Stres po wakacjach? 7 rad przed trudnym powrotem do pracy

  Stres po wakacjach? 7 rad przed trudnym powrotem do pracy

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Powrót do powakacyjnej rzeczywistości może nie być przyjemny. Dlatego warto się zrelaksować

  Powrót do powakacyjnej rzeczywistości może nie być przyjemny. Dlatego warto się zrelaksować ©arkadiusz gola

  Psychologowie wiedzą, jak radzić sobie z pourlopowym stresem. Z odpowiednimi wskazówkami powrót do pracy będzie łatwiejszy.
  Powrót do powakacyjnej rzeczywistości może nie być przyjemny. Dlatego warto się zrelaksować

  Powrót do powakacyjnej rzeczywistości może nie być przyjemny. Dlatego warto się zrelaksować ©arkadiusz gola

  Dzisiaj, tydzień przed końcem wakacji, katowicki Uniwersytet SWPS rozpoczyna Wakacyjną Strefę Psyche. Temat warsztatów: jak żyć po urlopie i nie zwariować? Odpowiedź nie jest taka prosta. Odnalezienie się w "szarej rzeczywistości" wiąże się czasem ze stresem czy nerwami. Cykl wykładów podpowie, jak pokonać złe emocje.

  Co zatem zrobić, by urlop zakończyć bez frustracji i nerwów? Pytamy o to Martynę Harland, psychologa społecznego z Uniwersytetu SWPS. Oto jej rady na dni tygodnia:

  Poniedziałek. Daj sobie czas
  Zmiana naszego trybu funkcjonowania jest trudna - gdy pracujemy jesteśmy w stanie napięcia, z kolei urlop sprawia że działamy na zwolnionych obrotach. Nasz organizm źle znosi nagłe zmiany, dlatego warto zaraz po urlopie zostawić sobie jeszcze 1-2 dni wolnego np. weekend i dopiero wtedy wrócić do pracy. Dzięki takim "przejściowym dniom", lepiej zareagujemy na zmianę.

  Wtorek. Zaakceptuj emocje
  Zaakceptuj to, że istnieje coś takiego jak stres powakacyjny i nie przejmuj się tym, że przed powrotem do pracy jesteś rozdrażniony czy zmęczony. Możesz odczuwać stres psychologiczny, czyli stan negatywnych emocji o dużym natężeniu (lęk, złość, strach). Nie unikaj tych niewygodnych emocji, to zupełnie normalne.

  Środa. Pozytywna energia
  Ważne jest Twoje nastawienie oraz pozytywne wzmocnienia - jak miła perspektywa, zaraz po pierwszym dniu pracy np. ulubiony film czy dobre jedzenie. Powspominaj wakacje ze swoimi dobrymi kolegami z pracy, przedłużysz tym swój urlop.

  Czwartek. Rusz się
  Dobra jest też aktywność fizyczna, rozładowuje stres np. basen, joga, rower. Nawet jeżeli nie jesteś typem "sportowym", sprawdzi się także wieczorny spacer.

  Piątek. Zaplanuj weekend
  Zaplanuj sobie weekend i wykorzystaj pourlopową energię na wypad za miasto czy spotkanie ze znajomymi. Pamiętaj, żeby nie zaniedbywać bliskich, z którymi spędzałeś całe dnie, przez ostatni tydzień, dwa lub trzy.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo