Świadczenia rodzinne 2019: Zasiłek pielęgnacyjny 2019. Wzrosła kwota zasiłku pielęgnacyjnego od 1.11.2018. Jaka kwota w lutym 2019?

oprac. mk

 • Dziennik Bałtycki
ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY 2019. Kwota zasiłku wrosła od 1 listopada 2018 r. Po 12 latach niepełnosprawni otrzymali wyższy zasiłek pielęgnacyjny. O ile wzrósł zasiłek pielęgnacyjny? W I etapie - od 1.11.2018 r. - podwyżka wyniosła 31,42 zł. W drugim etapie - od. 1.11.2019 r. - kwota zasiłku pielęgnacyjnego wzrośnie o kolejne 31,42 zł. Sprawdź, ile wynosi kwota zasiłku pielęgnacyjnego w lutym 2019 r.
Jeśli ktoś jeszcze nie ma ustalonego prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, a spełnia kryteria, powinien złożyć wniosek wraz z dokumentami (m.in. orzeczeniem o niepełnosprawności). W Gdańsku wniosek składa się w Gdańskim Centrum Świadczeń (na zdjęciu)
 Piotr Hukało

Wzrost zasiłku pielęgnacyjnego. Ile dostają niepełnosprawni od 1.11.2018?

Zasiłek pielęgnacyjny od 1.11.2018 r. wynosi 184,42 zł (wzrost o 31,42 zł) – jest to I etap podwyższenia kwoty zasiłku pielęgnacyjnego.

- Osoby, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, nie muszą nic robić, aby otrzymać wyższe świadczenie - mówi Arkadiusz Kulewicz z Gdańskiego Centrum Świadczeń. - Podwyżka nastąpi automatycznie. Wcześniej wyślemy pocztą decyzję o wyższej kwocie zasiłku.

Zobacz też: Terminy wypłaty świadczeń w Gdańsku 2018. Fundusz alimentacyjny, 500 plus, świadczenia rodzinne, dodatki mieszkaniowe - kiedy wypłata?

W samym tylko Gdańsku podwyżka ta dotyczy 12 tysięcy osób.

- Przez 12 lat zasiłek pielęgnacyjny był niepodnoszony, w związku z tym zasiłek pielęgnacyjny, który otrzymywały osoby niepełnosprawne, był różny od świadczenia pielęgnacyjnego, które wypłacał ZUS, które było corocznie waloryzowane - poinformowała w lipcu br. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.- My próbujemy tę różnicę zniwelować. Chcemy to zrobić w dwóch krokach i ten pierwszy krok będzie 1 listopada tego roku. W następnym roku będzie kolejny wzrost. Łącznie w ciągu dwóch lat ten zasiłek wzrośnie o ponad 62 zł - dodała Rafalska.

Wzrost zasiłku pielęgnacyjnego. Ile dostaną niepełnosprawni od 1.11.2019?

Zasiłek pielęgnacyjny od 1.11.2019 r. wynosić będzie już 215,84 zł (wzrost o 31,42 zł) – II etap podwyższenia kwoty zasiłku pielęgnacyjnego.

Zobacz też: 300 Plus. Wyprawka szkolna 2018 na dziecko. Program Dobry Start. Jak złożyć wniosek o 300 zł? Terminy i zasady - wnioski online i tradycyjne

Ile wynosiła kwota zasiłku pielęgnacyjnego do 1 listopada 2108?

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosiła przed podwyżką 153,00 zł miesięcznie.

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
- osobie, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:
- osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego;
- osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie;
- jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Co zrobić, żeby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny?

Aby otrzymywać zasiłek pielęgnacyjny należy posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. W celu uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (dotyczy osób po 16 roku życia) lub niepełnosprawności (dzieci i młodzież do 16 roku życia), należy złożyć odpowiedni wniosek w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Co należy zrobić - krok po kroku

1. Wypełnić wniosek (imię i nazwisko wnioskodawcy, datę urodzenia, adres zamieszkania, dane przedstawiciela ustawowego, cel uzyskania orzeczenia, uzasadnienie wniosku, informacje o tym , czy osoba ta ubiegała się poprzednio o ustalenie niepełnosprawności i czy pobiera świadczenia z ubezpieczenia społecznego, podpis osoby niepełnosprawnej lub jej przedstawiciela ustawowego)

UWAGA! Są dwa typy wniosków!

 • Wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia
 • Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (dotyczy osób powyżej 16 roku życia)

2. Złożyć zaświadczenie lekarskie (wypełnione przez lekarza rejonowego lub lekarza specjalistę, który prowadzi leczenie) - zaświadczenie lekarskie ważne jest miesiąc

UWAGA! Są dwa typy druków zaświadczeń

 • Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia
 • Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka (dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia)

Do wniosku należy załączyć kserokopie posiadanej dokumentacji medycznej + kopię orzeczenia KIZ lub orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, bądź inne (oryginały przedstawia się lekarzowi podczas posiedzenia składu orzekającego).

3. Kompletną dokumentacje należy złożyć w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

4. Po otrzymaniu zawiadomienia z MZON należy stawić się na wezwanie (wnioskodawca bierze udział w posiedzeniu składu orzekającego). O jego terminie jest powiadamiany najpóźniej 14 dni przed wyznaczonym terminem. W szczególnych sytuacjach posiedzenie może się odbyć bez osobistego udziału wnioskodawcy (np. ze względu na jego zły stan zdrowia), jeśli przedłożona dokumentacja jest wystarczająca do wydania orzeczenia.

5. Odebrać orzeczenie o niepełnosprawności (o stopniu niepełnosprawności) w termonie wyznaczonym podczas komisji lekarskiej.

6. Złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego do organu pomocy społecznej (w zależności o miejsca zamieszkania są to: MOPS, GOPS, GOPR, Gdańskie Centrum Świadczeń itd).

Jak złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

Przy ubieganiu się o zasiłek pielęgnacyjny w związku z niepełnosprawnością należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z następującymi dokumentami:

 • uwierzytelniona kopia dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o zasiłek pielęgnacyjny (matki/ojca/opiekuna prawnego/opiekuna faktycznego);
 • karta pobytu, w przypadku cudzoziemca przebywającego na terytorium RP na pobyt stały lub czasowy udzielonego w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 127 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej,
 • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, lub inny urzędowy dokument potwierdzający wiek dziecka, w przypadku składania wniosku na dziecko niepełnoletnie,
 • orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty powstania niepełnosprawności lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • oświadczenie dotyczące formy wypłacania świadczeń, inne dokumenty i oświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.

Przy ubieganiu się o zasiłek pielęgnacyjny w związku z ukończeniem 75 roku życia wystarczą

 • uwierzytelniona kopia dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o zasiłek pielęgnacyjny,
 • oświadczenie dotyczące formy wypłacania świadczeń,
 • inne dokumenty i oświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.

Po złożeniu wniosku z dokumentacją, osoba ubiegająca się o zasiłek pielęgnacyjny (opiekun niepełnosprawnego, jeśli sprawa dotyczy osoby niepełnoletniej) otrzyma pocztą na wskazany adres DECYZJĘ.

Jeśli decyzja jest pozytywna, na wskazane konto co miesiąc spływać będzie kwota zasiłku pielęgnacyjnego.

Zobacz też: E. Rafalska: Ustawa o daninie solidarnościowej dla niepełnosprawnych trafi pod obrady Sejmu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3