Strasburg - trybunał dla bogatych. Jak zgłosić sprawę? [PORADNIK DZ]

Jadwiga Jenczelewska
Agendy zajmujące się prawami człowieka nie są dla szarych ludzi
Agendy zajmujące się prawami człowieka nie są dla szarych ludzi arc.
Czy ktoś, ktoś ma 900 złotych emerytury i nie ma komputera, może złożyć skargę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu? Teoretycznie - tak. Okazało się jednak, że sprawiedliwość to nie jest dobro dla biednych ludzi, którzy liczą na pomoc jakiejś instytucji.

Przekonał się o tym nasz Czytelnik z Rudy Śląskiej. - Sprawa dotyczy mojego szykanowanego po wojnie ojca. Wniosłem sprawę o jego rehabilitację. Proces się toczył, ale ostatecznie sprawa została umorzona. Chciałbym się teraz odwołać do Trybunału w Strasburgu, bo w kraju już wykorzystałem całą drogę prawną. Ale nie wiem, czy taką sprawą w ogóle ktoś się tam zajmie. Nie stać mnie na prawnika, a przynajmniej na tym wstępnym etapie. Mamy tyle instytucji europejskich z agendami w Polsce. Może ktoś by mi pomógł w tej trudnej sprawie - wyjaśnia.

Postanowił zadzwonić pod podany dwa lata temu w DZ numer warszawskiego Biura Informacji Rady Europy specjalizującego się w pomocy prawnej.

- Napisaliście, że prawnik Biura podpowie, co robić, by skarga była skuteczna i jakie są szanse na pomyślne załatwienie sprawy. Udzieli też informacji na temat Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Niestety, telefonu do biura nikt nie odbiera. Czy ten kontakt jest aktualny? - zapytał Czytelnik.

Choć adres Biura i telefon wciąż widnieją w internecie na jego stronie, okazuje się, że w ramach oszczędności, zostało ono zlikwidowane. W Ministerstwie Sprawiedliwości nikt nie potrafił nam wskazać innej agendy, która pomaga zwykłym ludziom w takich sprawach. W Departamencie d/s Postępowań przed Międzynarodowymi Organami Ochrony Praw Człowieka MSZ uczynny prawnik powiedział nam tylko, że już nie ma nigdzie takiego ośrodka pomocy. - Nikt sobie sam nie poradzi, więc sugerowałbym wziąć fachowca - to jedno, co może podpowiedzieć.

Co musisz wiedzieć nim złożysz skargę do Trybunału

Kto może wnieść skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka?
Podmiotem uprawnionym do wniesienia skargi do ETPC - zgodnie z zapisem art. 34 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - jest każda osoba, organizacja pozarządowa lub grupa jednostek, która uważa, że stała się ofiarą naruszenia przez państwo praw zawartych w Konwencji lub jej protokołach.
Przeciwko komu można wnieść skargę?
Przedmiotem skargi może być jedynie działanie państwa lub akt władzy publicznej. Oznacza to, że skarżymy państwo. Trybunał nie zajmie się skargami wnoszonymi przeciwko osobom fizycznym lub organizacjom prywatnym, chyba że wykonują one zdania z zakresu władzy publicznej. Należy też pamiętać, że w przypadku Polski Trybunał rozpatrzy tylko te sprawy, które zdarzyły się po dniu 30 kwietnia 1993 r. Jest to dla Polaków data wyznaczają-ca początek objęcia jurysdykcją Trybunału naszych praw i wolności gwarantowanych Konwencją.

Co dzieje się po wysłaniu listu do Trybunału?
Skarżący musi być przygotowany na dwie możliwości:
- zostanie poproszony o uzupełnienie dokumentacji,
- otrzyma formularz skargi, który jest formalną podstawą jej zbadania. W pierwszym przypadku dokonujemy wszelkich uzupełnień w podanym przez Trybunał czasie. W drugim przypadku - należy bardzo dokładnie wypełnić przesłany formularz.

Od redakcji

Postanowiliśmy sami pomóc Czytelnikom i publikujemy kilka najważniejszych informacji o procedurze składania skarg w Strasburgu.

Po wpisaniu w internecie hasła "skarga do Strasburga formularz", ukazuje się strona "Wzór skargi".

Jest na niej także instrukcja, jak należy wypełnić ten druk. Można ponadto znaleźć szczegółowy wykaz spraw, jakimi zajmuje się Trybunał, i z jakimi nie mamy tam żadnych szans.

Od czego należy zacząć procedurę wystąpienia do Trybunału w Strasburgu

W jakiej sytuacji możemy wystąpić do Strasburga?
Jeżeli wyczerpiemy wszystkie dostępne środki, a decyzja sądu nadal nas nie satysfakcjonuje i decydujemy się na złożenie skargi do Strasburga, to pierwszą rzeczą, jaką po-winniśmy w tej sytuacji zrobić jest napisanie listu do Trybunału w języku ojczystym i przedstawienie powodów zwrócenia się do strasburskiej instancji.

Co powinien zawierać list?
Powinien przede wszystkim zawierać:
1. Krótkie przedstawienie sprawy.
2. Określenie, które z praw zostało naruszone.
3. Informacje o wykorzystanych środkach.
4. Zestawienie wydanych decyzji z krótką informacją o ich treści, dacie wydania i organie, który je podjął. Należy dołączyć do tych informacji kopie przedstawianych decyzji.

Czy pisma kierowane do Trybunału mogą być przygotowane w języku ojczystym?
Językami oficjalnymi Trybunału są francuski i angielski, ale funkcjonują przy nim jednostki odpowiedzialne za tłumaczenia. Stąd też zarówno list jak i skargę możemy napisać w języku polskim. Należy jednak pamiętać o tym, że przedstawiciele państw mają obowiązek posługiwać się jednym z oficjalnych języków Trybunału. Dla skarżącego się oznacza to, że replikę odpowiedzi państwa na skargę otrzyma w języku angielskim lub francuskim. Trybunał nie dokonuje tłumaczeń.
Jaką czynność uznaje się za datę wniesienia skargi?
Data wysłania skargi uznawana jest za datę wniesienia skargi. Uwaga! Skarżący może wnieść skargę do Europejskiego Trybunału w ciągu 6 miesięcy od daty podjęcia ostatecznej decyzji, będącej podstawą do wystąpienia ze skargą.

Gdzie należy wysłać list?
Należy go wysłać pod następujący adres:
The Registrar
European Court of Human Rights
Council of Europe
F-67075 Strasbourg Cedex
Francja

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


*Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*KONKURS FOTOLATO 2012:
Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Strasburg - trybunał dla bogatych. Jak zgłosić sprawę? [PORADNIK DZ] - Dziennik Zachodni

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
KTS
nie masz w domu kasiory na prawnika to wal po kredyt albo siedź cicho na czterech literach i nie wojuj
Wróć na i.pl Portal i.pl