Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studia z zarządzania dla proboszczów: Parafia to firma, ksiądz to menedżer

Agata Pustułka
Proboszczem ma nie tylko nauczać wiernych. Uczy się sam
Proboszczem ma nie tylko nauczać wiernych. Uczy się sam arc.
Jeszcze w tym roku w archidiecezji katowickiej zostaną uruchomione specjalne kursy dla kandydatów na proboszczów. Do tej pory zarządzania parafią kapłani mogli się uczyć w ramach studiów podyplomowych na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, płacąc 1,5 tys. zł za semestr. Choć kierunek już zamknięto, to zdążyło go skończyć aż stu proboszczów. Zainteresowanie było spore.

- Rzeczywistość finansowa wielu parafii jest taka, że proboszczowie muszą umieć jak wiązać koniec z końcem. Radzą sobie kosztem inwestycji, które ograniczają do tych niezbędnych - wyjaśnia ks. Krzysztof Sosna, który opiekował się proboszczami-studentami.

Z raportu Katolickiej Agencji Informacyjnej na temat finansów kościoła wynika, że większość parafii utrzymuje się z datków wiernych, ale regularnie, co niedziela, "na tacę" daje zaledwie 30 proc. parafian. Jeden proboszcz ma do dyspozycji 40 tys. budżetu rocznie, a inny dziesięć razy tyle. Parafia to nie tylko wspólnota duchowa, ale też firma, której szef, czyli proboszcz, powinien znać się na rozliczaniu podatków, czy na administracji, a także posiadać umiejętność odpowiedniej komunikacji z wiernymi i pracownikami. Parafialne gospodarstwo ma swoje wydatki i przychody. Kapłan awansuje i zostaje proboszczem po ok. 18-20 latach posługi. Wzoruje się przede wszystkim na proboszczach, z którymi pracował.

- Kurs to nie wszystko, ale ksiądz powinien mieć określoną wiedzę fachową - mówi ks. Marek Szkudło, wikariusz biskupi ds. formacji duchowieństwa, który zaproponuje program nowego kursu dla proboszczów.

Dotychczasowe zajęcia uniwersyteckie dotyczyły spraw duszpasterskich, teologicznych, ale słuchaczom przekazywana była też wiedza z zakresu prawa administracyjnego, podatkowego, budowlanego, ZUS, czy spraw skarbowych.

- W dobrym zarządzaniu trzeba umiejętnie połączyć praktykę z teorią. Ważne są osobiste doświadczenie i dobre kontakty interpersonalne. Kościół w dzisiejszych czasach podlega wielkiej konkurencji nie tylko w sferze ducha, ale i ekonomii - ocenia Eugeniusz Budniok, kanclerz Loży Katowickiej BCC.

Księża nie mogą gubić się w zawiłościach przepisów. Proboszcz musi wygospodarować środki na rachunki za prąd, gaz, zapłacić organiście. Wiedza ekonomiczna jest niezbędna, bo wierni domagają się przejrzystości finansowej. Poza tym zgodnie z intencją arcybiskupa metropolity katowickiego ks. Wiktora Skworca, by zapewnić tę przejrzystość, proboszczowie powinni składać wiernym roczne sprawozdania z inwestycji sfinansowanych "z tacy".

A przecież parafia nie może zbankrutować. Funkcjonuje dzięki datkom za msze święte, chrzciny, śluby i pogrzeby. Co raz częściej księża szukają też możliwości zarobku np. przez wynajem pomieszczeń.

- Znajomość prawa pomaga prowadzić parafię i bardzo dobrze, że kapłani mogą zdobywać wiedzę na podyplomowych studiach i kursach - mówi ks. Jarosław Wolski, proboszcz parafii św. Stanisława w Czeladzi. - Jestem proboszczem od ponad dwudziestu lat i widzę, jak zmienia się sposób i styl zarządzania. Ks. Wolski przećwiczył zmiany na własnej skórze, bo od podstaw wybudował kościół w Sosnowcu, a teraz zarządza prestiżową parafią.

Podobne kursy, jaki te, które rozpoczną się w tym roku w archidiecezji katowickiej, odbywają się już w diecezji płockiej. Trwają trzy semestry i kończą się egzaminem. W czasie zajęć przyszli proboszczowie nie tylko zaznajamiają się z tajnikami rachunkowości, ale także psychologii społecznej i uczą się o współczesnych zagrożeniach duchowości.

- Do księdza zgłaszają się wierni z problemami, których rozwiązania znajdują się w podręcznikach do psychologii. Duchowny powinien mieć i wiedzę, i umiejętność kontaktów z ludźmi - mówi prof. Katarzyna Popiołek ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

21 tys. księży

W Polsce pełni posługę ok. 21 tysięcy księży (mamy niemal 10 tys. parafii). W archidiecezji katowickiej jest ok. 1100 księży i ponad 300 parafii. Rośnie wciąż liczba kościołów. W ciągu ostatnich trzynastu lat powstało ich ponad 200. Wciąż powstają nowe. Ich koszt to kilka milionów złotych. Proboszczem zostaje zwykle ksiądz z wieloletnim stażem kapłańskim. Głównym dochodem księży jest tzw. stypendium mszalne, czyli część z ofiar składanych na tacę przez wiernych.


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!