieszkańców diecezji łódzkiej to 130 złotych. Zapisy przyjmowane są poprzez stronę internetową festiwalu.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Łódź Piotrowa

Jako ostatni pojawią się w Łodzi uczestnicy programu Łódź Piotrowa w Drodze do Krakowa organizowanego przez archidiecezję łódzką. Do Łodzi zjedzie około 750 zagranicznych gości, w całej diecezji będzie ich 1,5 tysiąca. Drugie tyle uczestników programu stanowić będzie młodzież z miejscowych parafii.

Program zacznie się w najbliższy czwartek rano i potrwa do niedzieli. Uczestnicy spotykać się będą rano w swoich regionach: retkińskim, radogoskim i widzewskim. Popołudniami zaplanowano wycieczki i zajęcia wspólne. W piątek o godzinie 15 wszyscy wezmą udział w drodze krzyżowej szlakiem świętej siostry Faustyny, zaś zwieńczeniem będzie msza święta w Atlas Arenie koncelebrowana przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Wezmą w niej udział także goszczące pielgrzymów rodziny oraz uczestnicy festiwalu Paradise in the City.

Czytaj:Światowe Dni Młodzieży: wystawa w Bibliotece im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi

Przygotowania są praktycznie zakończone. Część pielgrzymów będzie spać u rodzin, dla pozostałych miasto przygotowało noclegi w dziesięciu szkołach, dwóch bursach i jednym schronisku. Magistrat na działania promocyjne, noclegi i bezpieczeństwo przeznaczył 500 tysięcy złotych. Urząd marszałkowski dołoży 700 tysięcy z czego opłacone będą między innymi dodatkowe przejazdy.

Śniadania pielgrzymi zjedzą w domach i szkołach, obiady i kolacje zapewni zamówiony przez organizatorów catering. O zdrowie uczestników zadbają ratownicy medyczni, którzy w karetkach będą w miejscach zgromadzeń.

Dodatkowe patrole wprowadzi na czas festiwalu łódzka policja. Jest też całodobowe centrum koordynacyjne, foldery z telefonami alarmowymi w sześciu językach oraz wsparcie wolontariuszy znających języki obce.

Chcą pokazać Łódź

Przyjazd do Łodzi to także okazja dla miasta, by zaprezentować się jako miejsce ciekawe turystycznie i potencjalny cel pielgrzymek. Organizatorzy festiwali nie ukrywają, że do Łodzi przyciągnęła ich postać świętej Faustyny, która razem ze świętym Janem Pawłem II jest patronką Światowych Dni Młodzieży 2016. Św. Faustyna przez wiele lat swojego życia związana była z Łodzią. Tu w parku Wenecja miała swoje pierwsze widzenie, jednak pielgrzymi wolą oddawać jej cześć w krakowskich Łagiewnikach.

Dlatego obecne zainteresowanie świętą Faustyną postanowił wykorzystać łódzki magistrat do promocji miasta.

- Chcemy mówić o tym, że św. Faustyna jest naszą patronką - mówi Mariusz Goss, dyrektor Biura Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Łodzi. - Chcemy tych młodych ludzi zobaczyć w Łodzi raz jeszcze z rodzinami - dodaje.

Do zwiedzania miasta mają zachęcać publikacje. Młodzi pielgrzymi otrzymają 96-stronicowy przewodnik po Łodzi w języku polskim i angielskim. Będą w nim uwzględnione zabytki i atrakcje miasta, a także miejsca związane z duchowością. Magistrat przygotował też dla pielgrzymów przypinki z wizerunkiem świętej siostry Faustyny, bransoletki w kolorach logotypu Łodzi oraz mapki miasta.

Magistrat ma już pierwsze zgłoszenia grup chętnych na zwiedzanie. Największym zainteresowaniem cieszy się oferta Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Po około dwa tysiące osób zainteresowanych jest odwiedzeniem wystawy „Trwajcie w tym świętym dziedzictwie” dotyczącej 1050 rocznicy chrztu Polski, wystawą na stacji Radegast, a także wycieczką szlakiem Litzmannstadt Getto i obozu dla dzieci przy ulicy Przemysłowej.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 4- 10 lipca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki