Sukces programu dofinansowania in vitro w lubuskim

Materiał Informacyjny
16 ciąż, w tym 11 ciąż pojedynczych i 5 ciąż mnogich. To ogromny sukces lubuskiego programu dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. W 2019 roku władze województwa przeznaczyły na program 200 tys. złotych, a jego realizację powierzyły klinice InviMed w Poznaniu. Ponieważ wyniki przerosły oczekiwania, marszałek Elżbieta Anna Polak już teraz zapowiada, że w 2020 roku województwo lubuskie przeznaczy na in vitro aż pół miliona złotych

Z tegorocznego programu dofinansowania in vitro w województwie lubuskim może urodzić się ponad 20 dzieci! To tak, jakby w jednym roczniku, cała klasa była złożona z uczniów, których bez in vitro mogłoby po prostu nie być.

Wyniki lubuskiego programu in vitro

W 2019 roku realizatorem wojewódzkiego programu, na który przeznaczono 200 000 zł, zostało InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa w Poznaniu (klinika należąca do spółki Medi Partner, część Medicover). Do listopada 2019 roku udało się mu uzyskać 16 ciąż, w tym 11 ciąż pojedynczych i 5 mnogich (bliźniaczych).

Ten wynik cieszy tym bardziej, że udało się nam pomóc również parom z bagażem wcześniejszych niepowodzeń w leczeniu metodą in vitro – komentuje doktor Łukasz Sroka, ginekolog-położnik i jeden z lekarzy prowadzących leczenie par przystępujących do programu w klinice InviMed.

W 2018 realizatorem lubuskiego programu była klinika Invicta – oddział we Wrocławiu. Operując budżetem w wysokości 99 960 zł, zdołała osiągnąć 7 ciąż: 6 pojedynczych i jedną bliźniaczą.

Wyniki programu lubuskiego, które udało się nam uzyskać, pokazują wysoki poziom InviMed, holistyczne podejście, dużą wiedzę i umiejętności zespołów medycznego i embriologicznego, sprawność organizacyjną, ale też szczere oddanie misji, którą jest tworzenie szczęśliwych rodzin – tłumaczy wysoki wynik Beata Pawłowska, dyrektor zarządzająca kliniką InviMed w Poznaniu.

Wysoka skuteczność InviMed

Według danych InviMed aż 54% cykli leczenia kończy się urodzeniem dziecka. Ciąże uzyskane w ramach lubuskiego programu zdają się potwierdzać tę skuteczność leczenia metodą in vitro, co w kontekście około 30% europejskiej średniej, może zaskakiwać.

54% skuteczności to nie tylko twarda dana, obliczona na podstawie wszystkich cykli, które przeprowadziliśmy w InviMed w latach 2015-2017. To tysiące szczęśliwych osób: matki i ojcowie, ale też babcie i dziadkowie, ciocie i wujkowie. Dlatego się nią chwalimy. Z drugiej strony, pamiętamy o tych, którym się nie udało i robimy wszystko, co w naszej mocy, by kolejny cykl zakończył się upragnioną stabilną ciążą – podkreśla dyrektor InviMed.

Więcej na in vitro w 2020 roku

Bacząc na sukces lubuskiego programu dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro, marszałek województwa Elżbieta Anna Polak zapowiada więcej środków w 2020 roku.

W 2019 roku z pomocy mogło skorzystać 40 par, każda mogła liczyć na trzykrotne dofinansowanie w wysokości 5000 zł do procedury w ramach dawstwa partnerskiego lub innego, a w przypadku procedury z adopcją zarodka – w wysokości 2000 zł.

– Tegoroczna edycja programu budziła ogromne zainteresowanie. Już w kilka dni po ogłoszeniu wyników konkursu na realizatora, par chcących podejść do kwalifikacji było wielokrotnie więcej niż miejsc. Program lubuski był potrzebny i będzie potrzebny, bo chorujących na niepłodność z roku na rok jest coraz więcej. Wiele leczących się u nas par ma nadzieję na możliwość skorzystania z jego kontynuacji w przyszłym roku – dodaje doktor Łukasz Sroka.

Jeśli marszałek zrealizuje plan na 2020 rok, który zakłada przeznaczenie na leczenie metodą in vitro 500 000 zł, przy zachowaniu wyżej opisanych warunków, z leczenia będzie mogło skorzystać około 100 par.

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Materiał oryginalny: Sukces programu dofinansowania in vitro w lubuskim - Gazeta Lubuska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie