1/10
- Kiedy w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku...
fot. Wydawnictwo Czarne

- Kiedy w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku pierwszy raz przyjechałem na Svalbard, każdy wiedział, kim jest Harald. Jego imię powtarzali z szacunkiem polarnicy różnych narodowości i zaraz dodawali, że to jeden z ostatnich traperów. Z czasem na traperskich włościach został tylko on - wspomina Adam Wajrak. Trzydziestosiedmioletni Harald Soleim trafił na Svalbard w 1977 roku. Choć planował zostać tam jedynie rok, by potem ruszyć na podbój Ameryki Południowej, Kapp Wijk stało się jego domem na kolejnych czterdzieści lat. W swojej traperskiej chatce gościł agentów KGB, norweską królową i światowej sławy pianistę.
Portret człowieka, który żył tak, jak zawsze pragnął, i tak jak jego zdaniem żyć było trzeba, rysuje Norweski pisarz i dziennikarz Birger Amundsen. Reportaż "HARALD. Czterdzieści lat na Spitzbergenie" w tłumaczeniu Karoliny Drozdowskiej ukaże się 13 stycznia nakładem Wydawnictwa Czarne.

2/10
Delfiny i papugi mówią do siebie po imieniu, nietoperze...
fot. Marginesy

Delfiny i papugi mówią do siebie po imieniu, nietoperze lubią plotkować, dziwogony żałobne naśladują wołania drapieżników, by odstraszyć inne zwierzęta i ukraść im kolację, a w pieśniach wielu ptaków i we wzorach na skórze kałamarnic można odnaleźć struktury gramatyczne. Słonie w niewoli z czasem zaczynają używać ludzkich słów, żeby komunikować się z ludźmi, a te żyjące na wolności mają na człowieka własne określenie. Humbaki śpiewają pieśni miłosne, nawet dwadzieścia godzin. "Oczywiście, że zwierzęta mówią. Rzecz w tym, że nie umiemy słuchać" - przekonuje Eva Meijer, autorka książki "Języki zwierząt", która ukaże się 20 stycznia nakładem wydawnictwa Marginesy. Dziś, dzięki technologii cyfrowej, naukowcy mogą nie tylko mapować i interpretować dźwięki wielu gatunków zwierząt, lecz także na nie odpowiadać. Ale biolodzy i etolodzy dopiero zaczynają rozumieć znaczenie tych niezwykłych sygnałów. Eva Meijer wprowadza w ten nieznany nam świat komunikacji.

3/10
"Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin" to nowa książka...
fot. Wydawnictwo Literackie

"Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin" to nowa książka reporterskiego cyklu „Szerokie tory” Wydawnictwa Literackiego, a także kolejny tytuł autorki zbioru reportaży "Nie ma jednej Rosji". Barbara Włodarczyk wyrusza na daleką syberyjską prowincję i salony oligarchów, by znaleźć odpowiedzi na postawione sobie pytania: co Rosjanie myślą o swoim prezydencie? Kiedy narodził się nowy rosyjski nacjonalizm? Jak Rosja wstaje z kolan Wreszcie: kim naprawdę jest Władimir Putin? Wieloletnia korespondentka polskiej telewizji w Moskwie pyta, wysłuchuje, zagląda za kulisy wydarzeń, aby oddać to, co myślą, czują i jak żyją Rosjanie oraz ich niepodzielny władca Władimir Putin. Kolejne reportaże z Rosji Barbary Włodarczyk ukażą się 27 stycznia.

4/10
Magdalena Boczarska, Tomasz Sekielski, Natalia Kukulska,...
fot. Mando

Magdalena Boczarska, Tomasz Sekielski, Natalia Kukulska, Michał Rusinek, Sylwia Chutnik, Janek Świtała, Olga Chajdas, Michał Nogaś, Jagoda Szelc, Anna Pięta, Michał Zaczyński, Magdalena Górka, Natalia Hatalska, Stefan Batory, Natalia de Barbaro, Natasza Kosakowska-Berezecka odpowiadają na pytania Karoliny Korwin Piotrowskiej o naszą przyszłość. Autorka zaprosiła do rozmowy dziennikarzy i artystów, znawców kultury i ludzkiej duszy, analityków i inżynierów przyszłości, a także tych, którzy na co dzień ratują ludzkie życie. Wszystko po to, by zastanowić się, jak po 2020 roku - czasie pandemii, lęku, bankructwa, ciszy, paraliżu, fake newsów, buntu - będzie wyglądał nowy początek świata. "Reset. Świat na nowo" wydawnictwa Mando ukaże się 27 stycznia.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Kibice w Cardiff pokazali, jak dopingować reprezentację. Teraz czas na PGE Narodowy

Kibice w Cardiff pokazali, jak dopingować reprezentację. Teraz czas na PGE Narodowy

Tramwaj śmiertelnie potrącił nastolatkę!

PILNE
Tramwaj śmiertelnie potrącił nastolatkę!

Żonkil czy narcyz? Czym różnią się te kwiaty? Tak zapamiętasz, który jest który

Żonkil czy narcyz? Czym różnią się te kwiaty? Tak zapamiętasz, który jest który

Zobacz również

Wystawa pokazująca zniszczenie i odbudowę Gdańska otwarta przez IPN

Wystawa pokazująca zniszczenie i odbudowę Gdańska otwarta przez IPN

Niewłaściwe przechowywanie jaj może być niebezpieczne. Wyjaśnia naukowiec

Niewłaściwe przechowywanie jaj może być niebezpieczne. Wyjaśnia naukowiec