reklama

Startuje most Północny

Andrzej RejnsonZaktualizowano 
Już za dwa tygodnie rozpocznie się budowa mostu Północnego. Wczoraj władze miasta, wojewoda i wykonawca robót podpisali dokumenty, które umożliwiają rozpoczęcie prac przy przeprawie na odcinku od ul. Pułkowej na Bielanach do ul. Modlińskiej na Białołęce. Za 980 mln zł powstanie 3,4 kilometra trasy.

- To będzie most, który uratuje mieszkańców Białołęki. Dzisiaj stoją oni w korkach na przeciążonym

- Jeżeli będą łagodne zimy, powinno się udać. Jednak w innym przypadku możemy nie zdążyć przed Euro

moście Grota-Roweckiego. W godzinach szczytu przejeżdża nim ponad 7 tys. samochodów na godzinę - twierdzi Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent odebrała z rąk wojewody Jacka Kozłowskiego pozwolenie na budowę, które ma rygor natychmiastowej wykonalności w związku z przygotowaniami do Euro 2012. - Przez tydzień można jeszcze zgłaszać skargi na tę decyzję. Nie przewidujemy jednak żadnych problemów, bo projekt był szeroko konsultowany - zapewnia Kozłowski.

Po odebraniu dokumentów od wojewody prezydent Gronkiewicz-Waltz podpisała umowę z wykonawcą robót - firmą Pol-Aqua. Trasa mostu będzie miała charakter trasy ekspresowej, co oznacza , że kierowcy dostaną do dyspozycji po trzy pasy ruchu w obie strony. Przeprawa o stalowej klasycznej konstrukcji będzie, podobnie jak most Świętokrzyski, umocowana na poziomie gruntu. Składać będzie się z 10 przęseł. Dwie podpory znajdą się w samym nurcie rzeki.

Na moście położone zostaną też szyny tramwajowe - znajdą się one w jego środkowej części. Docelowo tramwaj ma dojechać do urzędu dzielnicy Białołęka przy ul. Modlińskiej. Na skrajnej części przeprawy znajdzie się również miejsce na chodnik dla pieszych i ścieżkę rowerową prowadzącą wprost do puszczy Kampinoskiej. Sam most będzie miał niecałe 800 metrów długości. Gdy nowa przeprawa zostanie otwarta, Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad rozpocznie modernizację mostu Grota-Roweckiego.

- Jesteśmy już gotowi, żeby wejść na plac budowy - zapewniał Andrzej Lewandowski z zarządu firmy Pol-Aqua. Robotnicy będą pracować sześć dni w tygodniu. Teraz muszą przygotować nową organizację ruchu na Tarchominie i Bielanach. Prace mają rozpocząć się równolegle po obu stronach Wisły.

Na pierwszy ogień pójdą węzły przy Modlińskiej i Pułkowej. Po stronie Białołęki powstanie wiadukt, którym przejedziemy z północy na południe. Droga łącząca Modlińską z mostem Północnym będzie przebiegać pod nim i przetnie obecną ul. Obrazkową.

Po lewej stronie Wisły powstanie najbardziej skomplikowany węzeł komunikacyjny w stolicy - planowanych jest łącznie 10 wiaduktów drogowych, które znajdą się nad ul. Wybrzeże Gdyńskie. Jadąc ze strony centrum Wisłostradą, będziemy mogli wjechać na most, skręcając w prawo wyznaczonym łącznikiem. Żeby z mostu zjechać z kolei w stronę centrum, skorzystamy ze ślimaka, który poprowadzi nas wprost na Wybrzeże Gdyńskie. Z kolei u zbiegu ul. Pułkowej z Marymoncką powstanie rondo, z którego z Bielan wjedziemy na most.

- Budowę chcemy rozpocząć już za dwa tygodnie - przekonuje Jacek Wojciechowicz, zastępca prezydent miasta. - Ma się zakończyć w grudniu 2011 r., bo przeprawa musi zgodnie z umową powstać w 32 miesiące - dodaje. Wątpliwości co do realności tego terminu mają eksperci komunikacyjni. - Jeżeli będą łagodne zimy, powinno się udać. Jednak w innym przypadku możemy nie zdążyć przed Euro - ocenia Jan Jakiel, prezes SISKOM-u.

W czasie budowy nie obędzie się bez utrudnień w ruchu. - Chcemy zorganizować na czas prac tymczasowe pasy ruchu. Przy Wybrzeżu Gdyńskim: od ul. Gwiaździstej do Heroldów, a na Modlińskiej od Płochocińskiej do Światowida. Możliwe jednak, że równocześnie zamkniemy po jednym pasie na tych ulicach - mówi Janusz Galas, miejski inżynier ruchu.

Do końca 2011 r. ma też powstać kolejna część trasy: od Pułkowej do węzła Młociny. Urzędnicy chcą do końca roku podpisać umowę z firmą, która zbuduje ten fragment. Most Północny będzie ósmą stołeczną przeprawą przez Wisłę.
tekst tekst

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jaś

Nie zajmujcie się pierdołami w stylu liczenia mostów w Warszawie oraz dziurek w nosie, tylko przeczytajcie uważnie artykuł:
"Docelowo tramwaj ma dojechać do urzędu dzielnicy Białołęka przy ul. Modlińskiej. "

Docelowo, to on miał jechać na Winnicę a nie do urzędu dzielnicy. Po raz kolejny bufetowej urwał się kawałek bufetu...

D
DB

No nie jest to zupełnie oddzielny most, ale uznany za część Mostu Gdańskiego. Dlatego liczę, że dziewiąty :)
A jak ktoś woli, żeby Północny był dziesiątym - to jeszcze lepiej. Od przybytku głowa nie boli :)

G
Gość

Kłopoty z liczeniem masz mój poprzedniku! Most Północny będzie dziesiątym mostem w Warszawie, jeśli liczysz wszystkie mosty, czyli drogowe i kolejowe. Obok Mostu Gdańskiego jest zupełnie oddzielnie Most Kolejowy.Pozdrowienia dla budowniczych 10-tego mostu!

D
DB

Most Północny będzie DZIEWIĄTĄ stołeczną przeprawą przez Wisłę:
1. Most Siekierkowski
2. Most Łazienkowski
3. Most Poniatowskiego
4. Most Średnicowy
5. Most Świętokrzyski
6. Most Śląsko-Dąbrowski
7. Most Gdański
8. Most Grota-Roweckiego
i w końcu 9. Most Północny

Dodaj ogłoszenie