Strażacy pilnowali Piotrusia

  Strażacy pilnowali Piotrusia

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Życie 17-miesięcznego Piotrusia Walugi mogło być wczoraj zagrożone, bo maluch cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Niemal cały czas jest podłączony do respiratora i aparatury medycznej. W bloku, gdzie mieszka, przy ul. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej, Enion zaplanował tymczasem ośmiogodzinną przerwę w dostawie prądu.
  Rodzice już w piątek zadzwonili na numer alarmowy 112, szukając pomocy. Służby ratownicze stanęły na wysokości zadania i zadbały o to, by mimo braku dostaw energii, życie Piotrusia ani na chwilę nie było zagrożone.

  Już w piątek strażacy wspólnie z przedstawicielami Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta przeprowadzili próby, czy wszystko będzie działać jak należy. Wczoraj, przed godziną 8, zjawili się w bloku z dwoma agregatami prądotwórczymi oraz odpowiednim zapasem paliwa. Przewody zostały wciągnięte na trzecie piętro przez okna.

  - Dopóki nie przełączyliśmy sprzętu na alternatywne zasilanie, Enion nie wyłączał prądu. Kontrolowaliśmy wszystko. Na szczęście nie było żadnych problemów, a cała akcja zakończyła się po dwóch i pół godzinie - podkreśla Marek Fiutak, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Dąbrowie Górniczej.

  - Jesteśmy wdzięczni za pomoc i szybką reakcję. Inaczej byłoby ciężko - podkreśla Edyta Waluga, mama Piotrusia.

  W listopadzie 2007 r. lekarze zdiagnozowali u Piotrusia ciężką i rzadką chorobę, rdzeniowy zanik mięśni typu I (choroba Werdniga-Hoffmanna SMA1). Dziecko nie może samodzielnie ruszać rączkami i nóżkami, dochodzi do tego jeszcze niewydolność układu oddechowego. Cały czas wymaga opieki i urządzeń do ratowania życia - ssaka, pulsoksymetru i butli z tlenem.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo