Stres – niechciany element codzienności. Jak z nim walczyć?

Materiał informacyjny
Wielozadaniowość to codzienność każdej zapracowanej osoby, która próbuje pogodzić życie zawodowe z prywatnym. Nieodłącznym elementem takiego sposobu funkcjonowania jest ustawiczny stres, który w niekorzystny sposób może odbić się na zdrowiu. Jak sobie z nim radzić?

Stres jest zjawiskiem powszechnym, co oznacza, że wiele zdarzeń, które go wywołują dotyka niemal każdego człowieka w ciągu całego jego życia. Za najpoważniejsze źródło stresu uznaje się m.in. śmierć współmałżonka, rozwód, jak i ślub oraz utratę pracy. Okazuje się, że nerwowość mogą budzić również… urlop i święta. Stres to nic innego jak fizyczne (np. przyspieszone tętno, napięcie mięśni, ból żołądka, spocone dłonie) i psychiczne (trudności z koncentracją, niepokój, depresja) reakcje organizmu w odpowiedzi na stresory, czyli bodźce lub wydarzenia, które zakłócają jego równowagę i przekraczają możliwości skutecznego radzenia sobie z nimi. Dlatego też ze stresem najlepiej walczyć na dwóch poziomach – ciała oraz umysłu.

  1. Masaż, rozciąganie lub gorąca kąpiel doskonale działają na spięte mięśnie – pozwolą się rozluźnić i zrelaksować.
  2. Taniec, joga lub jakakolwiek inna aktywność fizyczna to nie tylko dobry sposób na dotlenienie organizmu i poprawę krążenia. Ćwiczenia redukują też poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu oraz zwiększają produkcję endorfin, które są odpowiedzialne za poprawę nastroju i poczucie szczęścia.
  3. Odpoczynek, regularny sen i wysypianie się pozwalają rozładować napięcia nagromadzone w ciągu całego dnia.
  4. Właściwe odżywianie opierające się na stosowaniu zdrowej i zbilansowanej diety, bogatej w składniki odżywcze i mineralne, w tym w magnez, wzmacnia organizm i stanowi podstawę dobrego samopoczucia.
  5. Ćwiczenia relaksacyjne pomagają wprowadzić organizm w stan odprężenia, a także obniżyć napięcie lękowe. Warto posłuchać uspokajającej muzyki lub odgłosów przyrody. Dobre efekty może przynieść również regularne wykonywanie treningu polegającego na napinaniu i rozluźnianiu każdej partii mięśni i skupianiu się na towarzyszących temu doznaniach (Trening Relaksacyjny Jacobsona). Innym prostym rozwiązaniem wartym wypróbowania jest stosowanie techniki polegającej na wyobrażaniu sobie miejsca, w którym czujemy się bezpieczni i odprężeni (tzw. technika bezpiecznego miejsca).

Kto stresuje się najbardziej

W odbiorze bodźców bardzo ważną rolę odgrywają cechy osobowości, które decydują o sposobie przeżywania i radzenia sobie ze stresem. Szczególnie u osób neurotycznych, które przejmują się i przeżywają sytuację w sposób nieadekwatny do sytuacji i miejsca, w jakim się znajdują, nawet najmniejsze bodźce mogą znacznie nasilać nieprzyjemne uczucia i emocje. Podobne reakcje wystąpić mogą także u osób dokładnych i skrupulatnych, gdzie każde odstępstwo od normy może wywoływać u nich silny dyskomfort – mówi Piotr Goc, psycholog, ekspert programu „RECEPTA na sukces w medycynie”.

Regularny stres najczęściej obecny jest w miejscu pracy. Grupy zawodowe, które narażone są na jego doświadczanie to m.in. strażacy i policjanci, ale również piloci czy… managerowie w korporacjach. Dotyka on również lekarzy, podejmujących każdego dnia decyzje dotyczące najważniejszych dóbr chronionych, jakimi są zdrowie i życie pacjentów. Ciążąca na nich odpowiedzialność wiąże się także z możliwością poniesienia prawnych konsekwencji za czynności wykonywane w ramach swojego zawodu. Dla 43% lekarzy to czynnik generujący znaczny stres – tak wynika z badania dotyczącego zawodu lekarza i obaw z nim związanych, przeprowadzonego w ramach programu „RECEPTA na sukces w medycynie” przez firmę Gedeon Richter w marcu 2019 roku. Poza tym, wśród 35% medyków nerwowość budzą również m.in. nierealne oczekiwania pacjentów, a 32% przyznaje, że obawia się też agresji z ich strony. (przypis 1)

W celu wsparcia przyszłych lekarzy w radzeniu sobie z sytuacjami, w których mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności prawnej za działania wykonywane w ramach swojego zawodu oraz związanym z tym stresem, firma Gedeon Richter realizuje program „RECEPTA na sukces w medycynie”. Projekt pozwoli studentom kierunku lekarskiego poznać najważniejsze kwestie dotyczące odpowiedzialności prawnej lekarza oraz sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na oficjalnym profilu: "RECEPTA na sukces" na Facebooku.

Platforma ta stanowi jednocześnie wspólną przestrzeń do komunikacji z przyszłymi lekarzami zaangażowanymi w program „RECEPTA na sukces w medycynie”, a także studentami farmacji, biorącymi udział w projekcie „RECEPTA na sukces. Zostań liderem farmacji”.


(1) Badanie ABC Rynek i Opinia na zlecenie Gedeon Richter w ramach programu „RECEPTA na sukces w medycynie” – „Badanie dotyczące zawodu lekarza i obaw z nim związanych”, marzec 2019 r.


O Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

Gedeon Richter to jedna z największych firm sektora farmaceutycznego w Europie. Zajmuje się produkcją, badaniami i rozwojem leków. Gedeon Richter, jako inicjator programów z cyklu „RECEPTA na sukces”, ma na uwadze rozwój młodych osób, wkraczających na ścieżkę zawodową w obszarze farmacji i medycyny.

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie