Superpuchar w kajakarstwie. Polacy na podium w Oklahomie

Olek Petelski
Szymon Starnawski /Polska Press
Trzykrotna tegoroczna mistrzyni świata Anna Puławska zajęła drugie miejsce w Oklahomie w zawodach Superpucharu w kajakarstwie w konkurencji jedynek na nietypowym dystansie 350 m. Polka z Czechem Josefem Dostalem była też druga w rywalizacji sztafet na 1500 m.

Międzynarodowa Federacja Kajakowa po raz czwarty przeprowadziła zawody Superpucharu, które mają przede wszystkim charakter promocyjny, ale i też komercyjny. Nie każdy może wystąpić w tych regatach, bowiem to organizator zaprasza zawodników. Łącznie wystąpiło 40 kajakarzy i kanadyjkarzy z 20 państw. Polskę, oprócz Puławskiej, reprezentowali Marta Walczykiewicz, Rafał Rosolski, Wiktor Głazunow i Katarzyna Szperkiewicz.

Uczestnicy rywalizowali też na nietypowych dystansach – w jedynkach na 350 m oraz w sztafetach mieszanych – 2x1500 m. Najlepsi zawodnicy otrzymali premie finansowe, co nie zdarza się na klasycznych imprezach. Finały jedynek przeprowadzono w dość nietypowej scenerii – po zachodzie słońca przy sztucznym oświetleniu. Na torze w każdym z wyścigów rywalizowało tylko czterech zawodników.

Najlepiej z polskich reprezentantów zaprezentowała się Puławska, który w finale K1 350 m przegrała tylko ze Słowenką Anją Osterman, a Walczykiewicz była trzecia w finale B (siódme miejsce w klasyfikacji). W rywalizacji kanadyjkarzy Głazunow finiszował na czwartej pozycji, z kolei Szperkiewicz zajęła trzecią lokatę w finale B.

W wyścigu sztafet mieszanych każdy z zawodników miał do przepłynięcia 1500 m. Puławska z Dostalem przegrali tylko z niemiecko-belgijską parą Tom Liebcher, Hermen Peters, a na trzecim miejscu finiszował Rosolski z partnerką z Australii Alyssą Bull. Na ósmej pozycji wyścig ukończyli Walczykiewicz z Hiszpanem Marcusem Cooperem.

W finałach kanadyjkarzy Głazunow z reprezentantką Kanady Sophią Jensen uplasował się na czwartej pozycji, a Szperkiewicz w duecie z Włochem Carlo Tacchinim zajęła szóste miejsce.