Superkomputer Google? Raport NASA twierdzi, że tak. Jest w stanie wykonywać niewyobrażalne obliczenia

Adrian Hadasz
Google dokonało prawdopodobnie technologicznego przełomu.
Google dokonało prawdopodobnie technologicznego przełomu. fot. Szymon Starnawski / Polska Press
Według raportu zamieszczonego na stronie NASA Google osiągnęło przełom w technologii komputerowej. Nowy komputer kwantowy firmy ma być w stanie wykonywać w 200 sekund obliczenia, które „normalnym” superkomputerom zajęłyby 10 tysięcy lat.

Przeciek na stronie NASA?

O wszystkim poinformował raport zamieszczony na stronie NASA, zatytułowany „Quantum Supremacy Using a Programmable Superconducting Processor” (w wolnym tłumaczeniu: „Supremacja kwantowa używająca programowalnego procesora nadprzewodnikowego”). Niedługo po jego publikacji na stronie został on usunięty, a zatem prawdopodobnie nie chciano się dzielić odkryciem już teraz. Zakładając jednak, że raport jest prawdziwy, Google dokonało prawdopodobnie technologicznego przełomu.

Superkomputer Google?

Raport opisuje sposób, w jaki procesor kwantowy w 200 sekund dał radę wykonać zadanie obliczeniowe, które tradycyjnym superkomputerom zajęłoby ok. 10 tysięcy lat. Dotychczas komputery kwantowe nie dorównywały komputerom klasycznym, jednak, według przecieku ze strony NASA, właśnie się to zmieniło. Google miało stworzyć komputer kwantowy, który pierwszy raz w historii poradził sobie z obliczeniem, które dla normalnych komputerów jest nieosiągalne w rozsądnym czasie.

Do czego mogą służyć komputery kwantowe?

Komputery kwantowe mają potencjał na osiągnięcie większej mocy obliczeniowej niż dzisiejsze klasyczne superkomputery, jednak – jak to bywa w przypadku tego typu rewolucyjnych technologii – są one niezwykle drogie, a ich budowa zajmuje sporo czasu.

Wielkie firmy zajmujące się technologią komputerową, jak IBM, Intel oraz Microsoft również inwestują swoje środki w technologię komputerów kwantowych. Jednak według przecieku z NASA, to właśnie Google jako pierwszy dokonał przełomu w tej dziedzinie.

Choć użyty w eksperymencie algorytm ma nie być przydatny do niczego więcej niż do generowania prawdziwych liczb losowych, podobne procesory kwantowe po odpowiednich modyfikacjach mogą być przydatne praktycznie w każdej dziedzinie życia: od bezpieczeństwa i komunikacji, poprzez zdrowie i meteorologię.

Komputery kwantowe zastępują tradycyjne bity – czyli zbitki zer i jedynek – na tzw. kubity (lub bity kwantowe), które mogą istnieć w dwóch stanach jednocześnie. Możliwość przybrania funkcji zarówno ‘zera’, jak i ‘jedynki’ w tym samym czasie sprawia, że komputery kwantowe są teoretycznie o wiele potężniejsze niż komputery klasyczne.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Superkomputer Google? Raport NASA twierdzi, że tak. Jest w stanie wykonywać niewyobrażalne obliczenia - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl