Straż Graniczna: Polskie granice są na bieżąco monitorowane...

  Straż Graniczna: Polskie granice są na bieżąco monitorowane i na razie bezpieczne [VIDEO]

  Leszek Rudziński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Straż Graniczna: Polskie granice są na bieżąco monitorowane i na razie bezpieczne [VIDEO]

  ©AIP

  Zdaniem Straży Granicznej Polska jest dobrze przygotowana do kontroli swoich granic. Mamy doświadczenie w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy oraz wprowadzanie tymczasowych kontroli na Euro 2012 i Szczyt Klimatyczny. ZOBACZ VIDEO.
  Straż Graniczna: Polskie granice są na bieżąco monitorowane i na razie bezpieczne [VIDEO]

  ©AIP


  AIP

  Straż Graniczna kilka tygodni temu zwiększyła liczbę przygranicznych patroli, ale od tamtej pory nie podjęła żadnych nadzwyczajnych działań na granicy z Czechami, Niemcami, czy Słowacją. - Te środki, które teraz są stosowane w zupełności na tym etapie wystarczą – mówi Agencji Informacyjnej Polska Press st. chor. Agnieszka Golias, rzecznik prasowy Straży Granicznej.

  Jak podkreśla jej jednostka jest przygotowana na zwiększenie liczby patroli, a tym samym tymczasowych kontroli w województwach przylegających do naszej zachodniej granicy. Polska dwukrotnie taką kontrolę przeprowadzała. W związku z tym instytucja ma nie tylko procedury na taką okoliczność, ale również potrzebna doświadczenie.

  - Takie kontrole przywracaliśmy podczas Euro 2012 i rok później podczas Szczytu Klimatycznego. W pierwszym przypadku kontrola miała zapobiec przyjazdowi do Polski osób, które nie koniecznie chcą brać udział w piłkarskim święcie, ale mogłyby zakłócić porządek publiczny. Na Szczyt Klimatyczny kontrole przywrócono, żeby zapobiec wjazdowi do Polski osób, które nie tyle chciały manifestować swoje poglądy, ale żeby ten manifest nie przerodził się w zakłócanie porządku i bezpieczeństwa publicznego. Te czynności podczas tymczasowego przywracania kontroli granicznej są nastawione na konkretne grupy osób. Pierwsza była skierowana na kibiców, a druga na manifestacyjnych – wyjaśnia rzeczniczka.

  Nasze doświadczenie wynika także z tymczasowej kontroli podjętej w związku z rewolucją na Ukrainie. Wówczas Polska przygotowała się na masowy napływ cudzoziemców. - Wtedy opracowaliśmy procedury wraz z przygotowaniem miejsc gdzie osoby te mogłyby przebywać. Ten plan pozostaje aktualny – podkreśla rzeczniczka.

  W sytuacji gdyby napływ cudzoziemców odbywał się na naszej południowej granicy ,,środek ciężkości” działań zaplanowanych na granicę z Ukrainą zostanie przeniesiony na granicę z Czechami lub Słowacją. - Jest szereg służb, które byłyby zaangażowane w te działania, m.in żandarmeria wojskowa, z którą ściśle współpracujemy, ale także wojewodowie – mówi rzeczniczka.

  Chociaż dziś na wewnętrznej granicy strefy Schengen nie jest prowadzona kontrola graniczna nie oznacza to, że cudzoziemcy, którzy znajdą się na terytorium naszego kraju nie mogą zostać skontrolowani. Jest to natomiast kontrola legalności ich pobytu na terenie Polski. Wtedy Straż Graniczna sprawdza, czy cudzoziemiec ma wszystkie dokumenty potrzebne do tego, żeby jego pobyt na terytorium Polski był legalny.

  Obecnie strażnicy prowadzą takie kontrole na terenie całego kraju. W 2004 roku było ich ponad 4600, a w pierwszym półroczu 2015 roku takich kontroli było prawie 3200.

  Jak tłumaczy st. chor. Agnieszka Golias Straż Graniczna jest w stałym kontakcie ze służbami państw sąsiednich. - Mamy oficerów łącznikowych, którzy przekazują nam na bieżąco informacje o tym co się dzieje w kraju naszych sąsiadów. Póki co nie ma niepokojących sygnałów na temat tego, żeby coś działo się na naszej południowej granicy – zapewnia rzeczniczka. Straż kontroluje wszystkie szlaki komunikacyjne na drogach dojazdowych do naszych sąsiadów sprawdzając, czy cudzoziemcy wjeżdżający do Polski przebywają w niej legalnie.

  Jak podkreśla tymczasowa kontrola nie jest powrotem do stanu sprzed wejścia Polski do strefy Schengen ponieważ nie ma już tej samej infrastruktury potrzebnej do kontroli. Natomiast obecnie Straż Graniczna posiada taki sprzęt, który umożliwia jej prowadzanie kontroli granicznej poza kabiną kontrolerską. - Mamy mobilne przejścia graniczne czyli Schengen-busy i mobilne terminale, które pozwalają na dokonać kontroli poza przejściem granicznym. Te kontrole nie są prowadzone w sposób ciągły na samej granicy, tylko wyrywkowo, dlatego, że kontrolę tymczasowa przywraca się z jakiegoś konkretnego powodu – dodaje.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bezpieczne ?

  Chochoł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Czytałem, że już nie są. Vide: +Na Litwie zatrzymano Irakijczyków, którzy z Polski zmierzali do Finlandii+...rozwiń całość

  Czytałem, że już nie są. Vide: +Na Litwie zatrzymano Irakijczyków, którzy z Polski zmierzali do Finlandii+ wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Na-Litwie-zatrzymano-Irakijczykow-ktorzy-z-Polski-zmierzali-do-Finlandii,wid,17851089,wiadomosc.html +Litewska straż graniczna w środę rano zatrzymała dziesięciu Irakijczyków, podróżujących w dwóch samochodach ze szwedzkimi numerami rejestracyjnymi, gdy wjechali z Polski na Litwę. - To już czwarty raz w ciągu bez mała dwóch tygodni, kiedy litewskie służby graniczne zatrzymały irackich imigrantów przybywających z Polski - poinformował Misutis.+zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo