Stanisław Jędryka pochowany na warszawskich Powązkach ZDJĘCIA Słynny reżyser pochodził z Sosnowca

PW, TOS
Słynny polski reżyser Stanisław Jędryka, pochodzący z Sosnowca, zmarł w Wielki Poniedziałek w wieku 85 lat.
Słynny polski reżyser Stanisław Jędryka, pochodzący z Sosnowca, zmarł w Wielki Poniedziałek w wieku 85 lat. marek szawdyn/polska press
Dzisiaj 8 maja na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie pochowany został Stanisław Jędryka. Ten słynny polski reżyser pochodzący z Sosnowca, zmarł w Wielki Poniedziałek w wieku 85 lat. To on nakręcił m.in. "Stawiam na Tolka Banana" czy "Do przerwy 0:1".

Stanisław Jędryka urodził się w 1933 roku w Sosnowcu. W stolicy Zagłębia Dąbrowskiego ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa.

W 1956 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Zadebiutował w 1960 roku sensacyjnym filmem "Zbieg", ale szybko jego działką stało się kino, którego odbiorcą są dzieci i młodzież.

Zobaczcie zdjęcia:

W 1965 roku Jędryka nakręcił "Wyspę złoczyńców" przenosząc na ekran pierwszą z cyklu powieści o Panu Samochodziku autorstwa Zbigniewa Nienackiego. Kilka lat później powstawać zaczęły popularne do dzisiaj seriale "Do przerwy 0:1" (1969), "Wakacje z duchami" (1970), "Podróż za jeden uśmiech" (1971), "Stawiam na Tolka Banana" (1973) i "Szaleństwo Majki Skowron" (1975).

Jak wspominał reżyser w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim", nauczyciele wróżyli mu zgoła inną przyszłość niż kino.

- Wszyscy widzieli we mnie materiał na lekarza i prawnika, a ja uparłem się na szkołę filmową. Na jedno miejsce kandydowało 600 kandydatów. Rolę odegrało szczęście, bo dostałem się za pierwszym podejściem. Pierwszy rok był rokiem niepewności i selekcji, potem przyszła asystentura u Stanisława Lenartowicza przy "Zimowym zmierzchu" oraz przy "Wolnym mieście", "Świadectwie urodzenia" i "Miejscu na ziemi" Stanisława Różewicza - wspominał reżyser.

W 1965 roku Jędryka nakręcił "Wyspę złoczyńców" przenosząc na ekran pierwszą z cyklu powieści o Panu Samochodziku autorstwa Zbigniewa Nienackiego. Kilka lat później powstawać zaczęły popularne do dzisiaj seriale "Do przerwy 0:1" (1969), "Wakacje z duchami" (1970), "Podróż za jeden uśmiech" (1971), "Stawiam na Tolka Banana" (1973) i "Szaleństwo Majki Skowron" (1975).

- Bardzo często słyszę, że ktoś wychował się na moich filmach. Ja nikogo nie miałem zamiaru wychowywać, ale skoro tak twierdzą i wyrośli na porządnych ludzi, to pozostaje mi się cieszyć - mówił po latach Stanisław Jędryka. - To najważniejsze dla mnie nagrody. Nagrody oficjalne są miłe, ale te, które nie mają kształtu materialnego, które nie są ze srebra, ze złota, z platyny są dla mniej najmilszymi nagrodami - dodawał reżyser w rozmowie z DZ.

Po raz ostatni Jędryka stanął za kamerą w 2000 roku przygotowując dla Teatru Telewizji "Tajemnicę zwyczajnego domu". Zmarł w Poniedziałek Wielkanocny w Warszawie w wieku 85 lat.

Pogrzeb Stanisława Jędryki w Warszawie odbył się dzisiaj, 8 maja 2019 r. Po nabożeństwie w kościele sióstr wizytek na Starym Mieście, Stanisław Jędryka został pochowany na cmentarzu na Powązkach.

Nie przegapcie

Zobaczcie koniecznie

W PUNKT ODC. 6: Zagłębie Sosnowiec spadło z Ekstraklasy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Stanisław Jędryka pochowany na warszawskich Powązkach ZDJĘCIA Słynny reżyser pochodził z Sosnowca - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl