Straż miejska dostanie broń

Igor Ryciak
podpis podpis podpis podpis podpis podpis podpis podpis podpis podpis podpis
podpis podpis podpis podpis podpis podpis podpis podpis podpis podpis podpis Fot. Artur Hojny/FORUM
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt noweli ustawy o strażach gminnych. Straż miejska będzie miała uprawnienia prawie takie, jak policja.

Zmiany są poważne. Strażnicy, których teraz kompetencje ograniczają się do czynności porządkowych będą mieli prawa niewiele mniejsze niż policjanci. Projekt trafił obecnie do konsultacji międzyresortowych.

Najważniejsza zmiana, polega na tym, że strażnicy zostaną wyposażeni w broń palną i paralizatory elektryczne. Dziś mają jedynie prawo do pałek służbowych i miotaczy gazu łzawiącego. W razie zagrożenie nie dają one dostatecznych szans na samoobronę. Jednak nie każdy, kto wstąpi do straży miejskiej automatycznie dostanie pistolet, tak jak to jest w policji. Strażnik aspirujący do broni przejdzie drogę podobną jak zwykły obywatel (test psychologiczny, egzamin przed policyjną komisją z przepisów i umiejętności użycia broni). Z tą różnicą, że nie będzie musiał uzasadniać swojej prośby.

Strażnicy, tak jak policjanci, będą mogli robić kontrole osobiste osobom podejrzewanym o przestępstwo oraz przeglądać im bagaże. Gdy straż miejska spotka nieletniego, który nie ma przy sobie dowodu tożsamości, automatycznie odwiezie go do najbliższej jednostki policji gdzie poczeka na rodziców. A gdyby komuś przyszło do głowy niepodporządkować, się temu straż miejska będzie miała wszelkie prawa do użycia przymusu: od chwytów obezwładniających, przez kajdanki (w projekcie ustawy czytamy: Kajdanki zakłada się tak, by nie tamowały obiegu krwi) paralizatory elektryczne po szczucie psem służbowym (na szczęście w kagańcu).

Jednocześnie zaostrzony zostać ma nabór do straży. Kandydat przejdzie badania lekarskie i psychologiczne. Jakie, tego jeszcze nie wiadomo. Gdy ustawa wejdzie w życie minister zdrowia wyda rozporządzenie wykonawcze, w którym je precyzyjnie opisze.

Początkujący strażnik zostanie zatrudniony jedynie na 12 miesięcy. W tym czasie przede wszystkim będzie się szkolił. Dopiero po zdaniu specjalnego egzaminu dostanie umowę na czas nieokreślony.

Projekt przewiduje, że straże miejskie i gminne nadal będą zakładane i finansowane przez samorządy, ale znaczny wpływy na ich funkcjonowanie dostanie policja. Już powołanie komendanta straży w danej miejscowości będzie musiało być konsultowane z właściwym komendantem wojewódzkim policji. Policja będzie też prowadzić bieżący nadzór nad działalnością straży. Będzie m. in. badać zasadność interwencji strażników, przypadki użycia broni, skuteczność działania.

Z kolei wojewoda dostanie prawo zlecania okresowych kontroli jednostek straży miejskiej. Tych może ubyć, bo w projekcie ustawy wpisano, że sąsiadujące ze sobą gminy będą mogły tworzyć wspólne straże z jednym komendantem i takim samym umundurowaniem.

Straże miejskie istnieją w Polsce od 16 lat. W tej chwili funkcjonują w 481 miastach i gminach. W sumie służy w nich 8,9 tysiąca strażników (w policji pracuje blisko 100 tys. funkcjonariuszy). Według danych MSWiA, strażnicy podjęli blisko dwa miliony interwencji, które skończyły się mandatem oraz odkryli 5,2 tys. interwencji. Mimo to straż miejska jest często krytykowana za niską skuteczność w stosunku do kosztów funkcjonowania.

Szczególnie wiele uchybień wykazała kontrola NIK z 2001 r. W pokontrolnym raporcie stwierdzono, że strażnicy zajmowali się przede wszystkim karaniem nieprawidłowo parkujących kierowców. W strażach notorycznie zatrudniane były osoby bez wymaganej matury. Strażnicy nie przechodzili żadnych szkoleń. Zdarzało się także, że nie rozliczali się z gminami z nakładanych mandatów.

Kiedy przepisy zaprojektowane przez MSWiA wejdą w życie jeszcze nie wiadomo. Na razie oceniany jest przez inne resorty.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
futrzany

www.holubiczko.pl

Dodaj ogłoszenie