Sto Pracowni Orange na stulecie niepodległości

  Sto Pracowni Orange na stulecie niepodległości

  Anna Nagel

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Otwarcie setnej pracowni Orange w Kozerkach/ mazowieckie
  1/7
  przejdź do galerii

  Otwarcie setnej pracowni Orange w Kozerkach/ mazowieckie ©Alicja Szulc

  Fundacja Orange, tworząc Pracownie Orange, dała 900 tysiącom Polaków dostęp do 100 multimedialnych świetlic. Jedna z pracowni w województwie mazowieckim działa w Huszlewie i jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych.
  Dzięki programowi Fundacji Orange powstają multimedialne świetlice, wyposażone w sprzęt i internet, które dają mieszkańcom małych miejscowości lepszy dostęp do nowoczesnych technologii i zasobów sieci, wzmacniają ich cyfrowe umiejętności, integrują lokalne społeczności i są przestrzenią do wspólnych działań.

  - Fundując setną Pracownię chcemy uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i pokazać poprzez oddolne, obywatelskie inicjatywy nowoczesny wymiar patriotyzmu.
  Widzimy, że program już na etapie przygotowania zgłoszeń jednoczy i mobilizuje lokalne społeczności. Cieszę się, że tworzymy w ten sposób nie tylko miejsca, gdzie można za darmo skorzystać z internetu, ale coś o wiele bardziej wartościowego: lokalne centra aktywności społecznej- powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

  Setna Pracownia Orange w Kozerkach, jako jedna z 26 nowych lokalizacji, została wybrana w otwartym głosowaniu przez internautów w trzeciej edycji programu. Oddano na nią ponad 18 tysięcy głosów, czyli 30-krotność liczby mieszkańców. Jej otwarcie było zarazem uroczystym uruchomieniem 3. edycji ogólnopolskiego programu.

  W ramach programu każda ze stu stworzonych placówek otrzymała komputery, bezpłatny internet, konsolę do gier, telewizor LCD, a także meble oraz pomoce dydaktyczne (m.in. roboty edukacyjne, dzięki którym dzieci i młodzież będą uczyć się programowania). Fundacja Orange zorganizuje w Pracowniach wkrótce warsztaty cyfrowe z druku 3d i modelowania.

  - Każda pracownia ma swój charakter, ale wszystkie łączy lokalne zaangażowanie i praca z nowymi technologiami. Konkretne działania zależą od potrzeb społeczności. Przygotowują młode pokolenie do wyzwań zmieniającego się rynku pracy, przeciwdziałają cyfrowemu wykluczeniu osób dorosłych, w tym seniorów – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.

  3/4 osób odwiedzających Pracownie to dzieci i młodzież. To oni najczęściej aktywnie współtworzą realizowane później projekty. Są to m.in. warsztaty (fotograficzne, nowych technologii, kodowania), akcje charytatywne, działania społeczne oraz imprezy plenerowe. Co trzecia Pracownia organizuje zajęcia z programowania.

  Pracownie są też miejscem, gdzie mieszkańcy wspierani przez lokalnych liderów mogą realizować własne pomysły. W ubiegłym roku projekty zaproponowane przez samych mieszkańców były realizowanie w ponad połowie działających już Pracowni.

  Lokalni liderzy Pracowni mają szansę rozwijać swoje umiejętności: aż 70% z nich czuje, że dzięki udziałowi w programie zwiększyło swoje kompetencje cyfrowe, a 83% deklaruje, że zdobyli nowe umiejętności w obszarze animowania lokalnych społeczności.
  – Po przystąpieniu do Pracowni Orange zaczęliśmy realizować szereg programów skorelowanych z działaniami Fundacji Orange, m.in. włączyliśmy się w organizację zajęć w ramach programu Bezpiecznie Tu i Tam, #SuperKoderzy czy Mega Misja. Funkcjonuje u nas Klub Małego Odkrywcy, który podjął się przygotowania Regionalnego Festiwalu KMO Polski Wschodniej. Współpracujemy także z Centrum Nauki Kopernik – wylicza Ewelina Ilczuk z pracowni w Huszlewie.

  Sto Pracowni Orange w całym kraju to rezultat trzech edycji programu. Łącznie, od 2012 roku, o multimedialną pracownię walczyło niemal 2 tys. miejscowości. W rywalizacji internauci oddali w sumie blisko 4,5 mln głosów. Głosowanie na Pracownie pokazuje, jak wielki potencjał drzemie w małych miejscowościach. W ostatniej, trzeciej edycji wystartowało 201 lokalnych grup z miejscowości w całym kraju. Spośród nich wyłoniono 26 zwycięskich lokalizacji.

  Program Pracownie Orange, prowadzony przez Fundację Orange jest objęty patronatem Ministerstwa Cyfryzacji.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo