Światowa Organizacja Zdrowia: z badań wynika, że remdesivir nie pomaga hospitalizowanym z koronawirusem

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadziła szerokie badania leku o nazwie redemsivir, który podawano hospitalizowanym na koronawirusa. Wynika z nich, że ten specyfik nie pomaga.

Szerokie badanie przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) sugerują, że lek przeciwwirusowy remdesivir nie pomógł hospitalizowanym pacjentom z COVID-19, choć wykazały to wcześniejszego badania. Wyniki badań WHO nie negują poprzednich, a testy WHO nie były tak rygorystyczne, jak te prowadzone wcześniej przez National Institutes of Health w Stanach Zjednoczonych. Wyrażają one jednak obawy co do tego, jaką wartość przedstawia ten drogi lek, choć żadne z badań nie wykazało, że może on dawać szanse pacjentom na przeżycie.

Lek ten nie został zatwierdzony do leczenia Covid-19 w USA, ale dopuszczono go do stosowania w nagłych wypadkach po tym, jak poprzednie badanie wykazało, że skrócił on czas powrotu pacjentów do zdrowia średnio o pięć dni. Remdesivir zatwierdzono do stosowania przeciwko koronawirusowi w Europie i był jednym z leków podanych amerykańskiemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, gdy ten zaraził się koronawirusem na początku października.

W badaniu WHO wzięło udział ponad 11 000 pacjentów w 30 krajach. 2750 zostało losowo przydzielonych do brania remdesiviru. Reszta dostała hydroksychlorochinę, lek przeciw malarii, wzmacniający układ odpornościowy interferon, przeciwwirusową kombinację lopinawiru i rytonawiru, albo zwykłą opiekę. Współczynnik zgonów po 28 dniach, zapotrzebowanie na respiratory i czas spędzony w szpitalu były podobne w przypadku osób otrzymujących remdesivir w porównaniu z tymi, którzy objęci byli zwykłą opieką.

Wyniki WHO nie zostały opublikowane w żadnym specjalistycznym czasopiśmie ani recenzowane przez niezależnych naukowców. Trafiły za to na witrynę, z której korzystają specjaliści do szybkiego udostępniania wyników badań. - Odkryciem było to, że remdesivir nie ma znaczącego wpływu na przeżycie pacjentów - mówił Martin Landray, prof. Uniwersytetu Oksfordzkiego, który kierował innymi badaniami nad leczeniem koronawirusa.

Dr Margaret Harris, rzeczniczka WHO, przypisała różnicę w wynikach z dwóch badań faktowi, że to przeprowadzone przez WHO miało szerszy zasięg. Jednak dr Andre Kalil, specjalista od chorób zakaźnych z University of Nebraska, która pomagała w prowadzeniu badań nad remdesivirem w USA, twierdzi, że badanie WHO było źle zaprojektowano, co sprawiło, że ​​jego wnioski są mniej wiarygodne.

Pacjenci i lekarze wiedzieli, jaki sposób leczenia stosują, nie było placebo, który pomógłby uniknąć tendencyjnego zgłaszania zagrożeń lub korzyści. Było wreszcie niewiele informacji o nasileniu objawów u pacjentów w momencie rozpoczęcia leczenia. Ponadto w badaniu WHO testowano 10-dniowy remdesivir, więc niektórzy pacjenci mogli być hospitalizowani dłużej, niż było to konieczne, aby zakończyć leczenie. Przez co ich długość pobytu wygląda źle w porównaniu z innymi osobami otrzymującymi zwykłą opiekę. Twórca Remdesivira, Gilead Sciences: wyniki WHO są niespójne z bardziej rygorystycznymi badaniami i nie zostały w pełni zweryfikowane ani opublikowane.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl