Sprzedawcy mają być zaszczepieni na koronawirusa w pierwszej kolejności. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apeluje do rządu

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk

Wideo

Zobacz galerię (3 zdjęcia)
Pracownicy sklepów powinni być zaszczepienia na koronawirusa w pierwszej kolejności? Taki jest apel Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, która chce, by handlowcy zostali zaszczepieni w pierwszej kolejności, bo są grupą bezpośredniego ryzyka ze względu na bezpośredni kontakt z klientem.

Renata Juszkiewicz, prezes POHiD apeluje o szczepienie pracowników handlu

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji i jej firmy członkowskie ponawiają apel do polskiego rządu o uwzględnienie pracowników handlu - jako grupy zawodowej podwyższonego ryzyka z uwagi na częsty i bezpośredni kontakt z klientem - w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień.

Cieszy nas fakt, że organizacje związkowe poparły nasze stanowisko w tej sprawie. Pragniemy podkreślić, iż pracownicy handlu, zarówno personel sklepów, jak i centrów dystrybucji, są pracownikami tzw. „infrastruktury krytycznej”, a charakter ich pracy zakładający wysoką częstotliwość kontaktów społecznych predestynuje tę grupę zawodową do szczepień na zasadach preferencyjnych.

To dzięki wysiłkowi handlowców utrzymana jest ciągłość dostaw żywności i niezbędnych towarów do sklepów, a społeczeństwo może dokonywać zakupów w bezpieczny sposób, w ścisłym reżimie sanitarnym.

Sieci handlowe zrzeszone w POHiD wdrożyły w swoich placówkach najwyższe standardy sanitarne, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa swoim pracownikom i konsumentom.

Bezpieczeństwo i zdrowie pracowników są fundamentalnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania handlu oraz zaopatrzenia obywateli w żywność. Apelujemy do polskiego rządu o bezzwłoczne ujęcie pracowników handlu w I etapie szczepień, co będzie gwarantem utrzymania ciągłości dostaw i bezpieczeństwa żywności w naszym kraju.

Obecna kolejność szczepienia na koronawirusa w Polsce

Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia. Tego samego dnia szczepienia zaczęły się również w większości państw Unii Europejskiej. W pierwszej kolejności szczepione na koronawirusa są osoby z grupy "0". Następnie rozpocznie się 1 etap Narodowego Programu Szczepień.

grupa „0”, wskazana w Narodowym Programie Szczepień. To: pracownicy szpitala węzłowego, pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, osoby zatrudnione na uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych, osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów;

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 r. Procedura będzie prosta i bezpieczna. W kolejnych etapach szczepieni będą:

etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;

etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

....Sprzedawcy mają być zaszczepieni na koronawirusa w pierwszej kolejności.

A potem- jak bylo w piosnce:

....Marynarze i piekarze, robotnicy i gornicy a na koncu PiS-ownicy!

A
Amadeusz Nowakowski

Tak mi się coś zdaj, za niedługo to wszyscy będziemy szczepieni w pierwszej kolejności. Z każdej strony ktoś pierdnie i już spekulacja, że będą szczepieni w pierwszej kolejności. Oczywiście sprzedawcy powinni być szczepieni przed adwokatami ale nie róbcie (dziennikarze) z tego cyrku. I tak zobaczycie, że pierwsi po medykach będą przedstawiciele kleru a pierwszy będzie rydzyk...

f
fuck PO

"artyści handlu", ya yebe....

Z
Zyzio

A pani Ziutka z melyny też? Jej przedsiebiorstwa nie zamkneli na mocy......

Dodaj ogłoszenie