Straż Graniczna będzie wystawiać mandaty za przebywanie w strefie nadgranicznej

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Fot. Straż Graniczna
Udostępnij:
Straż Graniczna będzie upoważniona do wystawiania mandatów karnych za przebywanie w obszarze zakazanym w strefie nadgranicznej. Tak wynika z projektu rozporządzenia, które we wtorek opublikowało Rządowe Centrum Legislacji.

Funkcjonariusze Straży Granicznej będą upoważnieni do wystawiania mandatów karnych za przebywanie w obszarze w strefie przygranicznej, na którym wprowadzono czasowy zakaz przebywania. Tak wynika z opublikowanego we wtorek projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze Straży Granicznej są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Grzywny w formie mandatu karnego funkcjonariusze SG będą wystawiać na podstawie art. 18d znowelizowanej ustawy o ochronie granicy państwowej. Przepis ten stanowi: „Kto, nie będąc do tego uprawnionym, przebywa na obszarze objętym zakazem, o którym mowa w art. 12a ust. 1, w czasie jego obowiązywania - podlega karze aresztu albo grzywny”.

Znowelizowana ustawa o ochronie granicy państwowej została we wtorek przyjęta przez Sejm (po odrzuceniu poprawek Senatu) i skierowana do podpisu prezydenta, która podpisał ją już po kilku godzinach.

Nowelizacja przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta umożliwia wprowadzenie czasowego zakazu przebywania na obszarach przy linii granicznej. Zakazy przebywania będą wydawane na podstawie rozporządzeń ministra właściwego do spraw wewnętrznych (opiniował będzie komendant główny SG). Zakaz nie będzie dotyczył kilku kategorii osób: mieszkańców obszaru objętego zakazem, osób wykonujących pracę zarobkową na tym obszarze, uczniów oraz osób korzystających z przejść granicznych. Zezwolenia na przebywanie w takim obszarze dla pozostałych osób będą wydawali właściwi miejscowo komendanci placówek Straży Granicznej.

Zmiany w przepisach przewidują także m.in. dopuszczenie na specjalnych zasadach dziennikarzy do pracy w obszarze przygranicznym.

Dla podmiotów wykonujących określoną działalność na obszarze objętym zakazem przebywania ustawa przewiduje prawo do rekompensaty za czas obowiązywania danego zakazu.

W ramach nowelizacji funkcjonariuszom SG rozszerzono katalog dostępnych środków przymusu bezpośredniego o plecakowe miotacze substancji obezwładniających. Ustawa zmieniła także niektóre przepisy dotyczące służby w SG.

Nowe przepisy są odpowiedzią na kryzys migracyjny przy granicy z Białorusią. Nowelizacja ma "zwiększyć skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy państwowej RP w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego oraz poprawić bezpieczeństwo funkcjonariuszy Straży Granicznej" - napisano w uzasadnieniu projektu zmian w ustawie.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie