Superbohaterowie będą walczyć z przestępczością w sieci

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
fot. materiały prasowe
Kraje Unii Europejskiej co roku w październiku przypominają o walce z cyberprzestępczością, m.in. finansową. W tym czasie bowiem przypada Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. W akcji udział bierze także Polska, która do walki z zagrożeniami w sieci wykorzystała specjalnych superbohaterów.

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month) to ogólnoeuropejska kampania, organizowana jest przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) z inicjatywy Komisji Europejskiej. W Polsce kampanię już po raz siódmy koordynuje NASK Państwowy Instytut Badawczy.

?enablejsapi=1" type="text/html" width="425" height="344" allowfullscreen frameborder="0">

W tym roku organizatorzy akcji postawili na promocję bezpieczeństwa w sieci poprzez wykorzystanie postaci superbohaterów należących do „Cyber Ligi”. - W 2019 roku internauci emocjonowali się wydarzeniami ze świata popkultury. Śledzili finał „Gry o Tron” oraz zmagania superbohaterów w filmie „Avengers: Koniec gry”. Posłużyliśmy się podobną estetyką, by pokazać, że w cyberprzestrzeni cały czas toczy się prawdziwa i niebezpieczna gra. Jest to gra, której stawką często są nasze pieniądze i dane - tłumaczy Krzysztof Silicki, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji, zastępca Dyrektora NASK.

I tak - użytkowników sieci chronić będą Kapitan Antyvir oraz Lady Antyspam. Ich przeciwnikami są natomiast czarne charaktery - PhishingMan i RansomWoman. Skąd takie imiona czarnych charakterów? Chodzi o nazwy najpopularniejszych sieciowych zagrożeń. „Phishing” to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, aby wyłudzić informacje np. na temat karty kredytowej. Z kolei „ransomware” to szkodliwe oprogramowanie blokujące nasz system komputerowy, żądając następnie ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego.

A problem jest poważny, bo możemy stracić pieniądze. Dla przykładu policja i Polski Standard Płatności ostrzegają obecnie przed wyłudzaniem pieniędzy przez osoby podszywające się pod znajomych w mediach społecznościowych. Przestępcy przejmują konta w i próbują przekonać ofiary do przekazania im pieniędzy. Zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Często proszą o wypłacenie pieniędzy za pomocą polskiego systemu płatności mobilnych BLIK. Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl