Strefa Zaradnych: Ropa zachęca do kupna, soja skończy z trendem wzrostowym

Redakcja
Strefa Zaradnych. Dowiedz się jak zacząć inwestować
Strefa Zaradnych. Dowiedz się jak zacząć inwestować Wojciech Barczyński
Napięta sytuacja w Syrii oraz aktualnie największa od 2015 roku liczba wiertni ropy z łupków znacząc wpłynęły na notowania ropy w ubiegłym tygodniu. Stabilizujące się jednak warunki geopolityczne na Bliskim Wschodzie – przy trwałym wybiciu strefy 65.70 - 66,10 USD w odniesieniu do notowań ropy – mogą wywołać lokalną korektę na rynku, a tym samym dać inwestorom sygnał do kupna.

Odmiennie wygląda natomiast sytuacja na rynku soi. Tu lokalny opór w cenie 389.5 USD nie tylko pokrywa się z maksimum z listopada 2014 roku, ale może być sygnałem do szerokiej formacji prospadkowej RGR. Dopiero trwałe pokonanie bariery psychologicznej 400 USD będzie wiarygodnym impulsem do trwałych wzrostów, ale zanim to nastąpi, możliwe są lokalne korekty, zagrażające aktualnemu kanałowi wzrostowemu.

Ropa – jest wstępny sygnał kupna z potencjałem do 79,50 USD

Trwałe wybicie strefy 65.70 - 66.10 USD oznacza, że mamy do czynienia ze wstępnym sygnałem kupna o potencjale w okolice poziomu 79.50 USD. Trzeba zakładać jednak górne ograniczenie szerokiego kanału wzrostowego, które może wywołać lokalną korektę na rynku. Jeżeli wspomniany zakres utrzyma się w nadchodzącym tygodniu, sygnał kupna potwierdzi się.

Soja – istnieje realne zagrożenie trwałości trendu wzrostowego

Kolejne tygodnie przynoszą lokalne cofnięcia notowań soi, które wykorzystywane są do powrotu do wnętrza aktualnego kanału wzrostowego. Kupujący mają jednak utrudnione zadanie, gdyż lokalny opór w cenie 389.5 USD nie tylko pokrywa się z maksimum z listopada 2014 roku, ale może okazać się prawym "ramieniem" szerokiej formacji prospadkowej RGR.

Wszystko to sprawia, że pokonanie wspomnianego poziomu nie będzie proste, a nawet – w przypadku jego przekroczenia – skutecznym oporem może okazać się już strefa 394 - 398 USD, wynikająca z oporów w długim terminie, nie wspominając o górnym ograniczeniu aktualnego kanału wzrostowego. Dopiero trwałe pokonanie bariery psychologicznej 400 USD będzie wiarygodnym sygnałem na trwałe wzrosty. Do tego czasu należy liczyć się z lokalnymi korektami, mogącymi zagrozić aktualnemu kanałowi wzrostowemu i trwałości tego trendu.

- Rosnąca inflacja i spadające bezrobocie, zarówno u nas w kraju, jak i na świecie, sugerują, że możemy się znajdować w szczytowej fazie cyklu koniunkturalnego, a w tej fazie, inwestycje w surowce zwykle okazują się dość korzystne- tłumaczy w rozmowie z AIP Michał Ziętal, ekspert PKO Bank Polski. - Natomiast trzeba mieć tutaj na uwadze, że są to inwestycje nieco bardziej ryzykowne, w porównaniu z tymi tradycyjnymi sposobami oszczędzania i inwestowania. Wymagają większej wiedzy i doświadczenia, dlatego w przeciętnym portfelu inwestycyjnym, raczej nie powinny przekraczać 5- 10 proc. Wahania cen surowców są znacznie większe niż wielu innych instrumentów i nie każdy jest to w stanie wytrzymać. Natomiast, jeżeli chodzi o wiedzę, to trzeba rozróżnić chociażby inwestowanie w surowce bezpośrednie od takiego za pomocą odpowiednich instrumentów finansowych- podsumowuje ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu