Stały i stabilny zysk z fotowoltaiki, czy to możliwe?

Artykuł sponsorowany
Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju, nikogo nie dziwią już panele słoneczne instalowane na dachach, które przynoszą oszczędności gospodarstwom domowym. Czy jest jakiś sposób, by na energii słonecznej zarabiać? Tak, dzięki dzierżawie ziemi pod budowę farmy fotowoltaicznej! Jak to zrobić i na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy?Nagłe zmiany pogody, susze czy intensywne burze z gradem sprawiają, że rolnictwo staje się coraz mniej przewidywalne. Dla niektórych rolników warunki pogodowe wiążą się ze stratami finansowymi i skłaniają ich do rewizji planów na przyszłość. W takich wypadkach pomocna może być fotowoltaika. Dzierżawa ziemi pod takie inwestycje to dodatkowe źródło stabilnego dochodu na lata.

Farmy fotowoltaiczna – informacje podstawowe

Minimum 1,4 ha gruntów gorszej klasy (IV-VI) lub nieużytków - taki areał pozwala na wybudowanie elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1MW (aktualnie jest to najpopularniejszy model w Polsce). Zysk, jaki może przynieść dzierżawa, to do 10 tys. złotych za hektar rocznie. Umowa dzierżawy jest podpisywana na 29 lat, taki okres wynika z zapisów polskiego prawa. Prąd z farmy, w przeciwieństwie do instalacji dachowej nie służy do zasilania domu, a wraca do sieci.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Niezależnie, czy budowana jest instalacja na dachu, czy na ziemi, musi spełniać wyśrubowane normy bezpieczeństwa. Przede wszystkim najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi. Wiele osób, obawia się nadmiernego promieniowania czy pożarów. Instalacja jest stworzona w taki sposób, by promieniowanie nie przekraczało wymaganych norm, w rzeczywistości jest ono niższe, niż to wytwarzane przez telefony czy lodówki. Sama elektrownia jest bezobsługowa, zamknięta, dostępna jedynie dla pracowników, którzy odbyli stosowne przeszkolenie i mają odpowiednie uprawnienia. Dodatkowo instalacja jest uzbrojona w nowoczesną i niezawodną aparaturę kontrolno-pomiarową, która śledzi parametry wytwarzanej energii, zapobiega awariom, a dzięki zamontowanym ochronnikom przeciwprzepięciowym pozwala uniknąć potencjalnych pożarów.

Panele są myte wodą, a trawa lub inne rośliny są wykaszane dwa razy do roku, na farmie nie wykorzystuje się żadnych herbicydów, a teren pod panelami zostaje biologicznie czynny. Małe zwierzęta mogą swobodnie migrować pod ogrodzeniem (które jest podniesione na około 15 cm nad poziom gruntu). Ptaki nie są oślepiane przez światło. Wiele osób martwi się właśnie o ten aspekt, jednak moduły pokryte są powłoką antyrefleksyjną, w związku z czym panele pochłaniają światło zamiast go odbijać, tym samym nie mogą oślepiać ani ptaków, ani ludzi, tym bardziej nie mogą wywoływać pożarów.

Na co warto zwrócić uwagę podpisując umowę?

Wiele osób obawia się podpisania umowy, ta powinna być jak najbardziej przejrzysta, a firma z którą ją podpisujemy powinna zapewnić nam czas na spokojnie zapoznanie się z jej treścią. Co warto wiedzieć przed jej podpisaniem? Kluczowe informacje to: okres obowiązywania umowy, kwoty czynszów (wstępnego i właściwego) wraz z informacją o waloryzacji, odpowiedzialność za obsługę elektrowni po jej wybudowaniu, demontaż instalacji po zakończeniu trwania umowy, maksymalne terminy uzyskania niezbędnych decyzji administracyjnych.

Mogą rodzić się pytania, skąd biorą się dwie różne stawki czynszu dzierżawnego. Wynika to z faktu, iż aby elektrownia mogła powstać niezbędne jest zapewnienie odbioru wyprodukowanej przez farmę energii elektrycznej przez odpowiedniego dla danego rejonu operatora energetycznego. Takie zapewnienie realizowane jest w formie wydawanych warunków przyłączenia określających maksymalną moc, jaką dany operator może przyjąć w danej lokalizacji do sieci dystrybucyjnej. Otrzymanie warunków przyłączenia jest momentem warunkującym realizacje inwestycji.

Poza warunkami przyłączenia niezbędne jest uzyskanie szeregu decyzji administracyjnych, których procedury trwają długie miesiące, a poprzedzają złożenie wniosku do operatora energetycznego. Cały proces jest bardzo zawiły i wymaga posiadania dużego doświadczenia i perfekcyjnej znajomości procedur, dlatego ważnym jest, aby firma, z którą podpisuje się umowę, w ramach swojej działalności zapewniała uzyskiwanie wszystkich niezbędnych decyzji. W przypadku Sun Investment Group wszystkie te działania są po stronie firmy i to ona ponosi wszelkie koszty administracyjne związane ze wspomnianymi procedurami. W swoich szeregach Sun Investment Group posiada doświadczonych kierowników projektów, którzy zajmują się konkretnymi inwestycjami i zapewniają kompleksowe i możliwie najszybsze osiągnięcie ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę.


O Sun Investment Group Polska

Sun Investment Group Polska zajmuje się wydzierżawianiem ziem pod farmy fotowoltaiczne. Realizujemy Politykę Energetyczną poprzez budowę i rozwój instalacji. Projekty prowadzimy od początku do końca, czyli od momentu podpisania umowy dzierżawy, aż do momentu realizacji inwestycji. Na swoim koncie mamy 109 istniejących instalacji w Polsce, a aktualnie rozwijamy projekty o mocy 670 MW. Wydzierżawiliśmy już ponad 1000 hektarów w całym kraju!

Sun Investment Group Polska 884 202 788
gliwice@suninvestmentgroup.com
gliwice@sigziemia.pl
Ul. Zygmunta Starego 11A, 44-100 Gliwice
Dodaj ogłoszenie