Sprawiedliwi wśród Narodów Świata apelują o pojednanie Polski i Izraela

Redakcja
Muzemu Polaków Ratujacych Żydow im. rodziny Ulmów w Markowej
Muzemu Polaków Ratujacych Żydow im. rodziny Ulmów w Markowej fot krzysztof łokaj / ppg
Sprawiedliwi wśród Narodów Świata w Polsce zaapelowali do polskiego i izraelskiego rządu o zakończenie sporu wokół ustawy o IPN. Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśliło, że o „zamrożeniu ustawy” nie ma mowy.

W poniedziałek do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wpłynął list podpisany przez grupę 50 osób uhonorowanych przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie - polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. List zawiera apel do parlamentów i rządów Polski oraz Izraela o powrót na drogę dialogu i pojednania - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Pod listem podpisały się władze Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - organizacji pozarządowej, która powstała w 1985 r. z inicjatywy osób odznaczonych przez państwo Izrael medalem i dyplomem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Organizacja dba o zachowanie pamięci i szerzenie wiedzy o okupacji hitlerowskiej w Polsce, o Zagładzie i o ludziach, którzy z narażeniem życia ratowali współobywateli pochodzenia żydowskiego.

„Prosimy, aby nie pisać historii na nowo. Największa tragedia w dziejach obu naszych narodów została raz na zawsze zapisana w trakcie czarnej nocy nazistowskiej okupacji, której ofiarami jesteśmy do dziś my wszyscy” - czytamy w liście, którego kopia została wysłana również do premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki od razu w poniedziałek spotkał się z przedstawicielami towarzystwa. - W imieniu rządu Rzeczypospolitej i wszystkich Polaków bardzo, bardzo dziękuję - i za ten wielki czyn, który zrobiliście, i za tę pamięć, którą przechowaliście, ale również za tą wyciągniętą rękę do poszukiwania zgody, kompromisu w tym trudnym czasie, kiedy państwo polskie walczy o prawdę, po wielu latach, po wielu dziesiątkach lat zaniedbań – mówił polski premier do osób, które ratowały przed laty osoby pochodzenia żydowskiego. Morawiecki dodał również, że „wiele polskich rodzin zapłaciło najwyższą cenę za próbę ratowania Żydów, niektórzy ratowali naszych współbraci, inni razem z nimi zginęli”.

List to reakcja Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata na kontrowersje wokół ustawy o IPN, która zakłada kary za sugerowanie, że polski naród lub państwo było współodpowiedzialne za Holokaust. Burza wokół jej nowelizacji poważnie nadszarpnęła polsko-izraelskie relacje.

W weekend izraelskie gazety „Jerusalem Post” i „Haaretz” doniosły, że polski rząd zamierza „zamrozić” ustawę „na prośbę Izraela”. Zdaniem obu tytułów na Bliski Wschód ma również przyjechać polska delegacja, która ma rozmawiać w sprawie ustawy. „Jerusalem Post” dodało też, że polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ma spotkać się z ambasador Izraela w Warszawie Anną Azari.
Doniesienia o zamrożeniu ustawy zdementowało jednak polskie Ministerstwo Sprawiedliwości, które w sobotę wieczorem wydało specjalne oświadczenie. „W związku z informacjami podawanymi w mediach o „zamrożeniu ustawy o IPN” Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że każda uchwalona w Polsce przez Parlament i podpisana przez Prezydenta ustawa staje się obowiązującym prawem i wchodzi w życie zgodnie z określonym w niej terminem” – poinformował resort.

Ustawa została podpisana przez Andrzeja Dudę. Polski prezydent skierował ją jednak od razu w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. – Jego orzeczenie będzie dla prokuratorów wiążącą wskazówką, jak stosować nowe prawo – mówił minister Zbigniew Ziobro. Z powodu trybu następczego nowe przepisy już jednak obowiązują – chyba, że Trybunał Konstytucyjny wyda negatywny dla ustawy wyrok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl