Stieg Larsson. Człowiek, który umarł zbyt szybko [SAGA...

  Stieg Larsson. Człowiek, który umarł zbyt szybko [SAGA MILLENNIUM]

  Matthew Campbell

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Stieg Larsson nie doczekał chwili,gdy stał się jednym z najbardziej poczytnych pisarzy świata. Zmarł nagle na zawał serca. Życie z nim opisała jego partnerka Eva Gabrielsson.
  Pewnego wieczoru w lecie 2004 r. Eva Gabrielsson siedziała na sofie razem ze Stiegiem Larssonem. Oboje zadowoleni i uśmiechnięci. Kochała tego człowieka i mieszkała z nim od trzech dekad. W pewnej chwili obrócił się w jej stronę i zapytał: - Co powiesz na ślub?
  Ten dziennikarz znany z demaskatorskich publikacji na temat neonazistów i zdecydowanych wystąpień przeciw przemocy wobec kobiet znalazł właśnie wydawcę swojej trylogii "Millennium".
  Zaczął pisać ten cykl thrillerów w 2002 r. Teraz oboje z Gabrielsson czuli się pod ekscytowani - zaliczka o równowartości 50 tys. funtów pozwoli spłacić kredyt hipoteczny zaciągnięty na zakup ich sztokholmskiego mieszkania.

  "Rozpoczął się jeden z najcudowniejszych i najszczęśliwszych okresów w moim życiu. Po cichu liczyliśmy, że trylogia stanie się bestsellerem w krajach skandynawskich, a może jeszcze w Niemczech" - pisze Gabrielsson w swoich wspomnieniach.

  Wtedy nawet na myśl im nie przyszło, że Stieg Larsson stanie się szwedzkim znakiem rozpoznawczym - marką równie popularną na świecie co Abba, Volvo i Ikea. Nie mieli też jeszcze żadnego pojęcia o tragedii, która przydarzy się im już za trzy miesiące. Larsson, jak bohater jego trylogii Mikael Blomkvist, był nałogowym palaczem i kawoszem. To nie koniec - w praktyce uznawał tylko to, co pogardliwie nazywamy śmieciowym jedzenim. Tuż po swoich 50. urodzinach pisarz zmarł na zawał serca. Nie dane mu było posmakować ogromnego sukcesu jego dzieła.

  W jednej chwili świat Gabrielsson rozpadł się na drobne kawałki. Nicość i pustka. "Każdego ranka budziłam się z płaczem. Gdy słuchałam naszej ulubionej piosenki »Always on My Mind«, płakałam jak bóbr" - czytamy w opisie wspólnego życia z pisarzem.

  Najgorsze jednak miało dopiero nadejść. Para nigdy nie spełniła swych ślubnych planów. W Szwecji nie ma zapisów o prawie zwyczajowym czy konkubinacie. Gabrielsson, 55-letnia historyk architektury, nie odziedziczyła niczego po swoim wieloletnim partnerze. "Co za afront i obraza dla Stiega, dla jego życia, dla naszych trzech dekad. Rozdziera mnie wściekłość . Jestem w rozpaczy, wpadam w panikę" - pisze w swoim dzienniku. Chwilę przedtem dowiedziała się, że jedynymi spadkobiercami są brat pisarza Joakim i ojciec Erland Larsson. Obaj rzadko widywali się ze Stiegiem. Nie utrzymywali prawie żadnych kontaktów.

  Rozpoczyna się walka sądowa o prawa do spuścizny pisarza. Jakby niemal żywcem wzięta z kart trylogii Larssona. Przypomnijmy, że opisana w niej historia dysfunkcyjnych i patologicznym rodzin, seryjnych morderstw, gwałcicieli i korporacyjnych oszustw odwróciła do góry nogami szeroko rozpowszechniony wizerunek Szwecji jako modelowego kraju statecznego dobrobytu i sprawiedliwości społecznej.

  "Mija 10 miesięcy od śmierci Stiega. Ani jego brat, ani ojciec dotąd nie zapytali nawet, gdzie leży" - pisze pod datą 13 września 2005 r.

  Z początku obaj zdawali się rozumieć jej trudne położenie. Nie widzieli problemu w tym, by kontrolowała w przyszłości kwestie związane z jego dziełem. Im bardziej jednak widoczny stawał się ogromny sukces komercyjny trylogii, tym bardziej ojciec i syn usztywniali stanowisko.

  Odziedziczyli połowę mieszkania, gdzie mieszka Gabrielsson. Zaproponowali jej zamianę - prawo do całości mieszkania za stary i wysłużony laptop pisarza. Dlaczego? Bo na jego dysku znajduje się niedokończona czwarta część - w tym wypadku już nie trylogii, lecz tetralogii "Millennium". Pokażcie wydawcę na świecie, któremu nie błyśnie oko na taką wieść.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo