18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Stanisław Gądecki: Kim jest biskup stojący na czele polskiego Kościoła?

Karolina Koziolek
Stanisław Gądecki: Kim jest biskup stojący na czele polskiego Kościoła?
Stanisław Gądecki: Kim jest biskup stojący na czele polskiego Kościoła? archiwum
Biskupi wybrali swojego przewodniczącego - człowieka powściągliwego i wyważonego, ale też nielubianego z powodu szkoły baletowej i VIII LO w Poznaniu. Stanisław Gądecki: Kim jest biskup stojący na czele polskiego Kościoła?

Rewolucji nie będzie - tak o wyborze abp. Stanisława Gądeckiego na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski mówią komentatorzy. Poznański metropolita będzie kontynuował linię episkopatu z czasów abp. Michalika. Przez ostatnie dziesięć lat poznański hierarcha był jego zastępcą. Teraz z kolei jego zastępcą zostanie abp Marek Jędraszewski, poznaniak i wcześniej biskup pomocniczy abp. Gądeckiego a obecnie metropolita łódzki.

Zobacz: Stanisław Gądecki nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski

Mocną pozycję abp. Gądeckiego wśród biskupów wskazywano tuż przed wyborami, kiedy stawiano go w jednym rzędzie z o wiele bardziej "medialnym" kard. Kazimierzem Nyczem. Tymczasem poznański metropolita niechętnie pokazuje się w świeckich mediach. Dlatego często jest postrzegany jako osoba niedostępna i mało komunikatywna. Inne zdanie mają o nim ludzie, którzy z nim współpracują.

- Owszem, to człowiek powściągliwy - uważa prof. Janusz Gadzinowski, neonatolog, który od początku należy do Rady Społecznej przy arcybiskupie poznańskim. - Potrafi niewiele się odzywać, by po dwóch godzinach dyskusji, gdzie ścierają się sprzeczne opinie, powiedzieć kilka zdań, które są doskonałą syntezą rozmowy. Ma cechy lidera - dopowiada.

Abp Stanisław Gądecki do Poznania został skierowany z Gniezna. Stało się to po aferze molestowania seksualnego kleryków i księży przypisywanym abp. Juliuszowi Paetzowi. Trafił na trudny czas, ale już dwa lata od objęcia funkcji metropolity awansował po raz kolejny, zostając zastępcą przewodniczącego KEP.

Komentują wybór Stanisława Gądeckiego:
Remigiusz Ciesielski: Cenię u abp. Gądeckiego zdrowy konserwatyzm i szacunek dla wartości
Ks. Adam Pawłowski: Decyzja biskupów pokazuje jedność w polskim episkopacie
Dariusz Jaworski: Życzę abp Gądeckiemu udanego mariażu myśli Benedykta z postawą Franciszka

W 2010 r. mówiło się o nim, że zostanie prymasem Polski, po tym jak na emeryturę przejdzie w Gnieźnie abp Henryk Muszyński. Do tego jednak nie doszło i abp Gądecki pozostał w Poznaniu. Niedługo po tym został przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 r. Jest też członkiem zespołu KEP ds. Wizyty Ojca Św. w Polsce w 2016 r.

W Poznaniu bez zmian
Jak zapewnia strona kościelna, objęcie przez abp. Gądeckiego funkcji przewodniczącego KEP nie oznacza żadnych zmian dla diecezjan z Poznania.

- W funkcjonowaniu diecezji nic się nie zmieni, ponieważ abp Gądecki pozostaje metropolitą poznańskim - tłumaczy ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik kurii. - Na pewno będzie miał więcej obowiązków, ale do tej pory, z racji pełnienia funkcji wiceprzewodniczącego, też ich nie brakowało. Kalendarz arcybiskupa poznańskiego jest już wypełniony na kilka miesięcy naprzód wydarzeniami w archidiecezji i z pewnością będą się one odbywały zgodnie z planem.

Na razie nie wiadomo, czy w związku z nowymi obowiązkami metropolity do Poznania trafi dodatkowy biskup pomocniczy (stanowisko wygasło w 2012 r. po tym jak bp Marek Jędraszewski został mianowany metropolitą łódzkim).

- Trudno na razie mówić o nominacji biskupa pomocniczego, ta decyzja należy do papieża - wyjaśnia ks. Szczepaniak.

Młodzież i rodzina
Zaraz po ogłoszeniu wyboru abp Gądecki zapowiedział, że za jego kadencji położy akcenty na sprawy młodzieży, rodziny oraz powołania.

- Młodzieży jest coraz mniej w Kościele, nie da się ukryć - uważa Michał Nienartowicz, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Poznaniu. - Wiele razy rozmawialiśmy z arcybiskupem, jak sprawić, by młodzi nie bali się działać przy Kościele i nie bali się wierzyć - mówi.

W tych rozmowach poznański metropolita kładł akcent na jedność.

- Chodzi o to, by ludzie Kościoła działali razem. Przecież wszyscy dążymy do tego samego celu - mówi Michał Nienar-towicz.

Są i zarzuty
Pod adresem abp. Gądeckiego padają również zarzuty: że za jego czasów diecezja z determinacją zaczęła odzyskiwać kościelne nieruchomości. Najbardziej głośne przykłady dotyczą dwóch poznańskich szkół - VIII LO oraz szkoły baletowej.

- To sprawy, które budzą sprzeciw i niezrozumienie - twierdzi prof. Roman Kubicki, szef Instytutu Filozofii UAM. - Nie kwestionuję wyroków sądów, ale uważam, że logika prawa nie powinna być mocniejsza od logiki dobra społecznego. Tutaj abp Gądecki nie sprostał wyzwaniu - uważa naukowiec.

- Proszę zrozumieć jego postawę - odpiera zarzuty prof. Gadzinowski. - Stoi na czele instytucji, czuje się za nią odpowiedzialny i dba o jej interes.

Neonatolog nie widzi też nic złego w reakcji abp. Gądeckiego wobec wikarego Mariusza G. z poznańskiego Junikowa (nie udzielił pomocy swojej rodzącej na plebanii kochance, a jego dziecko zmarło).

- Arcybiskup cierpliwie czekał na ustalenia prokuratury, a gdy ona nie dopatrzyła się znamion przestępstwa, postąpił jak przewiduje kościelna procedura - uważa prof. Gadzi-nowski. - Proszę pamiętać, że Kościół kieruje się przede wszystkim wybaczeniem.

Prof. Kubicki zaznacza też, że poznańskie biskupstwo należy uznać za mocny ośrodek antygenderowy.

- Niedawny list episkopatu dotyczący gender jest dla nich intelektualną kompromitacją - uważa. - Nie uprawia doraźnej polityki - to mu się chwali - zaznacza jednak prof. Kubicki. - Jego kazania są klarowne. Moja żona, która też jest filozofem, jest ich wielbicielką - dodaje.

Dialog z Żydami
Jako biblista abp Stanisław Gądecki bardzo ceni kontakt z Żydami. Zainicjował obchody Tygodnia Judaizmu w Poznaniu.

- Stworzył piękny most łączący judaizm i chrześcijaństwo - mówi Alicja Kobus, przewodnicząca gminy żydowskiej. Dodaje, że zależy jej, by hierarcha jako szef episkopatu zaszczepił tę tradycję także w innych diecezjach.- Jest wzorem, jeśli chodzi o dialog i to nie tylko z judaizmem, ale także z innymi wyznaniami chrześcijańskimi - podsumowuje Kobus.

Stanisław Gądecki: Kim jest biskup stojący na czele polskiego Kościoła?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Stanisław Gądecki: Kim jest biskup stojący na czele polskiego Kościoła? - Głos Wielkopolski

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
ratajan
Dorzuć jeszcze do tego kompletu G24 - tak cudownie podarowane salezjańskim klechom przez aktualnych włodarzy miasta, zwłaszcza tych startujących do Europarlamentu! Wystarczy poszperać w necie, kto dla własnych korzyści kasuje wspólną własność!
j
j23
"(stanowisko wygasło w 2012 r. po tym jak bp Marek Jędraszewski został mianowany metropolitą łódzkim). " hehe redaktor nie wie o czym pisze. Takie stanowiska nie wygasają. A po bp. Marku Jędraszewskim mamy bp Damiana Bryla. Teraz pewnie po przejściu bp Zdzisława Fortuniak na emeryturę też prędzej czy później będzie nowy biskup pomocniczy. Jak na razie bp Zdzisław na emeryturze może mieć przez abp Stanisława powierzone pewne obowiązki i zapewne tak będzie.
j
j.w.
.. ci z rozbratu do dzisiaj zawłaszczają (kradną) nieruchomości, a jak ktoś je odzyska będzie krzyk.
Kogo w jakimś Rawiczu czy Czarnkowie obchodzi jakaś VIIIka czy baletowa. Oni tam mają swoje szkoły. Często pierwszą szkołę mieli tam tylko dlatego że kościół im otworzył i zaczął uczyć tamtejsze dzieci. Więc problem jakoby Gondecki był tyranem to jest wydumany problem lewicowych "elit" wielkomiejskich pokroju Wójciakowej, a nie zwykłych ludzi. No ilu z was ma dzieci w VIII czy baletowej? Bo protesty są taki jakby tylko tam uczyły się poznańskie dzieciaki.
z
zygam na nich
wyrafowanym bezdusznym zlodziejiem biznesi polityka niech pokaze co robia z kasa za okradanie poznaniakow , kto otrzymujie ich zapomogi , co rabia z tymi milionami zl , a cale wieki sa biedni na nic ich niestac obludnicy w kieckach kiedy franek z nimi zrobi porzadek ?
a
andrzej
nowym sufraganem - już oficjalnie, z tiarą - zostanie pewnie Mikołaj D.
m
małpa w czerwonym
zwłaszcza tą z ósemki i szkoły baletowej.
Wróć na i.pl Portal i.pl