Św. Jan Paweł II doktorem Kościoła? Biskupi piszą list do Franciszka

Piotr Subik
Piotr Subik
Czy św. Jan Paweł II dołączy do grona doktorów Kościoła, w którym znajdują się już m.in. św. Tomasz z Akwinu, św. Katarzyna ze Sieny i św. Jan od Krzyża? List z prośbą biskupów w tej sprawie wysłał już do Watykanu przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki. Episkopat chce także, by św. Jan Paweł II ogłoszono patronem Europy. Obecnie są nimi: św. Benedykt z Nursji, św. Cyryl i Metody, św. Brygida Szwedzka, św. Katarzyna ze Sieny i św. Teresa Benedykta od Krzyża, czyli Edyta Stein.

WIDEO: Krótki wywiad

- Nie ulega żadnej wątpliwości, że św. Jan Paweł II zasłużył na miano doktora Kościoła. Był gigantem intelektualnym, kluczową postacią teologii katolickiej XX w. Stał się autentycznym interpretatorem Soboru Watykańskiego II, podczas którego współtworzył najważniejsze dokumenty. Jego pontyfikat obfitował w szereg niesłychanie ważnych tekstów - mówi o. prof. Jarosław Kupczak, dyr. Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Przewodniczący episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił się w imieniu polskich biskupów do papieża Franciszka o uznanie św. Jana Pawła II za doktora Kościoła. To tytuł nadawany tym, którzy „wnieśli znaczący wkład w pogłębienie zrozumienia misterium Boga i wydatnie powiększyli bogactwo doświadczenia chrześcijańskiego”.

„Bogactwo pontyfikatu św. Jana Pawła II – przez licznych historyków i teologów określanym Janem Pawłem II Wielkim – wypływało z bogactwa jego osobowości – poety, filozofa, teologa i mistyka, realizując się w wielu wymiarach, od duszpasterstwa i nauczania, poprzez kierowanie Kościołem powszechnym, aż po osobiste świadectwo świętości życia” – napisał w liście do Ojca Świętego abp Stanisław Gądecki.

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ogłoszono datę

Dodał, że wielkim osiągnięciem pontyfikatu św. Jana Pawła II był jego udział w przywróceniu Europie jedności, po ponad pięćdziesięcioletnim podziale, którego symbolem była żelazna kurtyna.

„Po jednoczącym i kulturotwórczym przepowiadaniu Ewangelii przez świętych Cyryla i Metodego oraz świętego Wojciecha, ponad tysiąc lat później, owoce ich działalności – nie tylko w wymiarze społecznym, ale i religijnym – znalazły swego obrońcę i kontynuatora w osobie papieża Polaka” - zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Okazją do wystąpienia biskupów do papieża Franciszka są mijające w 2020 r.: 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II i 15. rocznica jego śmierci. Biskupi nie mają wątpliwości, że czas zasiadania Polaka na tronie Piotrowym był „wypełniony przełomowymi decyzjami i doniosłymi wydarzeniami, które zmieniły oblicze papiestwa i wpłynęły na bieg historii Europy i świata”.

- Bardzo wielki jest wkład Jana Pawła II w naukę katolicką, to choćby czternaście encyklik. Wystarczy usiąść, otworzyć którąś z nich i już człowiek wie, że mają wielkie znaczenie dla całego Kościoła. I są ponadczasowe, oczywiście, pisane tu i teraz, więc św. Jan Paweł II musiał się w nich zmierzyć z pytaniami dotyczącymi współczesności, ale jego odpowiedzi wpływają na bieg historii - mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin, redaktor Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Będzie proces beatyfikacyjny rodziców św. Jana Pawła II

Jako najlepsze przykłady nauczania papieża Polaka wskazuje dwie encykliki. Przede wszystkim „Veritatis splendor”, pisaną przez Jana Pawła II przez 6 lat a ogłoszoną w 1993 r., która traktuje „o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła”. Ta encyklika uznawana jest z jedno z najbardziej wszechstronnych i filozoficznych nauczań teologii moralnej w katolickiej tradycji.

Z kolei w pierwszej encyklice z 1979 r., czyli „Redemptor hominis”, Jan Paweł II poruszył najistotniejsze problemy z zakresu doktryny wiary Kościoła, jego organizacji, życia chrześcijańskiego, kultu oraz kwestii społecznych. Fundamentem dla tych pism jest nauczanie Soboru Watykańskiego II.

W mijającym tygodniu były wieloletni osobisty sekretarz św. Jana Pawła II i były metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił podczas Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi”, że „trzeba stwierdzić, iż papież Wojtyła to nie tylko wielki współczesny doktor Kościoła, ale i wybitny patron Europy, który ma ogromnie wiele do powiedzenia wszystkim, zarówno wierzącym, jak i niewierzącym”.

Teraz pozostaje tylko czekać, co zrobi papież Franciszek. Kiedy podejmie decyzje - nie wiadomo.

- Oczywiście Ojciec Święty nie udzieli odpowiedzi polskim biskupom w ciągu kilku dni. Na pewno będzie rozważał tę sprawę ze swoimi współpracownikami, choć w ostatecznej decyzji będzie samodzielny. Może uznać Jana Pawła II za doktora Kościoła, ale też może stwierdzić, że to jeszcze nie ten czas - zauważa o. Stanisław Tasiemski.

W gronie ponad 30 doktorów Kościoła są m.in. św. Augustyn, św. Grzegorz Wielki, św. Tomasz z Akwinu oraz święta Teresa od Dzieciątka Jezus.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Św. Jan Paweł II doktorem Kościoła? Biskupi piszą list do Franciszka - Dziennik Polski

Wróć na i.pl Portal i.pl